פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   ספיריטס: לילה טוב ובהצלחה

   אדוארד ר. מורו נחשב לגדול העיתונאים בכל הזמנים. דיווחיו מלונדון במלחמת העולם השנייה והקרב הטלוויזיוני האמיץ שלו מול סנאטור מקארת'י היו המורשת שהותיר לעיתונאי העולם

   אדוארד מורו (AP)
   (צילום: AP)

   הוא היה

   אד מורו, מחלוצי עיתונות הטלוויזיה והרדיו, שהציב לראשונה את הסטנדרטים המקצועיים העליונים בתחום. לוחם צדק תקשורתי שמהווה עד היום מודל חיקוי של לא מעט אנשי חדשות ועיתונאים ברחבי העולם. מורו נכנס להיסטוריה דרך שני אירועים מרכזיים: דיווחיו מלונדון בזמן מלחמת העולם השנייה ומלחמתו בסנטור מקארת'י.

   ציוני דרך

   אחרי שכיהן כנשיא התאחדות הסטודנטים האמריקאים הוא הצטרף לרשת CBS האמריקאית כשזו עדיין לא חגגה עשר שנות קיום, ושנתיים לאחר הצטרפותו כבר הוצב בלונדון כראש משרד הרשת באירופה.

   שידורי הרדיו הישירים שלו משדה הקרב של מלחמת העולם השנייה היו אלה שהפכו אותו לכוכב ענק בארה"ב שביצע את המעבר המתבקש למדיום הטלוויזיוני שהיה אז בתחילת דרכו. את שיא תהילתו והשפעתו הרוויח לבסוף בעקבות עימות ישיר ובלתי נשכח מול סנאטור אמריקאי בשם ג'וזף מקארתי, שהפך לנקודת ציון בתולדות היסטוריית הטלוויזיה, גרם לנפילתו של מקארתי, וב-2005 היווה ההשראה לסרט 'לילה טוב ובהצלחה' בבימויו של ג'ורג' קלוני.

   לאחר סיום דרכו התקשורתית, ועם כניסתו של ג'ון קנדי לבית הלבן, הוא מונה לראש סוכנות המידע האמריקאית, וארבע שנים מאוחר יותר, באותה שנה בה נפרד מהעולם, זכה לקבל את מדליית החירות האמריקאית מידי נשיא ארה"ב, לינדון ג'ונסון.

   אדוארד מורו (AP)
   (צילום: AP)

   מפעל חיים

   1908 הייתה השנה בה הגיח לעולם אגברט רוסקו מורו, בנם של אגברט ואת'ל, שגידלו אותו ואת שני אחיו בבקתת עץ פשוטה ללא חשמל ושירותי אינסטלציה באזורים הכפריים של צפון קרוליינה. המשפחה, שהייתה שייכת לאחד הזרמים הכי פחות בולטים בנצרות, ה'קוויקרים', עזבה את לבסוף את תת התנאים, ועברה לוושינגטון כשהיה בן שש.

   את ימי התיכון העליזים הוא העביר כנשיא מועצת התלמידים, חבר בנבחרת הכדורסל והתלמיד הכי בולט ב'נבחרת הויכוחים' של בית הספר. מיד לאחר סיום לימודי החובה שלו הוא נרשם לאוניברסיטת וושינגטון שם התמחה בלימודי נאום, החל להיות מעורב בכל הקשור לפוליטיקה הסטודנטיאלית, ובעקבות הכינוי 'אד' שדבק בו על ידי חברי האחווה אליה השתייך שינה לבסוף את שמו לאדוארד.

   את מעורבותו בפוליטיקת האוניברסיטאות הוא לקח צעד אחד קדימה בנאום בלתי נשכח מבחינתו, אותו נשא בועידת התאחדות הסטודנטים האמריקאית הלאומית, שם קרא לחבריו בכל ספסלי הלימודים לגלות יותר מעורבות בענייני המדינה והעולם, ובזכותו זכה בתפקיד הנחשק של נשיא ההתאחדות, יחד איתו סיים את התואר הראשון שלו ועבר לניו יורק.

   לאחר שעבד שלוש שנים כעוזר במכון לחינוך לאומי (IIE), הוא הצטרף ב-1935 לרשת CBS האמריקאית והחל בה את דרכו כאחראי על תכניות החינוך בתחנת הרדיו של הרשת בה עדיין לא היה קיים בה דסק חדשות מסודר. התחנה הבאה שלו הייתה לונדון בה הוצב ב-1937 כמנהל משרדי הרשת באירופה, שם גם פגש וגייס לשורות הרשת את ויליאם שירר, שלימים הפך בעצמו לאחד ממביאי בשורת העיתונות המשודרת. באותם ימים הוא המשיך לגייס עיתונאים צעירים וחסרי ניסיון רדיופוני שכונו 'נערי מורו' וכך בנה למעשה מאפס את מערכת החדשות של CBS.

