פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   ספיריטס: הגידו כן לזקן

   נלסון מנדלה כבר בן 94 אבל הוא הספיק לשבת 28 שנה בכלא האפרטהייד בדרום אפריקה, להפוך לנשיא השחור הראשון, לזוכה פרס נובל לשלום ואייקון היסטורי ונצחי של מאבק לשיוויון

   נשיא דרום אפריקה לשעבר, נלסון מנדלה (AP)

   מי הוא?

   מדינאי דרום אפריקאי, האיש שעמד בראש המאבק נגד שלטון האפרטהייד ששלט במדינה ולאחר שחרורו מהכלא נבחר לנשיאה השחור הראשון. נחשב עד היום לאבי האומה של המדינה הכי דרומית ביבשת השחורה, זוכה פרס נובל לשלום והאיש שהפך עוד בחייו סמל לשוויון, שלום ואחווה.

   ציוני דרך

   בזמן שמדינתו שסבלה ממדיניות של הפרדה גזעית חריפה, הצטרף מנדלה לתנועת 'הקונגרס הלאומי אפריקני' שדגלה במאבק ציבורי-פוליטי בלתי אלים, ולימים הפך למנהיגה. בשנות ה-60 של המאה העשרים ולאחר שהתנועה הוצאה אל מחוץ לחוק הוא נשלח אל מאחוריי הסורגים ובילה שם קרוב ל-30 שנה תוך כדי שהוא הופך לאחד הסמלים הגדולים בעולם במאבק נגד גזענות.

   לאחר שהשתחרר מהכלא החל את פעילותו הפוליטית שזיכתה אותו בפרס נובל לשלום ונבחר לנשיאה השחור הראשון של דרום אפריקה. לאחר חמש שנים על כס הנשיאות, הוא החליט שלא להתמודד שוב, פרש מפעילות פוליטית אבל המשיך מאז בפעילות ציבורית, זכה בעשרות פרסים, נבחר לאיש השנה של המגזין TIME, והפך לדמות שהיוותה השראה לעשרות שירים, סרטים (המוכר ביניהם, 'אינוויקטוס' בכיכובו של מורגן פרימן) ועוד כמה וכמה ביוגרפיות שנכתבו עליו ועל פועלו יוצא הדופן.

   ילדים מברכים את נלסון מנדלה ליום הולדתו ה-92 (AP , Debbie Yazbek-Nelson Mandela Foundation)

   מפעל חיים

   נלסון מנדלה נולד ביולי 1918 בכפר מבזו השוכן במזרח דרום אפריקה בתקופה בה המדינה הייתה עדיין תחת שלטון בריטי. השם האפריקאי איתו הגיע לעולם היה בכלל 'רוליהלאלה' שבתרגום חופשי מדבר על 'אדם מושך ענפים', ובתרגום הגיוני בא לתאר 'אדם העושה צרות'. אחד המורים האנגלים שלימדו אותו ולא הצליח לבטא את השם הילידי והמסובך החליט להצמיד לו את השם נלסון.

   אביו של מנדלה, גאדלה, היא ראש הכפר בו התגוררה המשפחה ונחשב לאחד היועצים הבולטים של מנהיגי שבט הת'מבו אליו הייתה שייכת המשפחה וכל יושבי הכפר. מעבר לתפקיד המכובד, אביו של מנדלה נהנה מנישואי הפוליגמיה שהיו מקובלים באותם ימים וחוץ מאימו של נלסון, אשר הייתה אשתו השלישית, האב היה נשוי לעוד שתי נשים איתן הביא לעולם סה"כ 13 ילדים שהתגוררו בכפרים שונים. נלסון הקטן התגורר יחד עם אימו ושתי אחיותיו ולמרות שנולד להורים אנאלפבתים , הוא נשלח בגיל שבע לבית הספר המקומי בכפר ושנתיים מאוחר יותר, חזר אביו כדי להתגורר לצד המשפחה.

   לאחר מות האב, ובהשפעת אימו, עבר מנדלה לחיות כבנו לכל דבר של צ'יף שבט הת'מבו, החל ללמוד אנגלית, היסטוריה וגיאוגרפיה, פיתח אהבה למסורת האפריקאית ונחשף למחלוקות אותן היה מיישב הצ'יף בחצר ארמונו. בהשפעת העיסוק של אביו המאמץ החל מנדלה ב-1937 בלימודי תואר ראשון במשפטים והפך לאחת הדמויות המוכרות והפעילות חברתית באוניברסיטה בה למד, דבר שגרם לבסוף להשעייתו מהלימודים, ללא הזכאות לתואר, לאחר שהיה מעורב בשביתת סטודנטים ובארגון מהלכי מחאה נגד הנהלת המוסד.

