פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   ספיריטס: היהודי הנודד

   כל שבוע אנחנו מביאים לכם דמות אחת ששינתה את העולם. לכבוד פסח, חפרנו עמוק כדי להביא את סיפורו של מי שהפך היסטוריה של עם, הגיע עד 120 רק כדי לחטוף כאפה רגע לפני הסוף

   משה רבנו (ShutterStock)

   הוא היה

   אחת הדמויות הכי מרכזיות בתולדות עם ישראל, גדול הנביאים אי פעם, הראשון שזכה לדבר עם אלוהים, לקבל ממנו את שרביט ההנהגה על בני ישראל והאיש שהצעיד והדריך אותם 40 שנה במדבר תחת תלאות ורדיפות עד הצעד הראשון (שלהם) בארץ המובטחת. האדם הכי מוכר שזכה לחיות בדיוק עד 120, טיפוס אמיץ וצנוע שלמרות הגמגום הקשה שאפיין אותו נחשב לסלב הכי גדול של ספר הספרים.

   ציוני דרך

   את ילדותו העביר משה בארמונו של פרעה לאחר שנאלץ להיפרד ממשפחתו עוד לפני שהספיק להגיד אימא בפעם הראשונה. הוא נמשה משפת היאור ע"י בתו של פרעה שבאה לטבילת רענון קצרה ומצאה את עצמה חוזרת הביתה עם תינוק חדש לאחר ששמעה בכי זר מבעד לקני הסוף. משחק המילים הנחמד שהריצה בראשה אחרי שמשתה אותו מן המים היה כנראה סיבה מספיק טובה כדי להעניק לו השם שאימצו מאז מיליוני יהודים.

   כשהגיע לגיל העשרה גילה שהוא בכלל ילד מאומץ ששייך לאותם עבדים שנקרעו מחוץ לחלון שלו בעבודות פרך. הגילוי המפתיע שהתלווה לתקרית רצח בה היה מעורב, ולא בצד שהחזיר ציוד, גרמו לו לבסוף לחתוך מארמונו של פרעה ולעבור לגור אצל יתרו כהן, בן ישראל שהחליט להעסיק אותו כרועה הצאן המוביל אצלו בעסק.

   משה רבנו (ShutterStock)

   באחת ממשמרות הערב שלו השתנו חייו של משה לחלוטין, לאחר שנתקל במקרה בשיח שבער במשך זמן רב אבל לא התכלה. זה היה הרגע בו לראשונה נגלה בפניו אלוהים בכבודו ובעצמו והטיל עליו את המשימה לשחרר את עם ישראל ממצרים. למרות היסוסים רבים, וחוסר הביטחון שאפיין אותו בעקבות גמגומו, הוא לקח על עצמו לבסוף את המשימה, כשאלוהים מחליט להעניק לו גלגלי עזר לנסיעה הארוכה וממנה את אחיו, אהרון, לעוזרו ויועץ התקשורת שלו.

   כשחגג את יום הולדתו ה-80, הגיע לפרעה וביקש ממנו בשלוש מילים פשוטות - שחרר את עמי. לאחר שקיבל מספר לא מבוטל של התנגדויות ונאלץ להנחית על המלך המצרי עשר מכות שגם צ'אק נוריס היה עומד מולן חסר אונים, יצאו לבסוף משה ובני ישראל לאחד הטרקים הכי ארוכים בתולדות ההיסטוריה האנושית, שבסופו, לאחר אינספור מחלוקות, צמד לוחות ועגל זהב אחד, נכנסו בני ישראל לארץ המובטחת. משה נענש על ידי אלוהים על רגע אחד של פקפוק ונאלץ להסתפק בצפייה בה מרחוק, ללא האפשרות להגשים את חלומו הגדול, לעבור את מעבר הגבול בטאבה, ממצרים לתוך ארץ כנען.

   משה רבנו (ShutterStock)

   מפעל חיים

   משה/יקותיאל/חבר נולד בז' באדר ליוכבד ועמרם משבט הלוי. התקופה בה יצא לאוויר העולם הייתה אחת התקופות הכי קשות שעברו על עם ישראל. הם היו משועבדים למלך מצרים פרעה, אשר העסיק אותם ימים ולילות בפרך וללא שום תנאי העסקה בסיסיים. בנוסף לתנאי העבודה הבלתי אפשריים, קבע פרעה שעל כל בני ישראל להשליך לנהר הנילוס את כל בניהם הבכורים, ויוכבד שבאופן הגיוני לא רצתה לקחת את הסיכון שבנה יטבע, נאלצה להחביא אותו במשך שלושה חודשים, עד שלא הייתה לה ברירה והיא הכניסה אותו אל תוך תיבה עשויה צמחים ושלחה אותו לדרכו על מימי היאור.