   אדוארד מורו (AP)
   עם הנשיא ג'ון קנדי (צילום: AP)

   את תהילתו הרדיופונית הראשונה הוא זכה לקבל עם סיפוחה של אוסטריה לרייך השלישי, (במהלך שכונה 'האנשלוס') אז, יחד עם שירר, שידרו השניים באמצעות משדרים של גלים קצרים (טכנולוגיה שנחשבה פורצת דרך באותם זמנים) דיווחים מכל רחבי אירופה כאשר הוא עצמו משדר מווינה. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה, חזר שירר לאמריקה הפך לכוכב גדול ולפרשן הראשי של CBS והוא עצמו חזר ללונדון שם המשיך בשידורים הישירים, כולל דיווחים מתוך מטוסי בעלות הברית, על הזוועות שהחלו להתרחש.

   במהלך תקופת דיווחיו מלונדון אימץ לעצמו את האמרה 'שלום אמריקה, כאן לונדון' בה היה משתמש בכל פעם שעלה לשידור והפכה להיות הביטוי שהיה מזוהה איתו יותר מכל. ב-1941 הוא חזר לארה"ב שם קיבל את הכבוד המגיע לו בדמות ארוחת ערב חגיגית שנערכה לכבודו על ידי הרשת. שבוע בלבד לאחר אותה ארוחה ארעה ההתקפה היפנית על פרל הארבור שהובילה לבסוף את ארה"ב לקחת חלק במלחמה לצד בעלות הברית ואותו חזרה לאירופה שם המשיך לדווח משדות הקרב הבוערים.

   הקהל האמריקאי שהיה רגיל לקבל חדשות על המתרחש בעולם רק דרך העיתונות הכתובה נשבה בקסמם של שידוריו הרדיופונים, בהם שלט בעקבות לימודי הנאום שלו, ונחשבו לפעמים שנויים במחלוקת כמו הדיווח המפורסם שלו מתוך מחנה הריכוז 'בוכנוולד' שם לא חסך במילים ותיאר הזוועות שראה: "מול עיני ראיתי שורות של גופות המוטלות בצידי הדרך כמו בולי עץ." למרות הביקורות על סגנונו הבלתי מתפשר הוא סירב להתנצל על תיאוריו הקשים, נשאר נחרץ בעמדתו והמשיך לדווח ללא מחסומים כל על המחזות הנוראיים שראו עיניו.

   דייויד סתראת'ירן (GettyImages)
   דייויד סתראת'ירן, שגילם את מורו בסרט "לילה טוב ובהצלחה" (צילום: אימג’בנק, Gettyimages)

   לאחר סיום המלחמה, ואחרי שכבר הפך לכוכב בארה"ב, הוא מונה ב-1946 לסגן נשיא CBS ותחת אחריותו היו תכניות החדשות והאקטואליה. סכסוך מתוקשר עם חברו הוותיק שירר גרם לו לבסוף לעזוב את העמדה הניהולית, ולחזור לשידורי הרדיו. הוא החל לשדר תכנית חדשות יומית לצד הפקת תקליטים דוקומנטריים שנקראו'I Can Hear It Now' ובה שולבו הקלטות נאומים, כתבות ותיאורי אירועים היסטוריים, בצירוף קטעי קריינות שלו עצמו. סדרת התקליטים התבררה להיות הצלחה היסטרית שהפכה בצורה מיידית לתכנית רדיו שבועית.

   1950 הייתה השנה בה עשה את המעבר למדיום הטלוויזיוני שהיה אז בתחילת דרכו וכלפיו הוא היה חשדני כולל הביקורת החריפה: "הלוואי והטלוויזיה הארורה הזו לא הייתה מומצאת לעולם." למרות זאת, הוא העביר יחד עם שותפו, פרק פרנדלי, שהיה נלהב כלפי המדיום החדש, את תכנית הרדיו לפורמט טלוויזיוני שנקרא בשם הלא מקורי במיוחד 'See It Now'.

