פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מעושרים: סובראטה רוי

   הוא שילם ליצחק תשובה 850 מיליון שקל על מלון פלאזה בניו יורק, מנהל נכסים בשווי 11 מיליארד דולר, גר באחוזת שיש דמוית הבית הלבן וחתונת שני בניו עלתה 120 מיליון דולר. עכשיו הכל עלול להתפרק

   סובראטה רוי (AP)

   תעודת זהות

   סובראטה רוי, 65, מכונה "הווארד יוז של הודו", בזכות שילוב של דמות אניגמטית עם אורח חיים פרוע וראוותני. בזכות סגנון חיים נוצץ ובלתי צפוי, עם אהבה עצמית קיצונית ואירועים מתוקשרים, עם קשרים לצמרת הממשל בהודו ושרשרת של רכישות ענק, רוי הפך לאחד האנשים העשירים במדינה, כשהוא מפתח לעצמו תדמית של גורו בקרב מיליון העובדים שלו. בתחילת החודש הוא נעצר בהודו, במה שעלולה להיות תחילת הנפילה הכי כואבת שידעה המדינה. הוא מבטיח שלא.

   מצב עו"ש

   רוי הוא הבעלים של קבוצת סהרה, שמנהלת נכסים בשווי 11 מיליארד דולר, וחולשת על עולם שלם של עסקים, החל מבנקים, נדל"ן, חברת תעופה ותקשורת (עיתונים וערוצי טלוויזיה), ומחזיקה בנכסים בינלאומיים עצומים, כמו מלון פלאזה בניו יורק (עליו שילם ליצחק תשובה על חלקו 850 מיליון שקל) ומלון גרובסנור בלונדון, אותו רכש ב-470 מיליון ליש"ט. הוא מחזיק בקבוצת קריקט בשווי 370 מיליון דולר, בקבוצת הוקי שדה, והוא הספונסר של קבוצת אינדיה בפורמולה 1 בהשקעה של עוד מאות מיליוני דולרים. פיסת הנדל"ן הגדולה של החברה היא עיר שלמה ליד מומבאי שמשתרעת על אלפי דונמים. עם למעלה מ-1.1 מיליון עובדים, קבוצת סהרה היא המעסיקה הכי גדולה בשוק הפרטי בהודו.

   סובראטה רוי (AP)

   מדד השקשוקה

   זה הישג לא רע עבור בחור שבצעירותו עבר מדלת לדלת בניסיון למכור תוכניות חיסכון על הקטנוע המקרטע של אביו, והיה מרוויח רופים ספורים ליום. אביו היה מהנדס קני סוכר, אמו מורה, והוא התעקש ללמוד הנדסה, הלך לעבוד בחברת נדל"ן, עד שהחליט להקים חברה משלו, שמבוססת על העיקרון ש"רגשות הם המפתח להצלחה בעסקים".

   ב-1978 הוא התחיל את העסק עם 2,000 רופי, במשרד שכלל שולחן, כיסא ושליח שמחכה ממנו להוראות. הוא שכנע מוכרי תה, נהגי ריקשה ורוכלים קטנים, וגרם להם להפקיד אצלו את חסכונותיהם המינימליים. לאט לאט הוא התרחב, וכמה שנים לאחר מכן הקים בנק, שכיום כבר יש לו עשרות מיליוני לקוחות. בדרך קנה עיתון חשוב, והקים ערוץ טלוויזיה. מאז ומתמיד שמר על מסתורין, אך במקביל טיפח את התדמית שלו כגורו של העובדים ואיש ערכים. בשנה שעברה הוא והעובדים שלו שברו שיא גינס, כש-123 אלף איש התקבצו כדי לשיר ביחד את המנון הודו, בשירה הקבוצתית הגדולה בהיסטוריה.

   סובראטה רוי (AP)

   מדד שופוני

   הוא מחשיב עצמו חבר קרוב של שחקני בוליווד ומפיקי בוליווד, של טוני בלייר וביל קלינטון, של שחקני הקריקט הטובים במדינה וכמובן הפוליטיקאים החשובים בה. הוא גר באחוזת שיש עצומה, הבנויה כהעתק של הבית הלבן, וכוללת בשטחה אודיטוריום עצום עם 5,000 כיסאות. בכניסה וביציאה מהבית יש סורקי רנטגן מיוחדים, כמו בשדות התעופה, שבודקים כל מי שעוזב את השטח.

   הוא מחזיק בצי של מטוסים פרטיים ומסוקים פרטיים, ושורה ארוכה של רכבי רולס רויס, B.M.W ובנטלי. יש לו תחנת דלק פרטית, ושדה תעופה קטן משלו. בית אחר שלו, שנבנה גם הוא בהשקעה של עשרות מיליוני דולרים, הוא העתק של ארמון בקינגהאם.

   הוא שומר על תדמית של איש מסתורי, ממעט להתראיין, ולפעמים נעלם למשך שבועות. באחד המקרים התרוצצה שמועה שהוא חלה, ומאחר שהיה במומבאי באותה תקופה - הוא סגר את כל הקומה העליונה של בית המלון המפואר שברשותו, והפך אותה לבית חולים זמני שבו טופל על ידי רופאים שהוטסו במיוחד מארה"ב ומאירופה.

   החתונה שהוא ערך לשני בניו ב-2004 נחשבת לאחת הגדולות בתולדות הודו, שידועה באירועים הגרנדיוזיים של המיליארדרים המקומיים. היא כללה 11 אלף אורחים, שהוטסו על ידי 27 מטוסים מיוחדים, בחגיגות שנפרסו על שישה ימים. בין האורחים היה ראש הממשלה ביהארי ואג'פאיי, כוכב הקריקט סצ'ין טנדולקר וכוכבי בוליווד. למעשה, כל כך הרבה שחקני קולנוע חשובים הגיעו לאירוע, עד שמספר הפקות הוקפאו עד לתום החגיגות. אימוני קבוצת הקריקט הופסקו. כל העיר קושטה לכבוד החתונה, עצים נצבעו, נרות פוזרו ברחובות, לפידים בערו בכל פינה. חשבון הנרות בלבד עמד על 250 אלף דולר.