   באותו יום בו נפרדה יוכבד מבנה, יצאה בתו של פרעה, ב?יתה, לנקות קצת את הראש על גדות הנילוס ובזמן שבאה לטבול את רגליה בנהר שמעה בכי תינוק מבעד לקני הסוף, וגילתה להפתעתה את משה התינוק שוכב לו לבדו בתוך תיבת הצמחים הקלועה. בלי לחשוב פעמיים היא החליטה לאמץ אותו אל חיקה, והעניקה לו את השם המתבקש כמחווה לפעולת ההצלה שלה. התינוק, שהיה זקוק באופן טבעי לחלב אם אותו בתו של פרעה לא יכלה לספק לו, נמסר מדי פעם ופעם לאישה עברייה (השמועות מספרות שהייתה זו לא אחרת מיוכבד אימו) שתסגור את פינת ההנקה.

   לאחר ילדות מפנקת למדי, מלאה בכל הטוב שיש לארמון פרעה להציע, גילה יום אחד משה שסיפור חייו שונה לחלוטין מזה שהאכילו אותו יום יום בכפית של זהב, והוא בכלל ילד מאומץ ששייך לבני ישראל המשועבדים. כמה ימים מאוחר יותר, הוא יצא לסיבוב בין העבדים ונתקל באחד מהם חוטף מכות רצח מאחד השומרים המצריים, קיבל סיבוב, רצח את השומר וקבר אותו בחול. השמועה על הרצח, החלה לעשות כנפיים ברחבי הממלכה, ולפני שהגיעה לפרעה משה החליט שהוא לא מוכן לקחת את הסיכון וברח לעיר מדיין.

   משה רבנו (ShutterStock)

   במדיין פגש משה את יתרו הכהן, ששמח לאמץ אותו אל חיקו, חיתן אותו עם בתו ציפורה ומינה אותו לרועה הצאן הראשי שלו. בכל יום היה יוצא משה עם העדר אל ההרים, וסוף סוף הרגיש שייך למקום הטבעי שלו. באחד הימים בהם צעד בהרים, נתקל במקרה בשיח בוער, והחליט להתעכב לידו לאחר ששם לב שלמרות זמן הבעירה הממושך הצמח אינו מתכלה כלל. התחושה ההזויה שליוותה אותו למראה הצמח קיבלה לבסוף חיזוק משמעותי כשלפתע שמע את קול האלוהים שפנה אליו ואמר לו לחלוץ נעליים כי, עם כל הכבוד, במקום קדוש הוא עומד. משה ההמום, שלא הספיק לעכל את מה שעובר עליו, קיבל הנחתה נוספת לאחר שאלוהים פנה אליו ואמר לו שהוא זה שממונה ברגע זה להנהיג את בני ישראל ויהיה גם זה שיגאל אותם מידי פרעה.

   למרות ההתנגדות הראשונית שלו, אחרי שנלחץ מגודל המשימה וטען שהשליחות הזו קצת גדולה עליו, נותר מחוסר ברירה מול רצון האל ולקח על עצמו את משימת השחרור, אבל לא לפני שהוא מסביר לאלוהים על קשיי הגמגום וחוסר הביטחון הכללי שלו. למזלו, אלוהים לא נשאר אדיש לבקשת העזרה וממנה לו את אהרון אחיו כדוברו, ושולח את שניהם מיד אל פרעה כדי להתחיל בתהליך השחרור של בני ישראל משלשלאות העבדות.

   בגיל 80, חוזר משה בפעם השנייה בחייו לארמון פרעה, הפעם עם גב האלוהים מאחוריו, ומבקש ממנו לשחרר את בני ישראל לחופשי. פרעה, שלא ממש התרגש מקיומו של אל אחר והיה די מבודח מעצם בקשתו של משה, סירב ונשאר נחרץ בדעתו וברצונו בעוד כמה וכמה פירמידות שייבנו על ידי בני ישראל. בסופו של דבר, נאלץ משה לפנות חזרה לאלוהיו להתייעצות, שבסיומה לא נשארה לאלוהים יותר מדי ברירה והוא מנחית על פרעה והמצרים סדרה של מכות קטלניות שבשיאן הוא מחסל את כל בנייה הבכורים של האומה המצרית.

   משה רבנו (ShutterStock)

   לאחר השחרור המיוחל, יצאו בני ישראל בהנהגתו של משה אל הצעידה המפרכת לכיוון ארץ ישראל, דרך התחנה הראשונה, ים סוף. פרעה, שלא נשאר חייב, החליט לשלוח את חייליו וכל המרכבות שנשארו לו כדי לדלוק אחרי בני ישראל שהיו חסרי סיכוי אל מול הצבא החמוש שרדף אחריהם. משה, שהיה חסר אונים בעצמו, פנה שוב אל אלוהים שאמר לו להטות את ידו אל עבר הים. למרות שלא הבין בהתחלה מה בדיוק הוא רוצה ממנו, הוא החליט לשמוע לעצתו, הטה את המקל שאחז בידו וקרע את ים סוף לשניים. המומים ומרוגשים מהמחזה הפסיכדלי שקורה לנגד עיניהם, חצו במהרה בני ישראל את הים כשמשה משמש כמאסף, מגיע אחרון, ולאחר שבדק שכולם עברו, הטה שוב את המקל והחזיר את הים למצבו הרגיל כשהוא מטביע את כל החיילים המצרים והופך רשמית לגיבור הכי גדול של בני ישראל.

