פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   ספיריטס: טבעוני עילאי ומתנשא

   ביקור תמים בקרקס בו עבד אביו, שינה את חייו של גארי יורופסקי, יהודי מדטרויט. סבל החיות תפס את ליבו ומשם הוא יצא למסע חיים אקטיביסטי, אלים ושנוי במחלוקת, למען בעלי החיים

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   (צילום: אתר רשמי)

   ציוני דרך

   "הייתי רוצה שכל אחד מכם יחשוב איך הייתם מרגישים אם בשנייה בה נולדתם, מישהו כבר היה מתכנן את יום הוצאתכם להורג". זו הדרך בה פותח גארי יורופסקי את ההרצאה המצולמת שלו ביוטיוב, זו שמאמיניו האדוקים כבר הכתירו מזמן כטובה אי פעם. בכל מקרה, אין סיכוי שהצלחתם להתעלם ממנה (וממנו) בשנה וחצי האחרונות.

   הסיפור של יורופסקי - יהודי אמריקאי שנחשב כיום לגורו הטבעונות הגדול, האקטיבי והשנוי במחלוקת בעולם - התחיל רגע אחרי שסיים את לימודי התקשורת שלו, והצטרף לאביו לקרקס בו היה מתנדב. הביקור הקצר, בו נחשף לחיות כלואות, מצולקות וצורחות, היה קריאת ההשכמה המצלצלת של חייו, הפך אותו לאקטיביסט רדיקלי, המשיח של כל החיות על פני הכדור.

   זה התחיל די רגוע מבחינתו – הוא הפך לטבעוני, הקים ארגון המתנגד לכל שימוש בבעלי חיים, ושנה לאחר מכן כבר העלה את רמת האקטיביזם אחרי שפרץ לחוות פרוות, שיחרר את החיות הכלואות בה, ונשפט לשישה חודשים באחד מבתי הכלא הכי פחות סימפטיים בקנדה - אירוע שהתווסף ל-12 הפעמים בהן נעצר בגלל פעילות בלתי חוקית.

   יורופסקי הפך במהרה לאישיות לא רצויה בלא מעט מדינות, נחשב לטרוריסט מסוכן במולדתו ונאלץ לפזר את משנתו המוקצנת אך ורק בתחומי ארה"ב. אחרי שנקלע לחובות כלכליים נאלץ לסגור לבסוף את הארגון אותו הקים, הצטרף לארגון אחר שהבטיח להמשיך לממן את הרצאותיו, ולבסוף עזב גם אותו.

   נקודת המפנה של יורופסקי, לפחות בכל הנוגע לישראל, הייתה בשנה שעברה אחרי שהרצאה, אותה העביר באוניברסיטת ג'ורג'יה והועלתה לרשת, תורגמה לעברית והפכה תוך זמן קצר לתופעה הכי מדוברת בישראל של 2012. עד היום צפו בהרצאה המתורגמת למעלה מ640 אלף איש, יחד עם 27 אלף חברים ישראלים בדף הפייסבוק, מספרים שהביאו את יורופסקי לישראל לסיבוב ההרצאות הראשון שלו מחוץ לגבולות ארה"ב.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   (צילום מסך)

   מפעל חיים

   גארי יורופסקי נולד באוגוסט 1970 למשפחה יהודית בדטרויט. את מרבית חייו העביר כקרניבור מן השורה ובעבר גם סיפר שבארון הבגדים שלו החזיק כמה וכמה פרוות. עם סיום לימודי התיכון המשיך לקולג', אותו סיים עם תואר בעיתונות ורדיו.
   עוד לפני סיום הלימודים, בגיל 23, הצטרף לאביו החורג, שעבד כליצן, לאחד הקרקסים בהם היה מתנדב, ונכנס איתו לסיבוב מאחרי הקלעים. בתחילת הסיור יורופסקי היה נלהב ונרגש, אבל ככל שעבר הזמן הוא נחשף לתנאים בהם היו כלואות החיות ונתקל בפילים מצולקים, טיגרסים חסרי סבלנות וחיות אחרות שצרחו במצוקה. ברגע אחד, ההתלהבות הפכה להלם מוחלט.

