פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מעושרים: האביר הסיני

   צ'ן היה סוחב מים מהבאר כילד ואכל בשר רק פעם בשנה - בראש השנה הסיני, כך לפחות הוא מעיד. מאז עבר לא מעט על הפילנתרופ הסיני שחילק פחיות עם אוויר ומעטפות כסף לעניים

   צ'ן גואנגביאוס (GettyImages)
   עזר ל-700 אלף איש בחייו, אבל מי סופר. צ'ן בעוד מפגן של אהבה עצמית (צילום: אימג’בנק, Gettyimages)

   תעודת זהות

   צ'ן גואנגביאו, 44, מתעקש לכנות את עצמו בתור "המיליארדר הכי פופולרי בסין". עם למעלה מ-5 מיליון עוקבים ברשת החברתית המקומית, ייתכן שהוא צודק, והסיבות ברורות: גואנגביאו מקדיש את חייו לשני דברים מרכזיים - איכות הסביבה, ופולחן אישיות. בכל אסון טבע או רעידת אדמה הוא הראשון להתייצב, תורם מיליונים, מסייע לעניים ולמסכנים, מחלק מעטפות כסף, אבל תמיד עם מצלמות, מוקף בעיתונאים ויחצנים, צועק את שמו בגאון. הפרובוקטור הגדול גדל בכפר עני, סחב דליי מים ווהחל את דרכו מאפס, אבל כיום הוא כבר מקורב למפלגה השלטת בסין, נהנה מהגנה שלה, ומרשה לעצמו להתנהג בצורה קיצונית. עם זאת, נדמה שבשורה התחתונה, מעבר לאגוצנטריות ולהתנהגות הביזארית, כוונותיו הן אכן טובות.

   מצב עו"ש

   צ'ן הוא הבעלים של חברת המחזור Jiangsu Huangpu Renewable Resources, שממחזרת חומרי בנייה, ובבעלותו רשת של בתי מרקחת. על פי "פורבס", הונו האישי מוערך ב-740 מיליון דולר. לטענתו, הוא לא מיליארדר באופן רשמי רק מאחר שתרם בחייו סכומי עתק, ועוד ידו נטויה.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   ריסק מכוניות חדשות שרכש במיוחד למטרה הזו, רק כדי להדגיש את בעיית הזיהום (צילום: אימג’בנק, Gettyimages)

   מדד השקשוקה

   צ'ן נולד בכפר עני במזרח סין, לא רחוק מהעיר התעשייתית נאנג'ינג. הוא סיפר שבילדותו ראה את שני אחיו גוועים ברעב, בעוד הוריו חסרי אונים. הוא נהג לאכול בשר רק פעם אחת בשנה, בראש השנה הסיני. לפרנסתו, בגיל 10 הוא שאב מים מבארות, סחב דליים לכפר סמוך ומכר אותם. אחרי שהרוויח במשך קיץ שלם סכום השווה לחצי דולר, הצליח לשלוח אותו ואת חברו הטוב ללימודים לבית ספר. לטענתו, זה היה מעשה הצדקה הראשון שלו.

   הנסיבות בהן רכש את הונו לא ברורות לחלוטין. ידוע רק שאחרי שסיים את לימודי הרפואה, עלייתו הייתה מהירה מאוד בעיקר בזכות עסקים למכירת אופנועים ופתיחת בתי מרקחת. הפריצה הגדולה שלו הייתה כשזכה במכרז ממשלתי חשוב להריסת אצטדיון, ולאחר מכן מכר את הפלדה, וקיבל סכום הגון כהון התחלתי. את העסק הוא פיתח למפעל המחזור שלו, שכיום נהנה מהצמיחה הגדולה בבנייה בסין, בעוד הוא פועל באזורים ענקיים בהם המדינה הורסת שכונות שלמות ובונה אותן מחדש.

   משפחתו עדיין גרה באותו אזור כפרי, אבל כבר בבית אחר. הוא מסרב לחשוף אותם, ומתעקש שהם גרים בצניעות. על אשתו הוא מספר ש"היא עקרת בית פשוטה, והתומכת הכי גדולה שלי", בעוד הוא עצמו מעביר את זמנו בין ביתו בכפר לדירת הפאר שלו בבייג'ינג.

