פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   פליפ פלופ: הדרך אל העושר

   על ההישג הענק של אמיר להבות השבוע כבר קראתם אצלנו ועכשיו הגיע הזמן להתרווח קצת אחורה וליהנות מהדרך שלו למקום השלישי באירוע הפוקר הגדול בעולם ול-3.7 מיליון דולר

   אמיר להבות (AP)
   (צילום: AP)

   לפני יומיים דיווחנו על סופו של המסע המפואר של אמיר להבות במיין איוונט של ה-WSOP. להבות סיים במקום השלישי בטורניר שנחשב לאירוע השיא של השנה בסבב הפוקר העולמי, ולמעשה לאליפות העולם הבלתי רשמית: 6,352 שחקנים שילמו 10,000$. להבות סיים במקום השלישי, וזכה בפרס של 3,727,823$. הישג מרשים ויוצא דופן למקצוען הישראלי, ובקלות הישג הפוקר הגדול בהיסטוריית הפוקר הצנועה של מדינת ישראל.

   בכתבה זו נתאר את דרכו של להבות אל הפיינל טייבל ובתוכו, ואת הידיים המרכזיות אותן שיחק בדרך למקום השלישי הסופר מכובד. נפתח בוידאו המציג את יד נהדרת מדרכו של אמיר לפיינל טייבל. הוידאו מתחיל בכך שלהבות מספר על אהבתו לשח, ומסתיים ביד כמעט מושלמת של אמיר:

   אנחנו מקבלים את היד בטרן. בקופה יש קצת מעל 2 מיליון בצ'יפים והלוח הוא 7-Q-2-A, כאשר הפלופ כולו (Q72) תלתנים. לאמיר יש סט 2 וליריב, מת'יו ריד (שסיים במקום ה-11 בטורניר) יש 5-9 תלתן, פלאש מהפלופ. להבות בוחר בצ'ק וריד מהמר הימור גבוה של 1.6 מיליון. להבות רק משווה עם הסט שלו. הריבר הוא 6 שלא משנה כלום. להבות בוחר שוב בצ'ק וריד מהמר שוב ארגז, 3 מיליון. אמיר, כמו מקצוען אמיתי, זורק את היד שלו , ואפילו די מהר; הוא אפילו מוסיף איזה "נייס הנד" חביב ומחויך שכזה לכיוונו של ריד, שמראה על קור הרוח והשלווה איתם הוא לוקח את המשחק, גם כשכל כך הרבה מוטל על כף המאזניים. בשביל להגיע לפיינל טייבל אחד צריך לנצח די הרבה מרוצים, בהם הכסף נכנס לפני הפלופ; אמיר ניצח במספר גדול של ידיים כאלה, כולל יד מרכזית שבה הוא שבר KK עם AJ. זה כמובן הגיוני: אי אפשר לעבור 6,000 שחקנים בלי כמות נכבדת של מזל. ועדיין, אותו פולד מהיר עם הסט, בלי להתאהב ביד ומתוך הבנה שהיריב שלו לא יהמר יד גרועה יותר בריבר, מראה על היכולת הגבוהה של אמיר כשחקן פוקר. לא מזל, אלא שכל, ניסיון וקור רוח מתובלים בים של חביבות אותנטית.

   אמיר להבות (AP)
   להבות (משמאל) ומקלאפי בשולחן הגמר ן(צילום: AP)

   לצערנו, בפיינל טייבל לאמיר לא היה כל כך הרבה מזל. כלומר, קשה להתלונן על סיום כל כך גבוה, ועדיין, נדמה כאילו המזל לא שיחק לטובתו יותר מדי. אמיר התחיל את הפיינל טייבל במקום השני בצ'יפים, ובחלק הראשון של המשחק התנדנד בין המקום הראשון לשני. היד הגדולה הראשונה אותה שיחק הייתה די חסרת מזל.

   להבות פתח ברייז למיליון בצ'יפים וקיבל קול ממארק אטיין מקלאפין. הפלופ נפל K-6-4 עם שני יהלומים, ואמיר המשיך בהימור של 1.25 מיליון, ושוב, קיבל קול. בטרן נפל J, להבות בחר בצ'ק והשווה הימור של 2.5 מיליון של מקלאפין. הריבר היה K נוסף, להבות בחר שוב בצ'ק והשווה מיד כשלהבות הימר הימור ענק של 7.2 מיליון. לצערו, מקלאפין היה עם הנאטס: K-J, שעשה זוגות בטרן ופול האוס בריבר. ללהבות גם הייתה מפלצת ביד הזאת: AK שנשבר בטרן, והשתפר לשלישייה שלא שווה כלום בריבר. יד מבאסת לחלוטין למקצוען שלנו.