   את השוק שחטף הוא תירגם מיד למעשים ויצא לחפש את המשחטה הכי קרובה למקום מגוריו בדטרויט, והחל לבקר בה כל יום במשך חודש וחצי. המקום, שלא היה מאובטח בצורה קפדנית במיוחד, אפשר לו להסתובב ולצפות בהתנהלות בתוך בית המטבחיים שם נחשף ל"ריח המוות" לדבריו, ולשחיטתם האכזרית של חזירים שבוצעה במקום. באותם ימים יורופסקי עדיין היה צורך בשר להנאתו, אבל העניין השתנה לבסוף באחד מביקוריו במקום, אז תפס את עינו מבט של חזיר שהובל לשחיטה. לדבריו, החזיר הסתכל עליו כאילו אומר: "למה אתם עושים לנו את זה?". את אותו רגע יורובסקי לא ישכח לעולם, הרגע בו החליט שהוא הופך לטבעוני.

   שלוש שנים העביר יורופסקי תחת השינוי בחייו עד הרגע בו הרגיש שהגיע הזמן לפעול. ב-1996 הוא הקים את אגודת ADAPTT, שפירוש שמה בתרגום חופשי מדבר על כך שבעלי חיים זקוקים להגנה אבסולוטית, היום ומחר. האגודה הטבעונית, שהתנגדה לכל שימוש בבעלי חיים, אם זה למזון, לבוש או כל שימוש אחר, מומנה ברובה מכיסו הפרטי של יורופסקי, ודרכה הוא החל את פעולותיו המיליטנטיות.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   (צילום: אתר רשמי)

   13 פעמים נעצר יורובסקי במהלך חייו, כשהפעם הזכורה מכולן התרחשה שנה אחרי שהקים את ADAPTT, אז פרץ יחד עם עוד ארבעה מחברי העמותה לחווה קנדית שייצרה פרוות מעורם של חורפנים (יונק קטנטן עם פרווה מבוקשת), ושיחרר לחופשי יותר מ-1500 מהם. הנזק אותו גרם למפעל הוערך בחצי מיליון דולר קנדי. לאחר שנתפס הוא נשפט וקיבל גזר דין ששלח אותו לשישה חודשים בכלא עם דרגת האבטחה הגבוהה ביותר בקנדה, אבל לבסוף ישב "רק" 77 ימים בבידוד מוחלט. את המקרה הוא סיים תחת הגדרה של "טרוריסט בינלאומי" ונאסרה עליו הכניסה לקנדה ובריטניה.

   למרות זאת, הוא לא עצר לרגע, ובין השנים 1998 ל-2001 נעצר 12 פעמים נוספות על הפרות סדר, התנהגות פרועה ואיומים. במהלך אותה תקופה המשיך לשמש כראש העמותה אותה הקים, והסתובב ברחבי ארה"ב מול כל מי שהסכים לקבל ולשמוע אותו, ודיבר בלהט וחריפות נגד תעשיית הניצול הפושעת. מספר רב של פעמים הוא עורר את זעמם של לא מעט אנשים אחרי שאיחל מוות בייסורים לכל מי שעוסק בשחיטה, וכמעט בכל הרצאה שלו הקפיד להשוות את מצבן של החיות בעולם לקורבנות השואה.

   את המילניום החדש החל יורובסקי עם מימון של הארגון העולמי לזכויות בעלי החיים (PETA), שהעניק לו סכום של 10.000 דולר איתם יצר תשדירים נגד קרקסים ובעזרתם ניסה להפיץ את המסרים שלו בדרכים קצת פחות קיצוניות. למרות התמיכה הכספית שקיבל, יורופסקי מצא את עצמו מהר מאוד נכנס לחובות כלכליים שאילצו אותו לקחת הפסקה ממסע ההסברה שלו, עד שלבסוף נאלץ להתפטר מראשות העמותה אותה הקים, לאחר שלא היה מסוגל להמשיך ולממן את פעילותה. יממה לאחר התפטרותו קיבל יורופסקי טלפון מאינגריד ניוקריק, נשיאת PETA, עם הצעת עבודה בארגון. תוך זמן קצר הוא הפך למרצה המוביל שלו, ויצא למסע הרצאות בחטיבות ביניים, תיכונים וקולג'ים בכל רחבי ארה"ב, והרצה מול למעלה מ-60.000 איש.