   צ'ן גואנגביאוס (GettyImages)
   צ'ן (שני מימין) בעוד תרומה נדיבה, שרק בגלל רבות כמוה הוא אינו מוגדר מיליארדר, לדבריו (צילום: אימג’בנק, Gettyimages)

   מדד שופוני

   העשירים בסין הם בדרך כלל מנותקים, ציניים ונתפסים כרעי לב, נוסעים במכוניות שרד עם חלונות כהים ומתגוררים בצמרות מגדלי יוקרה. מר צ'ן מנסה למכור תדמית אחרת. לטענתו, הוא המיליארדר הכי פופולרי בסין. "אני בהחלט ראוי לתואר הזה", הוא אומר, "אני עושה מעשים טובים מאז שאני ילד. תמיד רציתי לעזור לכל מי שראיתי שנמצא בצרה. להערכתי, עזרתי ליותר מ-700 אלף איש בחיי".

   וכן, צ'ן רוצה שתדעו את זה. ייתכן שהוא ספר אותם אחד אחד. לא רק שהוא לא מאמין במתן בסתר, המציאות הפוכה לגמרי: הוא מאוהב בעצמו, באור הזרקורים, אוהב לקדם את עצמו שוב ושוב, ודואג להלל ולשבח את מעשיו הטובים. על קירות המשרד שלו תלויות עשר תמונות: תשע הן שלו עם אנשי הממשל החשובים בסין, עוד אחת שלו עם ביל גייטס, לידן מונחים שלושה פסלי בודהה ענקיים, ובחדר ליד מונחים אלפי פרסים שונים שקיבל על פעולות הצדקה שלו. לפעמים זה נראה רע וציני, אבל תמיד עדיף אדם שמתרברב במעשיו הטובים מאשר במעשיו הרעים.

   כך, למשל, הפיק על עצמו סרט יחצ"ני, כשקריין עם קול הוליוודי קורא בדרמטיות על רקע תמונות שלו את הטקסט הבא: "יש רק אדם אחד בסין שחורש אותה לאורכה ולרוחבה, רק שם אחד שנשמע מפיהם של מיליונים. מיהו? צ'ן גואנגביאו!". הוא המיליארדר הראשון בסין, למשל, שהבטיח לתרום את כל הונו אחרי מותו. "הילדים שלי ייאלצו להסתפק בעושרם הרוחני", אמר. לטענתו, הרפורמות במדינה הפכו אותו לעשיר, והוא חייב לגמול למדינה בחזרה. כמו כן הוא מנסה להקים "צבא צדקה" בקרב עשירי סין, בניסיון לשכנע כל אחד מהם לתרום 20 אחוז מהונו. בינתיים ההצלחה שלו מוגבלת, על אף שסין היא המדינה עם הכי מיליארדרים בעולם (מלבד לארה"ב).

   צ'ן גואנגביאוס (GettyImages)
   סינית ענייה מורחקת מצ'ן לאחר ניסיון נואש שלה להתקרב ולקבל ממנו מעטפה עם כמה דולרים (צילום: אימג’בנק, Gettyimages)

   מאמא תרזה

   במקביל, צ'ן הוא מעורר פרובוקציות סדרתי. בעבר מחץ מכוניות וניפץ אופנועים בפומבי, רק כדי לעורר מודעות לנזק הסביבתי של הרכבים המזהמים. בפעם אחרת הודיע שהוא שינה את השם שלו ושל משפחתו: אשתו נקראה "ירוק", את שמו הוא שינה ל"פחמן דו חמצני", ואת ילדיו שינה ל"סביבה" ו"איכות הסביבה".

   כמו כן ייצר עשרות מיליוני פחיות עם תכולה מקורית: אוויר נקי. הערים המרכזיות של סין, כידוע, סובלות מזיהום אוויר גבוה, וצ'ן רשם רווח כפול: גם מכר מיליוני פחיות, וגם קידם את הסוגיה. "תפתח את הפחית, קח שלוש שאיפות, ותיהנה ממצב רוח טוב וראש נקי", אמר. כצפוי, על כל פחית נכתב שמו באותיות גדולות.

