פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מעושרים: מיסייה דאסו

   סרג' דאסו מנהל את האימפריה המשפחתית שירש מאביו כבר 25 שנה. היום, כשהוא כבר בן 88 ואחד האנשים החזקים בצרפת, עם הון של 13 מיליארד דולר ומקום בפרלמנט, הוא עומד לפני הפרשה שעלולה להכתים את שמו לנצח

   סרג' דאסו (AP)
   (צילום: AP)

   תעודת זהות

   סרג' דאסו, 88, הוא אחד מהאנשים החזקים בצרפת, ואחד האנשים העשירים בעולם. מעבר להיותו איש עסקים מצליח ומיליארדר, הוא גם סנטור בפרלמנט, הבעלים של אחד מגופי התקשורת החשובים במדינה ("לה פיגרו"), ובנוסף שולט על תעשיית התעופה הלאומית והצבאית בצרפת. לאחרונה שמו נקשר בשערוריית שוחד והאשמות על התנהגות מאפיונרית לכל דבר, עם חשד למעורבות בניסיון רצח וקניית קולות. בשבוע שעבר חסינותו הפרלמנטרית הוסרה. בנוסף לזה, בצרפת מדווחים על תככים פנים משפחתיים ומתיחות דרמטית בנוגע לזהות היורש שלו לאחר מותו, בטלנובלה משפחתית שנמשכת כבר למעלה ממאה שנה.

   מצב עו"ש

   בעשורים האחרונים סרג' דאסו הרחיב את העסקים של קבוצת דאסו, שירש מאביו אחרי מותו. עיקר ההכנסות מגיעות מחברת "דאסו תעופה", שמייצרת לצבא הצרפתי שורה ארוכה של מטוסים ומסוקים ושאר כלי תעופה, וגם שולטת בשוק האזרחי. בנוסף, דאסו הגדיל את השפעתו הציבורית, ובמקביל לקניית העיתון השמרני "לה פיגרו" גם הפך לכוח משמעותי בפוליטיקה. הוא כמובן המנכ"ל והיו"ר של קבוצת דאסו, שמשקיעה בטכנולוגיה, נדל"ן, יין ותקשורת, ומחזיקה גם בקבוצת הכדורגל נאנט, ולאחרונה רכשה חברה בלגית לנסיעות לחלל. על פי "פורבס", הונו מוערך ב-13 מיליארד דולר, מה שמציב אותו במקום הרביעי ברשימת עשירי צרפת ובמקום ה-69 ברשימת עשירי העולם.

   סרג' דאסו (AP)
   (צילום: AP)

   מדד השקשוקה

   דאסו הוא בנו של התעשיין מרסל דאסו, לשעבר בלוך. כילד, מרסל ראה את המטוס של האחים רייט עובר מעל פריס, והוקסם. הוא למד אווירונאוטיקה, לאחר מכן הקים מפעל בעזרת הלוואות מהמשפחה, ובמהלך מלחמת העולם הראשונה כבר ייצר מטוסים לצבא הצרפתי. במהלך מלחמת העולם השנייה בלוך היהודי נתבקש לשתף פעולה עם הגרמנים, סירב ונכלא. הוא נשלח למחנה הריכוז בוכנוואלד, שם היה כלוא עד ששוחרר במאי 1945. לאחר המלחמה בלוך שינה את השם לדאסו, המיר את דתו מיהודי לקתולי, ולאחר מכן הצליח שוב לשקם את החברה ולהפוך אותה לאימפריה. ב-1986 הוא הלך לעולמו, ומי שירש אותו היה סרג', בן 61 בזמנו, טייס קרב לשעבר, שגם הוא, כמו אביו, נהנה מקשרים ישירים עם צמרת הממשל הצרפתי, וחיזק את השפעתו הפוליטית והפיננסית.

   סרג' דאסו (AP)
   (צילום: AP)

   מדד שופוני

   לא מדובר בנובוריש צעקן, אלא באליטה צרפתית. הוא לא צריך יאכטות ומכוניות יוקרה כדי לנפנף בהון המשפחתי, דאסו הוא בעניין של כוח. הוא כמובן מחזיק במטוס פרטי מפואר שקנה ב-30 מיליון יורו, מתגורר בבית עתיק ויוקרתי, יש לו אחוזה על חופי צרפת שמשתרעת על 750 דונם שבה הוא נופש, לא רחוק מהמרינה שבה עוגנת היאכטה הצנועה שלו. הוא נוהג לצאת למסעות דיג וציד, לשחק גולף וללכת לאופרה, אבל לא ידוע כבזבזן גדול. "אני אוכל בעיקר בבית", הוא מספר, "ברוב הזמן אני פשוט עובד". סביר להניח שאורח חייו הנוקשה הוא תוצאה של יחסיו עם אביו, אותו הגדיר בעבר כ"קר, קשוח ומרוחק".

   בנוסף, קבוצת דאסו שבבעלותו מחזיקה בחברת יין ענקית, אחת הגדולות במדינה, בבעלותה כרמים שמשתרעים על שטחים עצומים. כמו כן, בבעלותו בית המכירות הפומביות השלישי בגודלו בצרפת, אחרי כריסטי'ס וסותבי'ס, וחברת נדל"ן שמחזיקה בנכסים בכל המדינה.