   גם היד הבאה הייתה קצת חסרת מזל. ג'יי פרבר החובבן פתח ל-1.3 מיליון ולהבות חזר עליו מהסמול בליינד ל-3.1 מיליון. פרבר שילם אחרי פולדים של שאר השולחן, והפלופ נפל 10-4-2. אמיר המשיך בהימור של 2.3 מיליון ופרבר שילם בעמדה. הטרן הוא 9 יהלום, ששם שני יהלומים על השולחן. להבות הימר שוב, הימור גבוה של 4 מיליון ופרבר שוב שילם. הריבר הביא A לב, אמיר בחר בצ'ק וג'יי צ'קצ'ק מאחורה. אמיר הפך K-J לקינג בגובה ופרבר לקח את היד עם AQ יהלום. אם הטרן לא פותח עוד יהלום פרבר ככל הנראה זורק את היד; בגלל שנפתח לו פלאש דרו הוא שילם, וחוסר המזל הזה הפך את להבות לשורט סטק בשולחן, כאשר הבליינדים הולכים והופכים גבוהים יותר.

   מכאן ואילך אמיר היה במצב של דחיפה או קיפול: בגלל הערימה הקצרה שלו, כשהוא נע ונד באזור של 10 מיליון צ'יפים, ללהבות לא היה מספיק עומק בשביל להשוות ולשחק פוסט פלופ. הכבשים שביניכם עשויים לגחך, אבל ברגע שהערימה שלך נמוכה מדי (באזור 10 ביג בליינדס) המהלך הרווחי ביותר הוא לדחוף אול אין בספוטים הנכונים, לאסוף את הכסף המת, ולקוות שכאשר ישוו לך תוכל לנצח את המרוץ.

   להבות דחף אול אין מספר פעמים, אסף את הבליינדים מספר פעמים, ונשאר בחיים מספיק זמן בשביל שהמזל יתחיל לעבוד לטובתו, אם כי בצורה עקיפה: כשהוא במקום השישי בצ'יפים מתוך שישה, להבות ראה את שני השחקנים במקומות החמישי והרביעי עפים; אמיר, בלי לשחק, קפץ למקום הרביעי מתוך הארבעה שנותרו, והבטיח לעצמו לפחות 2.8 מיליון דולר. מספר ידיים לאחר מכן המזל חייך שוב לאמיר: רייאן ריס עשה רייז ל-1.7 מיליון כשהבליינדים הם 400,000-800,000, ולהבות דחף אול אין מהסמול בליינד, 11.2 מיליון בסך הכול. ריס השווה עם A7, ולהבות היה הרבה מקדימה עם זוג הנסיכים שלו. הפלופ הראה 5-3-10, הטרן הביא 10 נוסף והריבר היה 7. להבות הכפיל ועלה ל-23,600,000 בצ'יפים, כשהוא עם עמדת זינוק לא רעה לאיים של שני הצ'יפלידרים, ג'יי פרבר ורייאן ריס.

   המזל הטוב המשיך לחייך לאמיר, כאשר סילביאן לוסלי הודח במקום הרביעי, כשה-Q7 שלו לא הצליחה לגבור על ה-A10 של רייאן ריס. נשארו שלושה שחקנים, אמיר הבטיח לעצמו מקום בהיסטוריה, המון המון כסף, והזדמנות לגנוב את הטורניר. לרוע מזלו, היד הבאה הייתה היד האחרונה שלו בטורניר. רייאן ריס מהסמול בליינד עשה את זה 1.9 מיליון, ואמיר דחף אול אין, קצת מתחת לעשרים מיליון, עם זוג שביעיות. לרוע מזלו ריס החזיק בזוג עשר ביד, והלוח לא שיפר את מצבו של הישראלי: Q-8-4-2-J. אמיר, חצי מאוכזב חצי מאושר, סיים במקום השלישי.

   ריס ופרבר המשיכו לשחק על אליפות העולם ועל פרס ראשון של 8.3 מיליון דולר. לבסוף היה זה ריס, המקצוען האמריקאי הצעיר, שעמד אחרון: הוא עלה ליתרון משמעותי בצ'יפים בקרב ההדס אפ, ולבסוף חיסל את פרבר החובבן: ריס פתח ברייז ל-2.5 מיליון מהכפתור, ופרבר דחף את הערימה שלו, 14,000,000 בצ'יפים. ריס השווה מהר עם AK, ופרבר היה בבעיה עם Q5. הפלופ נפל J-10-4, הטרן הביא 3 והריבר 4 נוסף. פרבר המאוכזב זכה ב-5.1 מיליון דולר על המקום השני בטורניר הגדול של השנה. רייאן ריס הוכתר לאלוף, גרף את הפרס הראשון ואת מקומו בהיסטוריה. ובשבילנו, חובבי הפוקר הישראליים, הטורניר הזה ייזכר יותר מכל בגלל ההישג הבלתי נתפס של אמיר להבות.

   אמיר להבות (AP)
   להבות אומר שלום לשולחן ולטורניר ונפרד לשני האחרונים, ג'יי פרבר ורייאן ריס (צילום: AP)

   עוד בוואלה! גבר:

   פליפ פלופ: מדור הפוקר של וואלה! גבר

   אמיר להבות סיים במקום השלישי את שולחן הגמר וזכה ב-3.7 מיליון דולר

   קורא סיפורים לילד בעברית: מי אתה אמיר להבות?

   היסטוריה ישראלית חלק 1: כך העפיל אמיר להבות לשולחן הגמר