   דרום אפריקה לשעבר, נלסון מנדלה, בגמר המונדיאל (רויטרס)
   מנדלה ורעייתו הנוכחית בגמר המונדיאל בדרום אפריקה

   לאחר שסולק מאוניברסיטה, הוא חזר לכפר, שם גילה שהצ'יף כבר ייעד לו כלה וסגנון חיים בו לא היה מעוניין, וברח לעיר הבירה יוהנסבורג שם עבד כשומר לילה באחד המפעלים ונחשף לראשונה לפעילותה של תנועת 'הקונגרס הלאומי אפריקני' (ANC) לאחר מפגש עם אחד מפעילי התנועה, שעל הדרך גם סידר לו עבודה טובה יותר כמתמחה במשרד עורכי דין תוך כדי שהוא משלים בהתכתבות את לימודי התואר הראשון. העבודה במשרד עורכי הדין קירבה את מנדלה יותר ויותר לערכי התנועה, ולמרות סירובו הראשוני להצטרף אליה בטענה שהקו המנחה אותה הוא אתאיסטי לחלוטין, ומנוגד לאמונתו הנוצרית, הוא חזר בו לבסוף והצטרף באופן רשמי לתנועה שלימים הפכה אותו לאחת הדמויות המוכרות בעולם.

   ב-1943 סגר מנדלה מעגל לימודי לאחר שנרשם ללימודי התואר השני שלו במשפטים, שם נחשף לגילויי גזענות, אבל למרות זאת הקפיד לרכוש ידידים בעלי צבע עור בהיר משלו שהיו ידועים בהשקפת עולמם הליברלית-קומוניסטית. הוא החל לחזק את מעמדו ופעילותו בתנועה תוך כדי שהוא מקים את שלוחת הנוער שלה. נקודת המפנה בחייו של מנדלה ובחיי האומה הדרום אפריקאית בכלל, חלה בשנת 1948 אז נערכו הבחירות הכלליות במדינה (כשזכות ההצבעה שמורה ללבנים בלבד) ובסופן הורכב הממשל שנשלט ע"י המיעוט הלבן בדרום אפריקה שהחל להנהיג את משטר האפרטהייד אשר הושתת על הפרדה כל גזעית ושימור השלטון הלבן במדינה.

   נשיא דרום אפריקה פרדריק וילם דה קלרק לצד נלסון מנדלה בעת קבלת פרס נובל לשלום, 10 בדצמבר 1993 (AP , NTB-FILE)
   דה קלרק ומנדלה זוכים בפרס נובל לשלום

   מנדלה, שכבר הספיק להפוך לאחד הקולות המובילים בתנועת ה-ANC, לא נשאר אדיש אל מול חוקי הגזע המשפילים שכללו בין היתר איסור על נישואים בין גזעיים, אי אפשרות הצבעה, שלילת האזרחות הדרום אפריקאית לכל כהי העור במדינה ועוד לא מעט חוקים הזויים וגזעניים. חוקים אלה והדיכוי הקשה שהגיע בעקבותיהם גרמו לו ולחבריו לתנועה לצאת למסע ברחבי המדינה וארגון של פעילויות מחאה נגד השלטון הלבן שהפלה בצורה בוטה את רוב אוכלוסיית המדינה האפריקאית. ב-1952 הוא הועמד לדין בפעם הראשונה על מעורבותו בארגון, ונידון לעונש מאסר על תנאי פלוס אי אפשרות לעזוב את גבולות יוהנסבורג למשך חצי שנה בעקבות המחאה שלא ממש הסתדרה עם השקפת העולם הגזענית ששלטה במדינה. באותם ימים הוא החל לרקום את תכניתו להקמת תאים מחתרתיים של תנועתו, ובנוסף, הקים את משרד עורכי הדין השחור הראשון בדרום אפריקה.

   'טבח שארפוויל' היה השם שניתן לאחד האירועים המכוננים בחייו של מנדלה, אז נרצחו 69 מפגינים שחורים שתכננו מצעד מחאה לא אלים אבל נקלעו לעימות עם כוחות המשטרה, שבסופו, בהחלטת ראש ממשלה, הוצאה תנועתו של מנדלה אל מחוץ לחוק והוא עצמו נשלח לשנת מעצר שבסיומה ירד למחתרת והחליט שהגיע הזמן להקמת זרוע צבאית לתנועה, שינוי גישה כללי ונטישה של המאבק הבלתי אלים. תחת הנהגתו החלה הזרוע הצבאית במסע טרור נגד אזרחים וחבלה מכוונת בתשתיות חיוניות של המדינה.

   ב-1962 החליט מנדלה להרים הילוך בכל הנוגע להכשרה הצבאית שלו ושל חבריו לזרוע הצבאית ויצא יחד איתם לאימונים צבאיים באלג'יריה. בגיחתו הראשונה חזרה לדרום אפריקה הוא נעצר על ידי השלטונות לאחר שהואשם ביציאה בלתי חוקית מגבולות המדינה והסתה להפגנות. בעקבות עיסוקו כעו"ד הוא ניהל לבדו את המערכה המשפטית בה הואשם, אבל הפסיד ונשלח לחמש שנות קלבוש. שנה לאחר מכן, במהלך ריצוי עונשו הוחלט להאשים אותו בפעילות חבלנית נגד השלטון, ונגזר עליו מאסר עולם.

