פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מעושרים: צדקה סופנית

   רוברט ווילסון היה חתיכת טיפוס. את קרן ההשקעות שלו הקים עם הלוואה של 15 אלף דולר, שהפכה למאות מיליונים, הומו מוצהר שחי עם אישה 35 שנה, קמצן לא קטן, שהתאבד בקפיצה והוריש את כל הונו לצדקה

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   (צילום: אתר רשמי)

   תעודת זהות

   רוברט ווילסון, מולטי מיליונר בן 87 במותו, עלה לכותרות בשבוע שעבר לאחר שהתאבד בקפיצה מהקומה ה-16 מבניין המגורים המפואר שלו במנהטן, ולאחר שתרם לצדקה כמעט את כל הונו, שהוערך ב-800 מיליון דולר. מי שכונה על ידי התקשורת כ"טייקון וול סטריט" ותואר על ידי הקולגות שלו כ"משקיע אגדי", גדל במשפחה ענייה בדטרויט והפך למיליארדר בעזרת ראייתו הייחודית וחושיו העסקיים, ואת כל שנותיו האחרונות השקיע במציאת גופי צדקה שאליהם יוכל להעביר את מאות מיליוני הדולרים שהרוויח לאורך הקריירה. עם מותו הוא זכה לתהילה, ובצדק, כפילנתרופ נדיר ודוגמה מעוררת השראה למיליארדרים אגוצנטריים ובזבזנים, אך במקביל גם נחשפה דמותו, של אדם לא פשוט, מעט רגזן, עם נטייה לחסכנות, שהיה מתבודד, ללא חברים קרובים, ועדיין עם הרבה אמונה ותקווה לעזור ולשנות את העולם.

   מצב עו"ש

   ווילסון הקים את "קרן ווילסון", ששווייה הוערך ב-800 מיליון דולר בשנת 2000. בשנים האחרונות הוא תרם מאות מיליוני דולרים לגופים שונים, הסכומים המדויקים אינם ידועים. 10 אחוזים מהונו טרם הועברו לצדקה "בגלל מחויבויות עסקיות קודמות", אך על פי הוראתו, בעשר השנים הקרובות גם היתרה, המוערכת ב-100 מיליון דולר, תיתרם לארגונים שונים.

   מדד השקשוקה

   ווילסון נולד ב-1926 בפרבר של דטרויט למשפחה ממעמד בינוני, אביו היה סוכן ביטוח. הוא השלים תואר בכלכלה במכללת אמהרסט, ולאחר מכן עשה תואר שני בכלכלה באוניברסיטת מישיגן ב-1947. לאחר מכן למד משפטים, אבל עזב אחרי שנתיים לוול סטריט. הוא גויס לצבא ב-1951, וחזר אחרי שנתיים לארה"ב. הוא הקים את הקרן ב-1969 עם הלוואה בסך 15 אלף דולר, אותם עם השנים הפך למאות מיליוני דולרים.

   במאי 1978 הוא הפסיד מיליוני דולרים, כשהימר על נפילה של מלונות הימורים באטלנטיק סיטי. "פורבס" תיאר את המהלך כ"ההימור קצר הטווח הקטסטרופלי בכל הזמנים", כשווילסון הפסיד סכומי עתק בזמן שהוא בחופשה באירופה ומאחר להגיב. עם זאת, הוא ידע להתאושש, וחזר לשיאו בשנות ה-80. "הוא היה ידען גדול, אינטלקטואל מרשים, הייתה לו היכולת לחזות לאיזה כיוון העולם הולך, כישרון שאפשר לו לחזות מגמות, שהובילו אותו להצלחות גדולות בשוק, ובשנותיו האחרונות לפילנטרופיה יוצאת דופן", ספד לו עוזרו. הוא פרש ב-1986, כשהוא בן 60. מאז שימש כחבר דירקטוריון ב"ניו יורק סיטי אופרה", ב"מטרופוליטן אופרה" ובמוזיאון וויטני לאמנות. במקביל החל לחפש אחר מקורות וגופים להם יוכל להוריש את הונו.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   (צילום: אתר רשמי)

   מדד שופוני

   ווילסון קפץ אל מותו מהקומה ה-16 בבניין היוקרתי שבו התגורר, הממוקם בסנטרל פארק ווסט במנהטן, הנחשב למוסד ארכיטקטוני קלאסי ניו יורקי, שבין השאר גרו בו שמות כמו סטיבן שפילברג, דמי מור, גלן קלוז, דסטין הופמן, בונו, סטיב מרטין ברוס וויליס וסטיב ג'ובס. הוא קנה את הדירה ב-300 אלף דולר בשנות ה-70, שכיום שווה 20 מיליון דולר. "כשבאתי לפה המקום היה מלוכלך ויקר והאנשים היו לא נחמדים, ועדיין אמרתי לעצמי שאין שום מקום אחר שבו ארצה לגור", סיפר על ביתו בניו יורק, "כיום זה עדיין יקר, לא מלוכלך, והאנשים עדיין לא ידידותיים, אך עדיין לא ארצה לגור במקום אחר".

   בחודש יוני האחרון הוא קיבל שבץ, ובריאותו הידרדרה. "הוא תמיד אמר שהוא לא רוצה לסבול, וכשיגיע זמנו, הוא יהיה מוכן", אמר ידידו. חברה אחרת סיפרה ש"הלב שלו היה כל כך רחב, שאפילו כשהוא קפץ למותו, הוא דאג לנחות בגינה, כדי שחס וחלילה לא יפגע באף אחד".

