פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   פליפ פלופ: שיעור היסטוריה

   היום נחזור ליד שהיא אולי הרגע המכונן של ההתלהבות העולמית מפוקר: היד שכל מי שחי פוקר קאש, לא הפסיק לחזור אליה במחשבותיו, לדבר עליה עם חברים ולהתלהב ממנה. יד הענק של נגראנו והאנסן

   הגיע הזמן לקצת היסטוריה. הרי עברו כבר כמה שנים שאנחנו רואים פוקר, מדברים על פוקר, קוראים על פוקר, וכן, פה ושם, אפילו משחקים פוקר. אז בטור של היום נחזור ליד שהיא אולי היד המכוננת של ההתלהבות העולמית מפוקר: היד שכל מי שאני מכיר, ואני מנחש שעוד רבים אחרים, לא הפסיק לחזור אליה במחשבותיו, לדבר עליה עם חברים ולהתלהב מהמשחק בעקבותיה.

   היד לקוחה, כמובן, מתוכנית הפוקר (שהיא עכשיו גם קלאסיקה וגם היסטוריה) "היי סטייקס פוקר". אנחנו בעונה השנייה של התוכנית, ולשולחן מגיע אחד משמות הפוקר הגדולים בעולם באותה התקופה: הגאון הדני גאס הנסן, שנחשב לאחד ממוחות הפוקר המחודדים ביותר בשנים אלו, ולסוג של ממזר לא קונבנציונאלי. הוא התיישב בשולחן יחד עם כל הפרצופים המוכרים של התקופה - נגראנו, אספנדיארי, גרינסטיין וכמובן גם אלי אלעזרא שלנו - והאקשן סביבו מתחיל להסתחרר באופן מידי.

   פוקר (צילום מסך , יוטיוב)

   היד מתחילה ברייז של גאס ל-2,100$ עם זוג חמש (כן, היו סכומים רציניים על השולחן בתקופה ההיא). מיד אחריו, דניאל נגראנו עם זוג 6 מעלה ל-5,000$ (רי-רייז די אגרסיבי, ומפתיע לתקופתו). השולחן מתקפל, כולל אספנדיארי שזורק A-Q מהביג בליינד, ואנחנו שניים לפלופ, שפוגע לשני השחקנים ישר בתוך הפרצוף: 9-6-5. שני השחקנים פגעו בסט, וגאס נמצא בפיגור אטומי אחרי דניאל. גאס נותן צ'ק, נגראנו ממשיך בהימור של 8,000$. האנסן, עם תדמית סופר אגרסיבית, חוזר עליו ברייז גדול ל-26,000$. נגראנו, שמשחק את היד שלו די מושלם, רק משווה, מתוך כוונה לתת בראש במקרה שגאס מבלף והוא ימשיך לבלף גם בטרן. לרוע מזלו של דניאל, הטרן הוא הקלף היחיד בחבילה שפוגע בו: 5 נוסף נופל, הפרשן גייב קפלן יוצא בקריאה המפורסמת "וואו, גאס האז מייד קוואדס"; האנסן עם רביעייה, נגראנו עם פול האוס, והסוף הטראגי של היד הוא רק עניין של זמן.

   האנסן, עם הרביעייה שלו, ממשיך בהימור קטנטן של 24,000$, ונגראנו רק משלם. הריבר הוא 8, וגאס בוחר בצ'ק הפעם. נגראנו, עם פול האוס ובלי שום סיבה לחשוב שאין לו את היד הכי טובה כאן, מהמר 65,000$, והאנסן, אחרי מחשבה קצרה, דוחף אול אין, 167,000$ מעל הרייז של גאס. נגראנו, אחרי מחשבה די ארוכה, משווה כמובן. האנסן הופך את הרביעייה וגורף כמו מנוף את קופת הענק (כמעט 600,000$, הקופה הטלוויזיונית הגדולה אי פעם בזמנו), נגראנו הופך את הפול האוס ומתחיל להתבכיין בסגנון נגראנואי מוכר. והצופים? בטירוף.

   פוקר (צילום מסך , יוטיוב)

   במבט היסטורי, היד נראית כמו קולר אכזרי במיוחד, אבל בטח לא כמו יד פוקר מעניינת. מוזר לחשוב כמה הפרספקטיבה שלנו על המשחק השתנתה: מילדים שמתלהבים מקופות ענק וידיים מפלצתיות, למומחים (לפחות בעיני עצמנו) שמעריכים את הניואנסים הקטנים ביותר. גם שני השחקנים שהשתתפו ביד הלכו לכיוונים שונים: נגראנו הלך וביסס את עצמו כאחד מכוכבי הפוקר הגדולים בעולם, הפך לפרצוף של פוקרסטארס ולשחקן רווחי לאורך שנים. האנסן, עם האפיל המסתורי והסקסי, הוא, תאמינו הוא לא, שחקן האינטרנט המופסד ביותר בכל הזמנים, עם כמעט 18,000,000$ בהפסדים. גאס הוא לא שחקן כל כך גרוע: הוא פשוט משחק במשחקים הקשים ביותר שיש, כשהוא בקלות השחקן הכי גרוע בהם. שימו אותו בשולחן הקאש הביתי שלכם, והוא ככל הנראה יאנוס את השולחן.

   מה למדנו, אם כן? שצריך ללמוד איפה לשחק ואיפה לא; שצריך ללמוד איך לשווק את עצמך, וכיצד לעשות מכך כסף; ובעיקר, שבמשחק הפוקר, מה שקובע זה לא הפאסון והדאווין, ולא אם ניצחת או הפסדת יד כזו או אחרת: מה שקובע הן התוצאות שלך לאורך זמן. למרות שהפסיד בקרב ביד הזה, נגראנו ניצח במלחמה. בפער, אפילו לא קרוב.

   פוקר (צילום מסך , יוטיוב)