   לאחר שבעה שבועות של הליכה בלתי אפשרית במדבר, הגיעו לבסוף בני ישראל אל הר סיני, שם היה אמור לקרות אחד המעמדים הכי מרגשים בתולדות האנושות בו יעניק אלוהים את תורתו לבניו. משה, שעלה לפסגת ההר והתבשר על הברית הקרובה שהולכת להיכרת בין העם לאלוהים, שהה על פסגת ההר 40 ימים וכתב בשקידה את לוחות הברית. בני ישראל, שכמו היום, גם אז, התאפיינו בחוסר סבלנות וחיכו מבחינתם יותר מדי זמן, החלו לפנות לאהרון כדי שיקים להם בינתיים משהו מוחשי יותר שיוכלו לתלות בו את תפילותיהם ותקוותיהם, האחרון נענה, ויצר את עגל הזהב.

   בתום 40 הלילות בהם הזיע על לוחות הברית, ירד לבסוף משה מפסגת ההר כדי למצוא את בני ישראל חוגגים מסביב לעגל, נפגע עד עמקי נשמתו ובהתקף זעם ניפץ את לוחות הברית על הקרקע. אחרי ששחרר את כל הקיטור ונרגע לבסוף, הוא החליט לעלות שוב לפסגת ההר ולכתוב את הוורסיה השנייה של לוחות הברית שהייתה זו שהתקבלה לבסוף וזכתה לימים לכינוי 'מעמד הר סיני' בו קיבלו בני ישראל את תורתם.

   משה רבנו (ShutterStock)

   למרות התורה החדשה, וכל מה שעשה למענם במשך ההליכה הארוכה במדבר, החלו לעלות טענות מצד בני ישראל על מחסור במזון ומים, ביניהם גם כאלה שאמרו שעדיפה העבדות במצרים על ההליכה המתישה. משה, שניצב חסר אונים אל מול הרעב והצמא, פונה לאלוהים ומבקש ממנו שוב את עזרתו. אלוהים, כמו אלוהים, מחליט לבוא לעזרת חבר בפעם המי יודע כמה, ומתחיל להוריד לבני ישראל באופן יומיומי מזון מן השמיים. בכל הקשור לצימאון, אלוהים מחליט לבחון את אמונתו של משה ומבקש ממנו לקבץ את כל בני ישראל אל מול אחד הסלעים במדבר ולפנות אל הסלע בדיבור כשהמטה בידו ולבקש ממנו מים. משה, שהיה די סקפטי לגבי כל העניין, מחליט לשבור את מילתו של אלוהים, פונה בזעם לקהל הרב שהתכנס סביבו ובמקום לדבר אל האבן הוא מכה בה עד אשר יצאו ממנה מים. למרות שזכה להרוות את צימאונם של בני ישראל, לא היה לו מושג כמה זעם הוא עורר באלוהים אחרי שהעז לשבור לו את המילה מול כל העם ולהאדיר את כוחו שלו במקום את כוחו של האל, שהחליט לשמור לו את העונש למועד מאוחר וקריטי הרבה יותר.

   לאחר 40 השנים במדבר, ולאחר שכבשו בני ישראל את עבר הירדן מזרחי, התבשר משה על מותו הקרב. לפני שנפרד מהעם, שכבר היה כולו להוט להיכנס לארץ ישראל, הוא העביר את סמכותו ליהושע, ובנאום בלתי נשכח הזכיר לבני ישראל את נפלאות האלוהים במדבר והפציר בו לשמור על בריתו עם האל. הוא מת לבסוף בגיל 120, באותו תאריך בו נולד, ז' באדר, לאחר שספג את העונש הנוראי מכל בעקבות תקרית הסלע, שמנע ממנו להיכנס לארץ המובטחת, זו שכל כך נלחם כדי להגיע אליה, ונאלץ להתנחם בפיצוי שקיבל לצפות בה מפסגת הר נבו רגע לפני שעצם עיניים לנצח.

   הנשים בחייו

   בתקופה בה רעה צאן אצל יתרו, הוא נשא לאישה את בתו ציפורה, ויחד איתה הביא לעולם את שני בניו, גרשום ואליעזר שהעדיפו לא להמשיך בשירות הציבורי ונשארו די אלמוניים עד סוף ימיהם.

   מה לקחת ממנו

   "שלח את עמי"

   מה להשאיר אצלו

   את חוסר האמונה בתקרית הסלע והמים שלבסוף השאירה אותו בצורה שטותית למדי, אחרי שבילה יותר מדי זמן בדרך אליה, מחוץ לארץ ישראל.

   משה רבנו (ShutterStock)

   עוד בוואלה! גבר:

   ספיריטס: האנשים שעשו משהו בחיים שלהם ושינו את אלו שלכם לתמיד

   מעושרים: הגולש היהודי שעשה מיליארדים מהכיף שלו

   אלינוריגבי: רוצים לעלות אליה לעשות חג אצל ההורים?