פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   ספיריטס: נער המהפכה מפייסבוק

   וואהל גנאים היה בחור מצרי צעיר ומבריק, עם ג'וב בגוגל ומשרד בדובאי, עד שרוחות המהפכה מטוניס ותמונה של מפגין שנרצח ע"י השלטונות במולדת, החזירו אותו הביתה לכיכר תחריר

   וואהל גנאים (GettyImages)
   (צילום: אימג’בנק, Gettyimages)

   מי הוא?

   מנהל השיווק של גוגל במזרח התיכון, אקטיביסט רשת, יזם חברתי, אבל גנאים מוכר בעיקר כאדם שהוכיח איזה כוח משוגע יש לאינטרנט בכלל ולרשתות החברתיות בפרט, אחרי שהוביל באמצעותן את ההפיכה במצרים שהובילה לבסוף לנפילת מובראק.

   ציוני דרך

   בתחילת תקופת המחאה מבין גנאים שפייסבוק זה לא רק אלבומי תמונות ותזכורות ימי הולדת, ומחליט שדווקא ממנו יצמח השינוי. הוא פותח קבוצת פייסבוק שבזריזות סוחפת אחריה מאות אלפי אנשים מתוסכלים כמוהו, ודרכה הוא מוביל אותם אל הכיכרות, הרחובות, ולאחד האירועים הגדולים של המאה ה-21.

   בסיום המהפכה המצרית, שזכתה גם לכינוי 'מהפכת הצעירים' בעיקר בזכותו, הוא הופך לפנים שלה, לדמות שמזוהה יותר מכל עם סוף עידן מובראק. גנאים נבחר ב-2011 לאחד מ-100 האנשים הכי משפיעים בעולם על ידי המגזין TIME, ישב על כסא המרואיין בתכנית "60 דקות" וזכה בלא מעט פרסים, ביניהם פרס 'חופש העיתונות'.

   וואהל גנאים (GettyImages)
   (צילום: אימג’בנק, Gettyimages)

   מפעל חיים

   וואהל גנאים נולד בקהיר ב-1980, ארבעה חודשים לפני מינוי מובראק לנשיאות מצרים, לאחר רצח סאדאת. משפחתו, שהשתייכה למעמד הביניים, החליטה לעזוב מיד עם לידתו לערב הסעודית, שם גדל עד גיל 13, אז חזרה המשפחה למצרים.

   את גיל 24 כבר חגג עם תואר ראשון בהנדסת מחשבים אותו סיים בהצטיינות באוניברסיטת קהיר, ומיד לאחר סיום הלימודים החל לעבוד כמנהל מכירות ושיווק של אחת מחברות האינטרנט המצריות, תפקיד שעזב לבסוף כדי להקים את אחד הפורטלים הפיננסיים הראשונים בתחומי המדינה.

   במהלך תקופת עבודתו הקפיד להמשיך בלימודים האקדמיים ולפקוד את האוניברסיטה האמריקאית בקהיר אותה סיים ב-2007 עם תואר MBA במימון ושיווק, עניין שעזר לו לבסוף להצטרף לגוגל כמנהל השיווק שלהם במצרים. שנתיים הספיקו לחברה כדי להבין שמדובר בראש גדול וב-2010, זמן קצר לפני תחילת המחאה המצרית, מונה גנאים למנהל השיווק של גוגל במזרח התיכון וצפון אפריקה והוצב במשרדי החברה בדובאי.

   וואהל גנאים (GettyImages)
   (צילום: אימג’בנק, Gettyimages)

   ב-6.6.2010, בזמן ששהה שהה בדובאי וברחבי העולם החלו לצוץ הניצנים הראשונים של מה שזכה לימים לכינוי 'האביב הערבי', נרצח באלכסנדריה הסטודנט חאלד סעיד, אחרי שככל הנראה החזיק בידיו הוכחות לשחיתות משטרתית - שוטרים שהגיעו בחסות ממשלת מצרים שלפו אותו מבית הקפה בו ישב ורצחו אותו לאחר עינויים קשים. עבור גנאים, שקיבל את הידיעה על מותו של סעיד יחד עם תמונות של גופתו המרוטשת, זה כבר היה יותר מדי ובעידודן של רוחות השינוי שהחלו להגיע מטוניס הוא מחליט שלא לשתוק ולנצל את כוחו של האינטרנט כדי להתחיל ולהניע את תהליך ההתנגדות.

   'כולנו חאלד סעיד' היה שם קבוצת הפייסבוק אותה הקים בעילום שם מביתו בדובאי כחודש לאחר הרצח, וסמוך לתחילת ההפגנות שהחלו להסעיר את מצרים והוציאו לרחובות אלפי אנשים שמחו על הרצח, השחיתות השלטונית, העוני והאבטלה הקשה. הקבוצה החלה לצבור אחריה עוקבים בצורה הדרגתית ועד לינואר 2011, אז החלה סדרת ההפגנות המאסיבית, כבר מנתה מאות אלפים. גנאים, שהרגיש שמשהו גדול קורה והמחאה מתחילה לצבור תאוצה רצינית, מחליט לפנות למנהליו בגוגל ומבקש מהם לצאת לחופשה ולחזור למצרים מסיבות אישיות.

