פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   ספיריטס: שבתאי צבי מטקסס

   העולם ידע לא מעט מנהיגי כתות מטורפים שסחפו אחריהם מאמינים, אבל דייויד כורש בהחלט היה אחד המוזרים והמסוכנים שבהם. תסביך המשיחיות שלו הסתיים ב-75 גופות ואומה שסועה

   דייויד כורש (AP)
   משיח בעיני עצמו, פסיכי מסוכן ורצחני בעיני העולם. דייויד כורש (צילום: AP)

   ציוני דרך

   לא חסרים פסיכים שקמו יום אחד והחליטו שהם גואלי העולם והמשיח בכבוד ובעצמו, בטח בארצות הברית. דיוויד כורש, היה אחד התמהוניים ובהמשך גם אחד המפורסמים שבהם, אחרי שהשתלט על כת קיצונית ואיבד את חייו יחד עם עוד עשרות ממאמיניו באחד האירועים הצרובים בזיכרון הקולקטיבי האמריקאי של שנות התשעים.

   הילדות, יטען כל פסיכולוג, היא המראה הטובה ביותר של האדם הבוגר ובמקרה של כורש אין כל כך איך להתווכח עם הטענה הזו. עם צאתו לעולם, נכנס למסלול חיים שכלל אימא בת 15, חוסר נוכחות של אב, והשפעות דתיות וקיצוניות שסללה לו את הדרך לחשוב שהוא הנבחר, המשיח והגואל עם הרצון.

   התפנית הגדולה בחייו של כורש התרחשה רגע אחרי שמלאו לו 23, אז הצטרף לדווידיאנים, כת הזויה לא פחות ממנו שהתאימה במדויק לנבואות והחזיונות שהשתוללו לו בראש. מעט אחר כך הוא נחת בירושלים, שם התגלו בפניו שבעת מלאכי השרת שהכריזו עליו כשליח ומשיח.

   מהנקודה הזו כבר אי אפשר היה לעצור אותו. כורש חזר לארה"ב ולאחר מספר מאבקי שליטה בתוך הכת תפס את מושכות ההנהגה, שכללו גם לא מעט אירועים פליליים, החל למשוך את תשומת הלב של השלטונות והתקשורת האמריקאית, כשהוא מנהיג משטר מטורף של חטיפות, פדופיליה ואגירת נשק.

   בסופו של דבר, הממשל האמריקאי לא יכול היה להישאר אדיש למעשיו של כורש, ובטח לא לעובדה שהיה מוקף בעשרות של נשים וילדים לצד ערימות של נשק, והוחלט לפרוץ למקום מושבם, העיירה ווייקו שבטקסס. לאחר מצור שנמשך 50 ימים, נשרף ונהרס המתחם כליל, כשכמעט כל יושביו נשרפו או נחנקו למוות. עד היום רב הנסתר על הגלוי בכל מה שארע בזמן המצור הארוך, ובטח בכל הנוגע לחייו ההזויים של אחד האנשים הפנאטים והמרתקים שידעה ארה"ב מאז ומעולם.

   דייויד כורש (AP)
   תוצאה של הריון לא מתוכנן וילדות קשה. ורנון הצעיר, לימים דייויד כורש (צילום: AP)

   מפעל חיים

   דיוויד כורש נולד בשם ורנון ווין הוואל באוגוסט 1959 ביוסטון, טקסס. אל העולם הגיע אחרי מפגש מיני לא ממש אחראי בין בוני קלאוד בת ה-15 ובובי הוואל בן ה-20. עוד לפני לידתו של כורש יצא האב מהתמונה והשאיר את בוני לגדל את הילד לבדה.

   ורנון, שלא פגש את אביו מעולם, זכה לראות את אמו מתחברת שוב לטיפוס מפוקפק, הפעם, גם אלכוהוליסט אלים. את סופה של אותה מערכת יחסים ראה מביתה של סבתו, אליה הועבר בגיל ארבע ואצלה גדל עד שמלאו לו שבע, אז החליטה אמו לקחת אותו שוב אליה.

   מגיל צעיר הוא הושפע מאמונתה הדתית של אמו, שהשתייכה לכנסיית היום השביעי, זרם נוצרי קיצוני שהאמין כי חזרתו של ישו קרובה מתמיד. כורש, יחד עם כל חברי הכנסייה, האמין שיום הדין קרב והקפיד להתמיד בלימודי הברית החדשה. עקב שלל הבעיות מהן סבל הוא נשלח לכיתת חינוך מיוחד, ולבסוף נשר מהתיכון, אך המשיך להתחזק באמונתו והצטרף כחבר מן המניין לכנסייה. הוא התאהב בבתו של הכומר המקומי, ובאחת הפעמים טען בפניו שקיבל מסר אלוהי דרך ספרי הקודש שעליו לשאת את בתו לאישה. הכומר, שלא התרשם במיוחד מהנבואה, החליט לזרוק אותו מהכנסייה ולאחר שהמשיך והטריד את בתו, גירש אותו סופית.