   במהלך תקופתו הטלוויזיונית הכניס מורו חידושים ודרכי עבודה חדשות למדיום הטרי ובמקביל פיתח פורמט נוסף בדמות תכנית ראיונות שנקרא 'Person To Person' בה היה מראיין מהאולפן אישים שונים שצולמו בביתם. התכנית שהפכה מיד לפופולארית עוררה את זעמם של מבקרי הטלוויזיה שהאשימו אותו בהתעסקות בנושאים לא רציניים ובכך שהוא מבזבז את זמנו. את פיות המבקרים הוא דאג לסתום ב-1954 אז שידר תכנית בת חצי שעה שכללה ביקורת חריפה על הסנטור ממדינת ויסקונסין ג'וזף מקראתי שהיה לסמל הפחד האמריקאי מהתפשטות הקומוניזם במדינה באותם ימים, ובסופה קרא לכל המאזינים לצאת ישירות נגד מקראתי ושיטותיו.

   אדוארד מורו (AP)
   מורו עם אשתו, ג'נט ברוסטר ובנם צ'ארלס (צילום: AP)

   בסופו של אותו עימות, שהפך לנקודת ציון בהיסטוריית העיתונות המדוברת, ואחרי שמקראתי עצמו הגיע להגיב להאשמות אבל כשל בגלל חוסר הניסיון הטלוויזיוני שלו והתגובות המתלהמות שלו כלפיי מורו, החל פיחות במעמדו של מקראתי, עד לסוף תפקודו כאיש ציבור ולסיום עידן ה'מקארתיזם' שנקרא על שמו ובא לתאר רדיפה ממשלתית, שמטרתה לסמן ולהעניש פעילים הנוקטים עמדות פוליטיות שאינן תואמות את רצון הממשל.

   אחת מתכניותיו, ששודרה ב-1956, צולמה בישראל בתקופת המתיחות הצבאית שלפני מלחמת סיני ועסקה בעימות הישראלי-מצרי. לצילומי התכנית הוא הגיע לארץ וראיין את דוד בן גוריון, גולדה מאיר ועוד שלל דמויות שלטון של אותם ימים יחד עם צילומים מחיי הקיבוץ והעיר בישראל. התכנית הוצגה בישראל כסרט קולנוע שנשא את השם 'בן גוריון נגד נאצר', שהפך מיידית לשובר קופות.

   ב-1958, תקופה בה תוכניות הבידור החלו להשתלט על לוח השידורים בארה"ב, הוא יצא בצורה חריפה נגד הנהלת CBS והאשים אותה בכך שהיא נותנת לשיקולים מסחריים לרדד את שידוריה על חשבון תוכניות חדשות הנדחקות לשוליים. הויכוחים הקשים עם הנהלת הרשת שהתייחסה לדבריו כיריקה אל הבאר ממנה הוא שותה, גרמו לבסוף לביטול תכניתו. לאחר ביטול התכנית הוא המשיך להגיש מספר תכניות דיונים ברשת אבל לא מצא את מקומו ושנתיים לאחר מכן הוא התפטר סופית לאחר שקיבל זימון אישי מג'ון קנדי שבדיוק החל את דרכו בבית הלבן וקרא לו לאייש את תפקיד ראש סוכנות המידע של ארה"ב.

   ארבע שנים שירת מורו בתפקיד, בהן עזר למשרדו לקבל מימונים גבוהים יותר מהממשל בעקבות מעמדו הסלבריטאי, אבל נאלץ לבסוף לעזוב את תפקידו לאחר שהתגלתה בגופו מחלת הסרטן לה הפסיד בסופו של דבר, והביאה למותו בגיל 57 .

   אדוארד מורו (GettyImages)
   (צילום: אימג’בנק, Gettyimages)

   הנשים בחייו

   לאחר שהכירו בעקבות היותו נשיא התאחדות הסטודנטים הוא נשבע אמונים ב-1935 לסופרת ג'אנט ברוסטר, שבעצמה נטלה חלק בשידורי הרדיו בזמן מלחמת העולם השנייה. הוא היה נשוי לה עד יום מותו, ויחד הם הביאו לעולם את בנם היחיד צ'ארלס

   מה לקחת ממנו

   "כל מה שאני יכול לקוות ללמד את בני הוא לומר את האמת ולא לפחד מאף אדם".

   מה להשאיר אצלו

   את התמכרותו הקשה לסיגריות, שבשיאה היה מעשן כשתיים וחצי קופסאות ביום והיו אלו שהנחיתו עליו את סרטן הריאות שחיסל אותו לפני שזכה לחגוג את יום הולדתו ה-60.

   אדוארד מורו (GettyImages)
   (צילום: אימג’בנק, Gettyimages)

   עוד בוואלה! גבר:

   ספיריטס: האנשים ששינו עבורכם את העולם

   אשת כדורגלן שהיא גם דוגמנית עירום - עוד משהו שאתם צריכים?

   מעושרים: היהודי שכבש את הוליווד והפך מיליארדר בגיל 38