   מיד עם חזרתו למצרים מנצל גנאים את הקבוצה שהקים בפייסבוק כדי לקרוא לצעירי מצרים לצאת לרחובות. ב-14 לינואר הוא מפרסם את האירוע הראשון שנקרא '25 בינואר - המפכה נגד השחיתות ואי הצדק' בו קרא לעם המצרי לפעול בדיוק כמו אחיהם בטוניסיה. יחד עם עוד מספר אקטיביסטים ששמרו גם הם על עילום שם, ניצל גנאים את הפלטפורמה של צוקרברג כדי לארגן ולנהל הפגנות שקטות נגד המשטר יחד עם קביעת מועדים ומקומות למחאות מעט יותר רועשות, המרכזית ביניהן בכיכר תח'ריר.

   וואהל גנאים (GettyImages)
   (צילום: אימג’בנק, Gettyimages)

   ב-27 לינואר בזמן שהתסיסה במצרים תופסת תאוצה וההפגנות החלו להפוך אלימות יותר, חסמה ממשלת מצרים את הגישה לרשתות החברתיות, וברחבי המדינה החלו שמועות על כך שגנאים נעלם מביתו. משפחתו שהבינה מהר מאוד שהוא נחטף על ידי הממשלה שנלחצה ממהלכיו ברשת, פנתה לרשתות טלוויזיה בינלאומיות ודיווחה להן על היעלמותו. לצד מאמצי המשפחה לברר מה עלה בגורלו, בלוגרים שונים פתחו בקמפיין רשת רחב במטרה לאתר את מקום הימצאו.
   שישה ימים לאחר היעלמותו דיווח מוסטפה אל-נגאר, אחת מדמויות האופוזיציה הבולטות במצרים, שגנאים חי, מוחזק על ידי השלטונות וצפוי להשתחרר תוך שעות. יממה לאחר ההצהרה הזו ואחרי שלא נראה שום סימן חיים מגנאים, פנה ארגון אמנסטי לשלטונות ודרש מהם לדווח על מקום הימצאו ולשחררו מיידית.

   לאחר 11 ימי מעצר, שוחרר לבסוף, התקבל בקריאות שמחה, פנה להמונים שעקבו אחרי היעלמותו, והצהיר: "לא ננטוש את דרישתנו, והיא נפילת המשטר". כבר ביום שחרורו מיהר גנאים לאולפן הטלוויזיה, שם, במהלך ראיון לאחת התוכניות הפופולאריות במצרים הוא שיבח את מאות אלפי המפגינים שיצאו לרחובות. אותו ראיון הפך לבלתי נשכח לאחר שהמראיינת החלה להקריא את שמות ההרוגים בהפגנות, והראתה לגנאים את תמונותיהם, דבר שגרם לו לסערת רגשות גדולה בעקבותיה קם ועזב את האולפן כשהמראיינת יוצאת בעקבותיו.

   למרות הביקורות שהופנו אליו לאחר שטען כי על מובראק לעזוב את השלטון אך יותר לו להישאר בקהיר במעמד מכובד, גנאים הפך לנושא בשורת המהפכה ויומיים לפני התפטרותו של מובראק, יצא לכיכר תחריר שם דיבר אל ההמונים ואמר: " זו אינה העת ליחידים, קבוצות או תנועות, זה הזמן של כולנו לומר רק דבר אחד: מצרים היא מעל הכל".

   וואהל גנאים (GettyImages)
   (צילום: אימג’בנק, Gettyimages)

   הנשים בחייו

   גוניים נשוי למוסלמית ממוצא אמריקאי בשם אילקה ג'ונסון ולזוג שני ילדים.

   מה לקחת ממנו

   "בוקר טוב מצרים! ממש התגעגעתי אלייך ב-30 השנים האחרונות".

   מה להשאיר אצלו

   את היעלמותו מפעילות ציבורית וחברתית בשנתיים האחרונות, למרות הקשיים החברתיים והכלכליים שרק הלכו והחריפו מאז המהפכה וחוסר היציבות השלטונית במדינה.

   וואהל גנאים (GettyImages)
   (צילום: אימג’בנק, Gettyimages)

   עוד בוואלה! גבר:

   ספיריטס: האנשים ששינו לכם את העולם בזמן שנמנמתם

   מעושרים: העבר המפוקפק של הרוסי העשיר בעולם

   אלינוריגבי: איך זה שכולם מתחתנים רגע אחרי שנפרדתם?