   בגיל 23, אחרי שהפך לאישיות בלתי רצויה בקהילה שלו, החליט כורש להצטרף לכת הדווידיאנים, שהתיישבו לא רחוק ממקום הולדתו, סמוך לוייקו, טקסס, והכריזו על מקום מושבם בשם 'הר כרמל'. הכת, שהוקמה ב-1959 והתבססה גם היא על האמונה כי ביאתו השנייה של ישו קרובה מתמיד ותתרחש סמוך למקום משכנם, התאימה בצורה מושלמת לאמונתו של כורש והוא החליט שמקומו איתם.

   דייויד כורש (AP)
   כורש עם אשתו החוקית, רייצ'ל, ואחד מילדיהם (צילום: AP)

   כורש הפך תוך זמן קצר לאחד התלמידים המסורים והבולטים בכת, בתקופה בה הכת סבלה מוואקום מנהיגותי, עד שהחל לטעון כי הוא זה שקיבל את מתנת הנבואה. מנהיגת הכת באותם ימים, לואיס רודן, לא הצליחה להתעלם מהצעיר הנלהב והפנאט, ולאחר שלא ראתה בבנה כממשיך דרכה, החליטה שכורש הוא זה שאמור להיות מנהיגה הרשמי.

   תוך זמן קצר פרצה מחלוקת בתוך הקהילה הקטנה בנוגע לזהותו של היורש הבא, עניין שפילג את הקבוצה לשניים: אלו שראו בבנה של רודן כמנהיג הלגיטימי, והפלג השני שהיו בטוחים שכורש הוא זה שאמור לתפוס את מושכות ההנהגה. המחלוקות גלשו בסופו של דבר לפסים אלימים, כולל רציחתו של אחד ממאמיני הכת על ידי בנה של רודן. לאחר שכורש הציע לגייס מאמינים ברחבי העולם, העניינים נרגעו מעט, וכורש מצא את עצמו על מטוס בדרך לירושלים.

   הביקור בירושלים היה זה שבסופו של דבר השפיע עליו יותר מכל, ובו החל לטפח את אמונתו המשיחית. על פי אחת הסברות, הוא הצטרף לישיבה וטען שעבר מספר חוויות שמימיות, באחת מהן התגלו אליו שבעת מלאכי השרת שבישרו לו שהוא המשיח הבא, גלגולו השני של ישו, זה שאמור לגאול את כל חברי הכת שלו ביום הדין.

   עם שובו מירושלים, מלא באמונה ובטוח בהיותו הגואל, הפך לשליט הכת, כשהוא מרחיב את מעגל המאמינים שלה, ומכניס חוקים חדשים בהם קבע שרק הוא יכול לשכב עם כל נשות הכת, הרחיב את מעגל הילודה וטען שעל חברי הקהילה להתנתק מהעולם ולהאמין בלב שלם שיום הדין קרוב מתמיד, והיחיד שיוכל להציל אותם ממנו זה הוא עצמו. בערך באותה תקופה החליט כורש להיפטר סופית מהשם איתו נולד ואימץ לעצמו את השם דוד לאחר שטען הוא הצאצא הרוחני של דוד המלך בשליחות אלוהית.

   דייויד כורש (AP)
   מצור אלים וקרבות ירי במשך 50 יום על מתחם כורש בוויקו, טקסס (צילום: AP)

   הרשויות האמריקאיות, שגם כך כבר היו מודעות למתרחש בכת, ולמאבקי השליטה שהובילו למקרי פשע ורציחות, החלו לקבל עדויות של אנשים שהצליחו להימלט מהמבנה בו התגורר כורש יחד עם מאמיניו, בהן סיפרו על מעשי פדופיליה קשים שהתרחשו במקום, חטיפות ומאגר עצום של כלי נשק שנאגר במקום. לתמונה נכנסה גם התקשורת שהחלה לאסוף עדויות של מספר נערות שהצליחו להימלט מהמקום וסיפרו על כך שכורש עצמו היה שוכב עם נערות המקום, מכה ילדים ומתעלל בהם. בשביל הרשויות האמריקאיות זה כבר היה יותר מדי והם החליטו שהגיע הזמן לפרוץ אל תוך המבנה, לעצור את כורש ולשחרר לחופשי את יושבי המקום.