   במהלך רעידת האדמה הגדולה במחוז סצ'ואן ב-2008, הוא מספר שהוא בעצמו חילץ 200 אנשים מההריסות, והציל חיים של 11 בני אדם. כמובן שהוא תמיד מוקף בעיתונאים, שידאגו לדווח על מעשיו. "בכל מקום שבו יש אסון, צ'ן גואנגביאו תמיד יתייצב", כפי שתיאר זאת הקריין בסרטון.

   בסין מדווחים שהוא בנה לפחות 46 בתי ספר בצ'ינגאי. בעבר חילק לפני החורף 13 אלף מעילים בכפרים עניים. לא מעט פעמים הוא פשוט מחלק שטרות כסף לאנשים, בסכומים שנעים בין 50 ל-100 דולר. הכסף מחולק במעטפות אדומות, שכמובן נושאות את שמו. רק בשנה שעברה אישה בטייוואן איבדה את ההכרה לאחר ששקיבלה מעטפה עם 2,400 דולר. "אם אתה תורם כסף לעשרת אלפים אנשים, אתה גורם לעשרת אלפים אנשים להתנהג בנדיבות", הוא טוען.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   צ'ן מחלק את פחיות האוויר הנקי שלו, עליהם מוטבעים שמו ותמונתו (צילום: אימג’בנק, Gettyimages)

   כמובן שהפה הגדול שלו וחוסר העכבות מסבכים אותו לא פעם בצרות. השנה ביקש מהעם הסיני לאכול פחות, ולהוריד את מספר הארוחות לשתיים ביום. "זה רק מראה כמה הוא מנותק", נכתב בתגובה בטוויטר, "מאות מיליוני אנשים רעבים בסין מתפללים לשתי ארוחות מלאות ביום".

   כשאירעה רעידת האדמה והאסון בפוקושימה, הוא נסע לסייע לקורבנות עם ארבע משאיות, כולן עטופות בדגל סין, בניסיון "לשפר את תדמית המדינה", בעוד גם הוא לבש בגד שעליו תפור הדגל הסיני. הוא חילק מים, שמיכות ואוכל, ואיחל שוב ושוב "דרישת שלום מהעם הסיני". כמובן שבדיווח העיתונאי נכתב שוב שהוא הציל במו ידיו שלושה אנשים מההריסות, מבלי לספק צילום או להרחיב בנושא. היפנים לא ידעו איך לקבל את זה, אך השלימו עם העזרה. בסין, לעומת זאת, המחווה עוררה זעם, כשרבים תהו מדוע הוא ממהר לתרום מאות אלפי דולרים ליריבה ההיסטורית, בעוד מיליוני אנשים סובלים במדינתו שלו. "תמיד יהיו מתנגדים, לא משנה אם תנסה לעשות רק טוב", אמר.

   במקביל, חשוב להבהיר: בגלל שהוא גם תורם סכומי עתק למפלגת השלטון, הוא גם נהנה מהגנה, ולפני כמה שנים הצנזור הממשלתי הוציא איסור לדווח "מסרים שליליים" על צ'ן. ועדיין, למרות הכול, אחרי כל הביקורת, סביר להניח שהוא צודק במשפט האהוב עליו, שכבר הפך למנטרה: "העולם הזה צריך עוד צ'ן גואנגביאוים".

   Bullshit Talks

   "אם יש לך כוס מים, שתה אותה. אם יש לך דלי, כדאי לך לשמור עליו. אבל אם יש לך נהר, אתה חייב ללמוד לחלוק אותו".

   צ'ן גואנגביאוס (GettyImages)
   (צילום: אימג’בנק, Gettyimages)

   עוד בוואלה! גבר:

   מעושרים: הסיפורים המדהימים מאחורי האנשים העשירים בעולם

   כבר קראת בפייסבוק שלה מה היא חושבת עליך בסקס?

   השאפות של חוף אכדיה בהרצליה