פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   ספיריטס: גנרל המהפכה

   בעולם הערבי מכירים את חמדה בן אמור כ"אל ג'נרל", שם הבמה שבחר לעצמו הראפר הטוניסאי הצעיר, המצוין והאמיץ הזה ששיר אחד שלו הפך להימנון המהפכה במדינה ומשם לאביב הערבי

   אל ג'נרל (GettyImages)
   (צילום:: אימג’בנק, Gettyimages)

   מי הוא?

   ראפר טוניסאי, שהשיר שלו 'Rais Lebeld' (ראש המדינה) הפך להמנון 'מהפכת היסמין' במדינה, ולאחר מכן חצה את גבולות טוניס והפך לשיר הכי מזוהה עם מהפכות האביב הערבי במצרים, אלג'יר, לוב ומרוקו.

   ציוני דרך

   בזמן לימודיו באוניברסיטה, שיחרר דרך יוטיוב ופייסבוק את השיר שהפך ללהיט הכי גדול שלו, ותוך זמן קצר כבש את רחובות טוניסיה בהן החל בדיוק גל ההפגנות הראשון נגד שלטונו המושחת של הנשיא בן עלי.

   התאבדותו של צעיר טוניסאי עקב שחיתות השלטון גרמה לו להרים הילוך ולשחרר שיר נוסף שכוון ישירות לנשיא, וגם היה זה שהוביל אותו לשבת שלושה ימים במעצר, אזוק ותחת חקירות קשות.

   מיד לאחר שחרורו, הפך הג'נרל, יחד עם שיריו, ללהיט בכל המדינות הערביות בהן החלה ההתקוממות - שיריו, שהושמעו בכיכר תח'ריר, וברחובות קזבלנקה וטריפולי הפכו אותו מנער אלמוני שהיה מג'מג'ם בסלון ביתו, לאמן מבוקש שמצא את עצמו מופיע על במות ברחבי אירופה וגם נבחר לאחד מ-100 האנשים הכי המשפיעים בעולם בשנת 2011 של מגזין "טיים".

   מפעל חיים

   "אל ג'נרל", או בשם תעודת הזהות שלו, חמדה בן אמור, נולד לאב רופא ולאם ספרנית, בעיר ספקס, העיר השנייה בגודלה בטוניסיה, לפני 23 שנים, ויחד איתו משלימים את התמונה המשפחתית עוד שלושה אחים ואחות.

   ההורים, שהשתייכו למעמד הביניים במדינה, הקפידו לאורך כל הדרך על חינוך ראוי ודאגו שיתמיד בלימודי התיכון שלו, אז נחשף לראשונה לזמרים כמו טופאק ואמינם. בגיל 18 הוא החל לכתוב את שירי המחאה הראשונים שלו, כשהשיר הראשון שהקליט נקרא '?Malesh' (למה?) ודיבר על מצב השחיתות והאלימות במדינה, כשהוא יוצא במילים קשות ובוטות נגד השלטון.

   ההורים שהתנגדו לדרך בה בחר, וניסו לשכנע אותו לרדת מכל הרעיון הזה של היפ הופ, שהיה די בזוי במיין סוטרים הטוניסאי, לא ממש יכלו מול השעות הרבות בהן היה יושב בחדרו ומאזין למוזיקת מחאה שחורה ואמריקאית, ונאלצו להתמודד גם עם השיר השני שהקליט 'Sidi Rais' (אדוני הנשיא) שעלה מדרגה ברמת הפנייה האישית וכוון ישירות אל הנשיא באותם ימים, בן עלי, כשהוא מבקש ממנו להילחם בשחיתות, בשיר שהיה מלא אמונה בכך שהמצב במדינה המתוסבכת עדיין יכול להשתנות.

   אל ג'נרל (GettyImages)
   (צילום:: אימג’בנק, Gettyimages)

   אבל המצב, כידוע, היה רחוק מלהשתנות ולמעשה רק החמיר - שלוש שנים אחרי הקלטת השיר הראשון שלו, ובזמן שהיה עסוק בלימודי האוניברסיטה, החליט שהגיע הזמן להחריף את המחאה שלו אחרי שנחשף למקרים בהם שוטרים השפילו אזרחים ברחובות, ומקרי שוחד בבתי המשפט שהיו משאירים עבריינים בעלי ממון מחוץ לכותלי הכלא. למרות מצבה הכלכלי הטוב של משפחתו, הוא לא הצליח להישאר אדיש וישב לכתוב את 'Rais Lebeld' בלי שהיה לו מושג שהזעם שהוא הופך למילים, יהפוך להמנון חוצה גבולות שחיתות, והולך לכבוש את אוזני העולם הערבי.

   "אדוני הנשיא/ האנשים שלך מתים/ יש כל כך הרבה אנשים שאוכלים מהזבל/ הנה, אתה רואה בדיוק מה קורה במדינה שלך/ העצבות והמצוקה נמצאות בכל מקום ואנשים לא מוצאים מקום ללכת אליו לישון/ אני מדבר בשמם של האנשים שהוטעו ונרמסו תחת רגליו של החזק" היה הפזמון של השיר שהפך להיסטריה מיידית, ולמרות שהשם "אל ג'נרל" כבר החל להיות מוכר בטוניסיה, הופעות חיות וטלוויזיוניות נמנעו ממנו יחד עם הופעות ברדיו על ידי השלטון, בטענה שהוא שר על נושאים פוליטיים, ולא נותרה לו ברירה אלא לנצל את כוחו של Youtube על מנת להגיע לכמה שיותר אוזניים.