   ב-28 לפברואר 1993 יצאו למקום סוכנים של ה-ATF (רשות הטבק, האלכוהול והנשק) במטרה להשתלט על המקום. עיתונאי, שבמקרה גם היה גיסו של כורש, קיבל מידע פנימי מוקדם ועדכן אותו על כוונת ההשתלטות של סוכני הממשל.
   ברגע שהבין שכוחות הביטחון מחוץ למבנה, שלח כורש את הילדים והנשים לתפוס מחסה, ולמרות שסוכני ה-ATF כבר דווחו על כך שיושבי הקומונה מודעים לנוכחותם, המשיכו בתכנית להשתלט על המקום. תוך זמן קצר החל קרב יריות כבד בין שני הצדדים במהלכו נהרגו ארבעה סוכנים וחמישה מחברי הכת, עד שהשריף המקומי הצליח להשיג רגיעה זמנית עד שהוכרזה הפסקת האש.

   תוך זמן קצר החלו לזרום למקום כוחות גדולים והמשא ומתן מול כורש יצא לדרך. רק לאחר מספר ימים, ולאחר שטען בפני כוחות הביטחון כי אלוהים הוא זה שציווה עליו להישאר במקום, הוא הסכים לשחרר 19 ילדים, אבל המשיך להתבצר בעמדתו ולא הסכים לשחרר את שאר חברי הכת. סוכני ה-FBI שכבר תפסו את הפיקוד על העניינים, לא הצליחו להגיע להסכמה בנוגע לדרך פעולת השחרור וניתקו את זרם החשמל והמים. המתבצרים נאלצו להתקיים ממי גשמים ומנות קרב שאגרו.

   דייויד כורש (AP)
   50 גופות של מבוגרים ועוד 25 ילדים נמצאו במקום לאחר השריפה והפיצוצים. אחת מהן הייתה של כורש (צילום: AP)

   הימים הרבים שעברו, והפחד של סוכני ה-FBI שבסופו של דבר כורש יוביל את מאמיניו לפעולה של התאבדות המונית, גרמו לתובעת הכללית של ארה"ב להחליט שלא נותרה ברירה והורתה לכוחות לפרוץ בכוח למבנה. בבוקר ה-19 לאפריל, אחרי 50 ימים של מצור, יצאה לדרך פעולת החילוץ, שהועברה בשידור חי בערוצי הטלוויזיה. כוחות ההצלה החלו לשבור את קירות המקום ולירות פנימה כמויות של גז מדמיע. למרות זאת, לא נראתה שום כוונה של יושבי המקום להיכנע וסוכני ה-FBI העריכו שכורש ומאמיניו נצורים באחד המחסנים במקום ומחזיקים במסכות גז.

   העניין כולו נמשך עד לשעות הצהריים של אותו יום אז פרצה במקום שריפה במספר מוקדים ופיצוצים החלו להישמע. תוצאות השריפה היו מחרידות; במקום נמצאו גופותיהם של 50 מבוגרים ו25 ילדים שמתו ברובם משאיפת עשן, חלקם נורו על ידי חבריהם. בין הגופות, הייתה גם זו של דיוויד כורש.

   אירועי אותו יום הפכו לכותרות רועשות בכל רחבי ארה"ב, ומספר ועדות חקירה הוקמו לבחון את תוצאות האירוע. במהלך השנים נעשו לא מעט סרטים דוקומנטריים על אירועי אותו יום. טימותי מקוויי, המחבל שאחראי לפיצוץ הבניין באוקלוהומה סיטי ב-1995, ציין את אירועי ווייקו כאחד ממניעיו העיקריים לביצוע הפיגוע.

   דיוויד כורש נקבר בפארק הזיכרון בטקסס ולאחר מותו שוחררו מספר משיריו שרק הוסיפו לתעלומה הגדולה סביב חייו של הפנאט הנוצרי, אחד הסמלים הבולטים של הפחד הגדול מאמריקה השמרנית והדתית.

   דייויד כורש (AP)
   אמו של כורש באנדרטת הזכראון לנספי וויקו, יום השנה הראשון, 1994 (צילום: AP)

   הנשים בחייו

   רייצ'ל ג'ונס הייתה אשתו החוקית של כורש, אך כאמור, כל נשות הכת היו בעצם נשותיו, ויחד איתן הביא לעולם 15 ילדים.

   מה להשאיר אצלו

   את הכל.

   מה לקחת ממנו

   אולי קצת מהמוזיקה שלו. גם לא קריטי.

   עוד בוואלה! גבר:

   ספיריטס: האנשים שזעזעו את העולם שלכם בזמן שנמנמתם

   אשת הכדורגלן היפהפייה ששברה את לבה של ליברפול

   מעושרים: המיליארדר היהודי שיצא מהארון וכבש את הוליווד