   ועדיין, הרכישה המשמעותית האחרונה שלו הייתה ב-2004, כשקנה את העיתון הוותיק "לה פיגרו". כמו"ל הוא החל לפרסם מאמרים נגד נישואים חד מיניים, ביטל כתבות על סוחרי נשק, התערב בפרסומים בעניינים עסקיים, ובכלל, קיים יחסים קרובים ושנויים במחלוקת עם העורך הראשי. איגוד עיתונאי "לה פיגרו" הביעו מחאה משותפת נגד ההתערבות בתכנים, אבל דאסו לא היסס להצהיר את מניעיו האמיתיים בכניסתו לעולם התקשורת: "כבר נמאס לי מהעלבונות של כמה עיתונאים חסרי כישרון שאינם יודעים מהן הבעיות האמיתיות. עכשיו תורי להגיב".

   סרג' דאסו (AP)
   (צילום: AP)

   מדד מאמא תרזה

   מספר סוגיות מאיימות על השושלת של אחת ממשפחות התעשיינים הגדולות בתולדות צרפת, אבל גם על עתיד "דאסו תעופה" (Dassault Aviation), יצרנית מטוסי רפאל ומיראג'. זה מתחיל מהקיצוץ של תקציב הביטחון של צרפת בחמש השנים הקרובות, שגורם לירידה דרסטית בהזמנת מטוסי קרב (מ-66 ל-26 בלבד). עסקת מיליארדים שאמורה להיחתם עם הודו טרם יצאה לפועל, ומדאיגה גם היא את סרג'.

   אבל ההאשמות החמורות ביותר נגדו עלו במסגרת חקירה על קניית קולות במרוץ לראשות עיריית קורביי-אסון, פרבר קטן מדרום לפריז, שבו כיהן כראש עיר בין השנים 1995 ל-2009. עד לעלייתו של דאסו, העיר הקטנה (40 אלף תושבים), הייתה ידועה כעיירת פועלים סוציאליסטית, עד שהגיע הימני השמרן, והשתלט עליה.

   הוא הודח מתפקידו ב-2009, אחרי שבית המשפט העליון הצרפתי מצא שהוא העניק כסף מזומן לבוחרים בניסיון להשפיע על התוצאות, אבל זה רק קצה הקרחון: בשנה שעברה עוזרו הקרוב לשעבר של מר דאסו, יונה בואנורה, נחקר בחשד לניסיון רצח של מתאגרף לשעבר בן 32, כשהמשטרה חושדת שהתקרית קשורה לפרשת קניית הקולות. אדם אחר, שטען שגם הוא אוים באקדח, טען בעיתון "לה פריסיאן" ש"העיר מנוהלת בשיטת מאפיה", ושספג גם איומים טלפוניים לאחר שניסה לפרסם בפומבי את קניית הקולות בבחירות. במסגרת הפרשה הועלו טענות רבות על איומי רצח וניסיונות סחיטה, ועל אווירת פחד שמושלטת בעיר.

   אתר חדשות בצרפת פרסם הקלטות שבהן נשמע דאסו מודה לכאורה בקניית בוחרים תמורת כסף מזומן על מנת להבטיח את הבחירה ביורשו. "אני לא יכול לשלם יותר", נשמע לכאורה קולו של דאסו בהקלטות, "זה אסור, אני תחת חקירת משטרה. אני כבר לא יכול יותר לתת כסף לאף אחד". דאסו כמובן מכחיש, ועורכי דינו טוענים שזה לא הוא בהקלטות המפלילות.

   יש לציין שבעבר שמו כבר נקשר לשערורייה אחרת, כשנטען כי הצבא הבלגי רכש מסוקים מקבוצת דאסו אחרי ששורה ארוכה של פקידים קיבלו שוחד. מספר פוליטיקאים התפטרו, ודאסו נקנס ב-60 אלף יורו וספג עונש מאסר על תנאי לשנתיים.

   סרג' דאסו (AP)
   (צילום: AP)

   אבל אלו לא הבעיות היחידות. מה שבעיקר מטריד אותו בגילו המופלג זה מי יירש את העסק, בהחלטות בעלות השפעה דרמטית על עולם התקשורת הצרפתי, על תקציב הביטחון ועל אימפריית היין. סרג' חושש שהחברה תתמוטט אחרי מותו לנוכח היחסים הבעייתיים בין ארבעת ילדיו. בין השניים הגדולים, אוליבייה ולורן, המועמדים העיקריים, ישנה מתיחות ארוכת שנים. אוליבייה, לפחות על פי האתר שלו, מגדיר את עצמו כ"פוליטיקאי, יזם, טייס מנוסה, צלם חובב ומנצח מוכר". יריבו, אחיו לורן, מגדיר את עצמו יותר בפשטות: "שחקן פולו נחוש". סרג' כבר גייס סביבו צוות בניסיון למצוא את הפתרון להמשך החברה, כשההערכה היא שרק אחד הבנים יקבל את הניהול המלא, ולא תהיה חלוקת סמכויות. "גם ככה קשה לעבוד עם משפחה, מעורבים בזה יותר מדי רגשות", אמר בעבר מר דאסו.

   ההתפתחות האחרונה קרתה ביום רביעי שעבר. דאסו נהנה בשנים האחרונות מחסינות עקב תפקידו כסנטור, אבל חסינותו הוסרה כדי לאפשר את המשך החקירה נגדו, שמסעירה את צרפת, אבל לא ממש מפתיעה את אלה שמכירים את הדמות. "אאפשר לתביעה להציג את טענותיה, ואעשה הכול כדי להוכיח שהאשמות נגדי מומצאות על ידי אויביי הפוליטיים", כך טען.

   סרג' דאסו (AP)
   (צילום: AP)

   עוד בוואלה! גבר:

   מעושרים: הסיפורים המדהימים מאחורי האנשים העשירים בעולם

   אלה ברדק יצאה למצוא גבר באפליקציית הסטוצים החדשה

   הרווקות הטריות הכי לוהטות בארץ ובעולם