   שלוש שנים בלבד הספיקו לו תחת PETA, אז החלו התומכים שלו לצאת נגדו על החלטתו להיות חלק מארגון שבהרצאותיו הוא יוצא נגדו לא פעם. יורופסקי, שבכל הרצאותיו הקפיד להביע סלידה מארגוני בעלי החיים בטענות שונות על כך שביקשו ממנו לגבות כסף עבור הרצאותיו, החליט לבסוף להתפטר ב-2005 מעבודתו ב-PETA ויצא באופן אישי נגד נשיאת הארגון.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   (צילום: אתר רשמי)

   יורופסקי המשיך כעצמאי את מסע ההסברה שלו, ובחלק מהאוניברסיטאות אליהן הגיע נאסרה כניסתו והרצאותיו בוטלו לאחר שהנהלת המוסדות אסרה על מרצים חיצוניים להביע תמיכה בפגיעה בחוקי המדינה, דבר שיורופסקי הקפיד לעשות בכל הרצאה שלו כשאיחל מוות אלים לכל העוסקים בתעשיית הבשר, הפרווה והחלב, לכל מי שאוכל אותן ואונס ברוטאלי למי שלובש אותן.

   הרצאה אחת שלו, שעברה את אישור הנהלת המוסד, הייתה ב-2010 באוניברסיטת ג'ורג'יה, וגם צולמה על ידו והועלתה ל-Youtube. יורופסקי, שבאותה תקופה כבר צבר קהל מאמינים לא קטן והפך לדמות מוכרת, ראה לפתע את הפופולאריות הגדולה שהיא צוברת והבין שכנראה עלה על הדרך הנכונה.

   באופן מפתיע, אחרי קמפיין ויראלי אינטנסיבי ברשת, המדינה שאימצה בחום את יורופסקי וההרצאה המצולמת שלו הייתה ישראל, וב-2012 נראה היה שאין ישראלי שלא ראה או מכיר מישהו שראה את ההרצאה שזכתה לתואר היומרני "ההרצאה הכי טובה שתשמעו אי פעם". האחראים להצלחה המטאורית לה זכתה ההרצאה בישראל היו ארגוני זכויות בעלי החיים בארץ, בהובלתו של דניאל ארליך, שהחליטו לתרגם אותה, ושיגרו את הגרסה המתורגמת לחלל הרשת הישראלי - ההצלחה כאמור, הייתה מידית וגדולה.

   את 2012 ניתן להגדיר בקלות כשנה הכי טבעונית בישראל, הרבה בזכות יורופסקי, ועוד לא מעט סלבריטאים כחול לבן כמו מיקי חיימוביץ' ואחינועם ניני שדיברו בשבחו, שלבסוף החליט להגיע ארצה, ובספטמבר של השנה שעברה המשיך את שרשרת ההרצאות שלו בישראל, אבל גם כאן לא התקבל לגמרי בזרועות פתוחות אחרי שכל הרצאותיו מול בתי הספר הממלכתיים בוטלו בהוראת משרד החינוך.

   אקטיביסט, גורו טבעונות, מטיף כריזמטי, טבעוני קיצוני, טרוריסט בינלאומי ועוד לא מעט הגדרות צבר יורופסקי במהלך שנות פעילותו - אבל דבר אחד בטוח, אי אפשר להתעלם ממנו, לטוב ולרע. נכון להיום, הוא ממשיך את מסע ההסברה שלו למען בעלי החיים בכל מדינה שתסכים לקבל אותו, וב-9 בספטמבר הוא צפוי לצאת למסע הרצאות סובב עולם שיימשך עד לסוף השנה. בין אם אתם בעדו או לא, חובבי בשר או מחבקי עצים, אם יש משהו שאתם כנראה חייבים לעשות מתישהו זה להקשיב לאחד האנשים הכי פנאטיים וכריזמטיים כיום בעולם. או לפחות למי ממאמיניו העקשניים שבטח כבר ניג'ס לכם, רגע אחרי שהעליתם תמונה של חביתה לאינסטגרם.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   האימרה המספורמת של יצחק בשביס זינגר, אותה מרבה לצטט יורופסקי (צילום מסך)

   הנשים בחייו

   יורופסקי נשוי לאניטה, טבעונית בעצמה, שמתלווה אליו במסעותיו בעולם.

   מה לקחת ממנו

   "מה שאנחנו חייבים לעשות זה להתחיל ולהביט בכל פרה, תרנגולת, קוף או חזיר כאחד מבני המשפחה שלנו".

   מה להשאיר אצלו

   "כל אישה שמתלבשת בפרווה צריכה לסבול מאונס כה אכזרי, שיצלק אותה לתמיד וכל גבר שלובש פרווה צריך לסבול מאונס אנאלי כה אכזר שיישפכו מעיו".

   עוד בוואלה! גבר:

   ספיריטס: האנשים ששינו לכם את העולם בזמן שנמנמתם

   אשת הכדורגלן שהצילה את הקריירה שלו מאבדון

   מעושרים: המיליארדר שמחק בלי בושה 100 שנות מסורת