   7 בנובמבר 2010 היה התאריך בו העלה לרשת את הקליפ שצולם ונערך בביתו על ידי שני חברים, והיה תאריך שנבחר מראש, לאחר שבאותו יום בדיוק ציינה טוניסיה הרשמית 23 שנות שלטון של בן עלי. השיר הפך תוך זמן קצר ללהיט היסטרי עם אלפי השמעות וגם הגיע בסמיכות לתחילת גל המחאות במדינה שהציף את הרחובות בהפגנות ומהומות נגד השלטון הדיקטטורי - בעיקר אחרי התאבדותו של צעיר בשם מוחמד בועזיזי, שהתפרנס ממכירת פירות וירקות והצית עצמו למוות לאחר שהשלטונות סגרו לו את הדוכן.

   אל ג'נרל (GettyImages)
   (צילום:: אימג’בנק, Gettyimages)

   עם תחילת גל המחאה, גם כמות ההשמעות של השיר קיבלה מקפצה רצינית, ומילותיו החלו להישמע כמעט בכל הפגנה שנערכה באותם ימים במדינה, כשההתאבדות של מוכר הירקות, וצעיר טוניסאי נוסף ששם קץ לחייו אחרי שסבל מאבטלה לאורך תקופה ארוכה, היוו מבחינתו נקודת התפנית שבה הגיע הזמן מבחינתו להקלטת שיר חדש.

   'טוניס היא מדינתנו' היה השיר ששחרר בתחילת דצמבר, ודיבר על כוחו של העם יחד עם לא מעט מילות חיזוק להמונים ברחובות. השיר אמנם הפך גם הוא ללהיט מיידי אבל היה גם זה שהוביל את השירות החשאי הטוניסאי לפרוץ אל ביתו לפנות בוקר ולקחת אותו למעצר ולחקירה ממושכת בעיר הבירה.

   24 שעות של בידוד, תחת מנגנוני אבטחה כבדים, יחד עם חקירות קשות על מעורבותו וקשריו הפוליטיים חיכו לו שם. באותו זמן, החלו לצאת המונים לרחובות בקריאה לשחרורו, דבר שהוביל לבסוף את הנשיא בן עלי עצמו להתקשר אל השוטרים שהחזיקו בו ולדרוש בתנאי מעצרו - אלו, שהבינו שיש להם עסק עם אמן נערץ שכבר הפך לדמות מוכרת בכל המדינה, החליטו לרכך מעט את תנאי המאסר ודרשו ממנו להפסיק ולשיר על הנשיא ובני משפחתו.

   שלושה ימים הוא הוחזק אזוק ומבודד, בזמן שהקריאות לשחרורו על ידי ההמונים ברחובות רק הלכו והתגברו, ולמשטרה לא נותרה ברירה אלא לשחרר אותו חזרה לביתו לא לפני שנאלץ לחתום על מסמך בו הוא מתחייב לא לערב יותר פוליטיקה בשיריו. שיירה מיוחדת ליוותה אותו לעיר הולדתו שם חיכו לו ההמונים, כשבמקביל נמשכו המהומות במדינה לכל אורך ינואר עקוב מדם, עד לבריחתו מהמדינה של הנשיא בן עלי. באותו זמן, אל ג'נרל ישב בביתו, מרגיש את רוחות השינוי אבל מעדיף לשמור על פרופיל נמוך.

   אל ג'נרל (GettyImages)
   (צילום:: אימג’בנק, Gettyimages)

   המהומות שהחלו להתפשט גם במצרים, יחד עם הזמנה מיוחדת שקיבל להגיע ולהופיע בכיכר תחריר (דבר שנמנע ממנו לבסוף כי לא החזיק ויזה ודרכון) היו אלו שגרמו לו להקליט את השיר 'ויוה טוניס' בו קרא למי שעתיד להחליף את בן עלי על כסא הנשיא לדאוג לעתיד המדינה, ודיבר בעיקר על ההרוגים הטוניסאים יחד עם אלו שקיפחו את חייהם באלג'יר, מצרים, לוב ומרוקו. השיר הפך גם הוא ללהיט תוך ימים, והיה גם זה שהקפיץ אותו לבמות הגדולות באמת אחרי שהוזמן לשתי הופעות מיוחדת בליון שבצרפת (אחרי שדאג להוציא דרכון) במרץ 2011, ומשם לסיבוב הופעות באירופה, כשהוא לא מזניח לרגע את קריירת הליריקה המחאתית שהביאה אותו עד לאן שהגיע. ממש לאחרונה, בינואר 2013, שיחרר את אלבומו החדש 'Welcome To My 3alamy'.

   הנשים בחייו

   ככל הידוע, מערכת היחסים הכי רצינית שלו עד עכשיו הייתה בעיקר עם עט ומיקרופון.

   מה לקחת ממנו

   "כשהפכתי לראפר, לא חיפשתי אהבה, חיפשתי לעשות לשיר למען טוב האנשים"

   מה להשאיר אצלו

   אחרי שהוציא דרכון, נראה שהגיע הזמן שילמד קצת אנגלית ויתחיל להוציא את החומרים שלו גם לאוזניים לא ערביות.

   אל ג'נרל (GettyImages)
   (צילום:: אימג’בנק, Gettyimages)

   עוד בוואלה! גבר:

   ספיריטס: האנשים ששינו את העולם שלכם בזמן שנימנמתם

   השאפות של שבוע האופנה לכלות של וואלה! מזל טוב

   נשות הכדורגלנים: ג'ניפר אוהבת אותם גסים, שעירים ומסריחים