   האירוע התקיים על גדות האגם בביתו, כשמקהלת לונדון הרשמית מנגנת ברקע, ומספר במות עם לוליינים והופעות אקרובטיקה פוזרו בשטח. במקום הוקמו מספר מבנים בהשקעה של עשרות מיליוני דולרים: טירה בסגנון ספרי אגדות, העתק של מקדש יווני והעתק של מקדש הודי. "זה נראה כמו דיסנילנד על סמים", אמר אחד האורחים. עלות החתונה הוערכה ב-120 מיליון דולר.

   סובראטה רוי (Creative Commons)

   מדד מאמא תרזה

   החתונה נערכה במדינת אוטר פראדש, שנחשבת לאחת העניות בהודו, עם כ-70 מיליון עניים, ומצבה מושווה למדינות המוכות ביותר באפריקה. הוא ספג ביקורת קשה על הראוותנות המוגזמת בסביבה כל כך קשה, וכתגובה סיפר שבמסגרת החגיגות, הוא ישלם 5,000 דולר ל-101 זוגות מעוטי יכולת. כמו כן, טען שהוא באופן אישי מאכיל 140 אלף עניים מדי יום. זה לא עזר לשקם את הפופולריות שלו.

   הוא זכה בהודו בשורה ארוכה של פרסים חשובים (איש העסקים של השנה, איש הטלוויזיה של השנה, פרס מפעל חיים לקולנוע, פרס מנהיגות עסקית, היזם של השנה, וכו' וכו'), אבל התדמית שלו מפוקפקת. חלק גדול מהעובדים שלו סוגדים לו, אבל מבקריו טוענים שהוא מנהל את החברה כמו כת ויוצר לעצמו פולחן אישיות, עם מכתבים מלאי פאתוס לעובדים ששמים את עצמו במרכז, וערוץ טלוויזיה שמהלל את פועלו.

   הוא איש מלא יומרות רוחניות, כתב שני ספרים לניהול נבון, והמוטו שלו טוען ש"אנחנו לא עסק, אנחנו משפחה". אך בזמן שהוא מגדיר את עצמו כ"מנכ"ל הפועלים" ו"מגנה של משפחת סהרה", עובדים לשעבר טוענים כי הם נדרשים מדי בוקר להניח יד על החזה ולברך את הבוס, וכל מי שמראה חוסר שביעות רצון - מפוטר מיד, בבושת פנים, ועוד בפומבי, למען יראו וייראו. עובדים כאלה מכונים "מורדים".

   סובראטה רוי (AP)

   אנשי עסקים טוענים שהוא הגון וישר ותמיד עומד במילתו, אך אחרים לא מבינים איך קבלת ההחלטות באימפריה שכזו מבוססת לא פעם על עצות שהוא מקבל מהגורו שלו, האסטרולוג קרישנה מוראי מישרה, וטוענים כי כל היכולות שלו מבוססות על קשרים עם צמרת הממשל. ואכן, חלק מהפוליטיקאים מעריצים אותו על ניהול אימפריה שכזו ועל נכסיו שמכפילים את עצמם משנה לשנה, חלקם מאפשרים לו לזכות במכרזים ולהתגבר על מגבלות חוקיות.

   מאז ומתמיד הוא עודד את העניים לפתח הרגלי חיסכון, במדינה שבה לפחות מ-40 אחוז מהאוכלוסייה יש גישה לשירותי בנקים, אבל לאחרונה התברר למה: החברה שלו מואשמת בחובות של מיליארדי דולרים ללקוחות, כשעל פי ההאשמות, שתיים מהחברות שלו גייסו כ-3.9 מיליארד דולר דרך אגרות חוב לא חוקיות, והוא סירב להחזיר את הכסף למשקיעים. בית המשפט נזף בנציגיו, ודרש שהוא עצמו יגיע למשפט. "די לשחק מחבואים", נזף השופט ברוי. הוא כמובן מכחיש את הטענות, מכחיש שהוא חייב את הכסף ומכחיש שהוא התחמק מהמשפט. "סעדתי את אמי החולה בת ה-92", הסביר את היעדרותו מבית המשפט.

   כהרגלו, הוא גם פרסם מודעות אישיות שנפרסות על עמודים שלמים בעיתונים, ובהן כתב: "אם אנשים מתעקשים לקחת אדם שסועד את אמו החולה, מה עליו לעשות?". כלי התקשורת בהודו, בכל אופן, טוענים כי מה שהביא לגילויים נגד המיליארדר היו הדלפות מפלילות של העובדים שלו, חלק מ"המשפחה". כשהגיע לבסוף לבית המשפט, כשהוא מוקף עשרות צוותי תקשורת, עורך דין מקומי הצליח לחדור את מעגל האבטחה ולהתיז דיו על פרצופו של רוי. הפרק הבא בקורות חייו לנוכח מעמדו הציבורי החדש והמעורער, נכתב בימים אלה ממש.

   סובראטה רוי (AP)

   עוד בוואלה! גבר:

   מעושרים: הסיפורים המדהימים של האנשים העשירים בעולם

   אלה ברדק שואלת איפה הכסף? מי בעצם צריך לשלם בדייט ראשון?

   עם אישה כזו, מה הפלא שהכדורגלן הזה נפצע כל הזמן?