   נלסון מנדלה אוחז בנכדו הצעיר במבאטה מנדלה, ביום שחרורו מהכלא, פברואר 1990 (AP , Adil Bradlow)
   פברואר 1990, מנדלה אחוז באחד מנכדיו ביום שחרורו מהכלא

   27 שנים הוא בילה מאחרי סורג ובריח, כשהוא עובר בין בתי כלא שונים ברחבי המדינה, ובסוף שנות השמונים, כאשר עדיין היה נתון במעצר, החל בסדרה של מגעים חשאיים עם אישי ממשל בכירים, ביניהם נשיא דרום אפריקה באותה תקופה, פרדריק קלארק. במהלך כל תקופת מאסרו שמו ופעילותו יצאו את גבולות המדינה והוא הפך לסמל הכי גדול של המאבק באפרטהייד והמלחמה בגזענות באופן כללי, תוך כדי שהוא סוחף אחריו תומכים רבים, והופך את הקריאה "ישוחרר נלסון מנדלה" לסלוגן עולמי.

   ה-11 לפברואר 1990 היה היום בו נפרד מסורגי הברזל וזכה לטעום לבסוף את טעם החופש לאחר ששוחרר ממאסר תוך כדי שהוא מתחייב יחד עם חבריו לתנועה על השעיית המאבק האלים ותחילה של משא ומתן עם השלטון הלבן. כמה חודשים לאחר שחרורו החלו שיחות רשמיות בינו לבין הנשיא קלארק על שינוי המשטר בארצם. שיחותיהם הביאו להסכמה, שזיכתה את שניהם בפרס נובל לשלום בשנת 1993. שנה לאחר מכן נערכו הבחירות החופשיות הראשונות בדרום אפריקה, מנדלה נבחר לנשיא, מפלגתו זכתה ברוב בפרלמנט וב-1996 ניצח מנדלה על ניסוחה של חוקה חדשה לדרום אפריקה

   תקופת נשיאותו של מנדלה הוקדשה להקמת חברה שוויונית וצודקת, ברוח של איחוד לאומי ופיוס בין בני הקבוצות האתניות השונות במדינה, אך ב-1999 החליט שלא להתייצב לבחירות לקדנציה שנייה ופרש מפעילות פוליטית. עם זאת הוא ממשיך עד היום בפעילותו הציבורית, ומנצל את יוקרתו הבינלאומית האדירה לקידום ענייני ארצו ויבשת אפריקה בכלל. בשנים האחרונות חלה הרעה משמעותית בבריאותו, ובשבוע שעבר הוא אושפז בבית החולים ביוהנסבורג בשל זיהום בריאה כשמיליוני בני אדם ברחבי העולם מתפללים לשלומו של אחד המנהיגים הכי בולטים ומעוררי השראה מאז ומעולם.

   נלסון ווויני מנדלה - ינואר 1962 (GettyImages)
   1962, ויני ונלסון מנדלה, בימים יפים יותר שלהם יחד

   הנשים בחייו

   מנדלה נשבע אמונים לשלוש נשים שונות, התגרש משתיים מהן, כשהאחרונה לה נישא בזמן שחגג 80, הייתה גרסה מקל, אלמנתו של נשיא מוזמביק בעבר, סאמורה מקל, שהיה בעצמו חבר בתנועת ה-ANC. המפורסמת מכולן היא כמובן, ויני מנדלה, שהייתה נשואה לנלסון מ-1958 ועד 1996 והפכה עם השנים למנהיגה פוליטית בפני עצמה וזכתה לכינוי "אם האומה", למרות מספר מקרים מעוררי מחלוקת בהן הייתה מעורבת. לעולם הביאו מנדלה ושלושת נשותיו שישה נציגי דור המשך, אחד מהם הלך לעולמו כתוצאה ממחלת האיידס, כפי שהצהיר אביו בעצמו, כדי ליצור מודעות גדולה עוד יותר לנגע שהגיע לכדי מגפה במדינה וביבשת אפריקה כולה.

   מה לקחת ממנו

   "איש אינו נולד כשהוא שונא אדם אחר בגלל גוון עורו, מוצאו או דתו. אנשים לומדים לשנוא, ואם ניתן ללמדם זאת, ניתן ללמדם לאהוב. האהבה קרובה יותר לליבו של אדם מאשר ניגודה".

   מה להשאיר אצלו

   את המזג החם שלו וסדרת הבגידות באשתו הראשונה שכללו שמועות על כך שנהג כלפיה באלימות.

   עוד בוואלה! גבר:

   ספיריטס: האנשים ששינו עבורכם את העולם

   מעושרים: האוליגרך שקנה מדונלד טראמפ את האחוזה שלו ב-95 מיליון דולר

   נשות הכדורגלנים: החשפנית שנשדדה באיומי סכין