   כמובן שמותו של ווילסון קיבל את הכותרות הגדולות לאחר שנודע כי בשנותיו האחרונות תרם את כל כספו לצדקה, בסכום המוערך ב-700 מיליון דולר. "נותרו לי רק 100 מיליון דולר לסדר", אמר לאחד מחבריו לא מזמן, כשעל פי הדיווחים, ייעד אותם לגופים שנלחמים למען איכות הסביבה. "הייתה לו תשוקה לשנות את העולם", ספד לו ראש הארגון, "הוא חשש משינויי האקלים ומההתחממות הגלובלית, מזיהום האוויר, וידע שהמלחמה הזו דורשת משאבים כלכליים". גופים נוספים שקיבלו 100 מיליון דולר כל אחד היו הקרן העולמית להנצחת מבנים, החברה לשימור חיות הבר, והחברה להגנת הטבע. את הקרן העולמית להנצחת מבנים הוא הכיר במקרה, כשנציגה שלחה לו מייל עם בקשה לתרומות של 25 דולר ומעלה. בתחילה היא נדהמה כשקיבלה בחזרה המחאה על סך 5,000 דולר. אחרי זה הסכום עלה ל-100 מיליון דולר.

   כמו כן, הארכיבישוף הקתולי של ניו יורק זכה גם הוא לתרומות של מאות מיליוני דולרים להקמת בתי ספר קתוליים בעיר, על אף שווילסון הגדיר את עצמו כאתאיסט. "ראיתי שבתי הספר הקתוליים נסגרים, ולביל גייטס כנראה אין מספיק כסף בשביל להציל אותם", אמר ווילסון בעבר, "אני אתאיסט, לא מאמין בקיומו של אלוהים, לא מבין בחינוך, אבל אני חושב שאלו מוסדות חשובים, שעוזרים לילדים שרוצים לעזור לעצמם". הארכיבישוף עצמו אמר ש"יותר מכסף, ווילסון העניק לעולם תקווה".

   בניין הדירות היוקרתי "סאן רמו" באיסט סייד בניו יורק (ShutterStock , Songquan Deng)
   בניין הדירות היוקרתי, "סאן רמו" במנהטן, ממנו קפץ ווילסון אל מותו (צילום: ShutterStock)

   מדד מאמא תרזה

   על אף שהיה מולטי מיליונר, הוא לא חי חיים נוצצים. להפך. בסביבתו מספרים שהיה מתחשבן על כל דולר, על כך שתמיד הקפיד לנסוע ברכבת התחתית ולא במוניות, שהיה אדם רגזן וקשה יום, ושנהג לקמץ בכסף. בלי מטוסים פרטיים, בלי מכוניות פאר, בלי בתי קיץ, בלי יאכטות. בלי בגדי מעצבים, בלי שעונים ותכשיטים, בלי מסיבות לסלבריטאים. "בית קיט? מה אני צריך את זה?", אמר פעם בראיון, "יש לי כבר את הבית שלי, זה מספיק".

   עם זאת, ייתכן שלפעמים החסכנות שלו הייתה יוצאת דופן לאדם עם הון שכזה. "אם רוברט היה מזמין אותך לארוחת ערב, ידעת שבסוף הערב תחלקו את החשבון", סיפר אחד מעוזריו. שכן שלו בבניין המגורים היוקרתי סיפר ל"ניו יורק פוסט" כי ווילסון סירב בתוקף לקחת מונית לבד, וביקש תמיד לחלוק נסיעות כדי לחסוך כמה דולרים. "עם כל הכסף שהיה לו, הוא לא החזיק בלימוזינה, לא נסע לבד במונית, רק ברכבת התחתית", סיפר אותו שכן, "הוא היה מחכה בפתח הבניין לאדם שיחלוק איתו מונית. הוא פעם נסע עם אשתי למרכז העיר, והתעקש שהיא תשלם חצי מהסכום".

   כמו כן, עושה רושם שהוא היה אדם די בודד. על פי "ניו יורק פוסט", הוא היה הומו מוצהר. הוא היה נשוי לאשתו מרילין במשך 35 שנה, אבל הם התגרשו לפני מספר שנים, ללא ילדים. לאור נטיותיו המיניות, ניתן להעריך שהוא חי חיי שקר לאורך עשורים ארוכים. אשתו סירבה להגיב לדברים, ולא ברור כמה מהמיליונים של בעלה עברו לרשותה. הוא הותיר אחריו אח גדול, וויליאם בן ה-88, אך הם לא היו בקשר קרוב, וגם לו ספק אם הותיר משהו בירושה. עם זאת, כאמור, רבים אחרים כן זכו ליהנות מההון של ווילסון המנוח. "האפשרות שאדם ירצה לקחת את הכסף שלו לקבר נראית בעיניי מקוממת", סיכם ואמר.

   ציטוט לחיים

   "היו לי חיים מספקים, תודה לכל חבריי, להתראות. אנא ודאו שאתם מבטלים את כל התוכניות שלי. ספרו לכולם מה עשיתי, אני לא מתבייש בהתאבדות. תמכרו את כל רכושי" (המכתב האחרון שהותיר אחריו ווילסון)

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   (צילום: אתר רשמי)

   עוד בוואלה! גבר:

   מעושרים: הסיפורים המדהימים של האנשים העשירים בעולם

   הכי משפיל: מה אלה ברדק כבר עשתה שהוא זרק אותה מהמיטה באמצע הלילה?

   העולם התחתון של פראטיות הפוקר בישראל - נחשף