פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   ספיריטס: איש קטן גדול

   ניק וויצ'יץ' יצא לעולם לפני 31 שנה באוסטרליה כשהוריו גילו שהתינוק שלהם נולד בלי ידיים ורגליים. הוא אמנם ניסה להתאבד בגיל 10, אבל אחר כך הפך לאייקון עולמי של השראה

   ניק וויצ'יץ' (AP)
   ניק וויצ'יץ'. תסמונת נדירה

   מי הוא?

   אחת הדמויות הכי מעוררות השראה כיום בעולם, מייסד העמותה 'חיים ללא גפיים' ומרצה מבוקש שמטיף בהרצאותיו להעלאת המוטיבציה בקרב בני נוער, מבוגרים ואנשים שגורלם שפר עליהם. העמותה שהקים, והרצאותיו, עוסקות בעיקר סביב נושאים כמו התמודדות עם נכות, תקווה ומציאת משמעות אמיתית בחיים.

   ציוני דרך

   לאחר שהגיח לעולם ללא ידיים ורגליים, וסבל מילדות קשה בה נאסר עליו בתחילה ללמוד בבית הספר לצד ילדים רגילים, הוא הצליח בסופו של דבר להיות אחד הראשונים באוסטרליה שהתקבלו ללימודים בבית ספר נטול הנחות. למרות נכותו הקשה והעובדה שבמהלך לימודיו ספג לא מעט התעללויות מצד שאר התלמידים, וסבל מדיכאון ובדידות קשה, הוא החל בעידודו של שרת בית הספר לדבר על בעיותיו ודרכי ההתמודדות שלו מול קבוצות קטנות של תלמידים. הכריזמה שלו, יחד עם סיפור חייו המרגש, עשו את שלהם, ולאט לאט הקבוצות להן היה מעביר את הרצאותיו הלכו וגדלו.

   בגיל 17 הקים את ארגון 'חיים ללא גפיים', עמותה שהוא עומד בראשה ודרכה הוא נוסע ברחבי העולם ומרצה בפני בתי ספר, קהילות וארגונים. למרות הדיכאונות מהם סבל בתחילת חייו והנכות הקשה, הוא הצליח במשך השנים ללמד את עצמו פעולות פשוטות כמו לסרק את עצמו, להתגלח ולענות לטלפון, לצד פעולות אותן הוא מבצע בצורה שהיא לפעמים בלתי נתפסת כמו שחייה, גלישת גלים ומשחק כדורגל.

   עד היום הוא הספיק להוציא שני ספרים ושני סרטי DVD המספרים את סיפור חייו, תובנותיו, וחלקים מהרצאותיו, שיחרר את השירSomething more שזכה ליותר מ-2.5 מיליון צפיות ביוטיוב, הופיע בשלל תכניות טלוויזיה ובסרטי קולנוע קצרים שחלקם אף זכו בפרסים מכובדים, וב2005 זכה בתואר 'The Young Australian of the year' המוענק בכל שנה ביום העצמאות האוסטרלי.

   ניק וויצ'יץ' (GettyImages)
   מרצה בפני ילדים בבית ספר בסין

   מפעל חיים

   ניק ג'יימס ווייצ'יץ' נולד באוסטרליה ב-1982 כבן בכור לדושקה ובוריס, זוג צעיר ממוצא סרבי שהיגרו לאוסטרליה מיד לאחר חתונתם. אמו של ניק עבדה כאחות וכעוזרת מיילדת, ולמרות כל האבחונים ושתי בדיקות האולטרה סאונד שעברה במהלך תקופת הריונה, לרופאים שטיפלו בה לא היה מושג על הבעיה הקשה ממנה הולך לסבול התינוק שנשאה ברחמה.

   לאחר שנכנסה לחדר הלידה, האם, שהשתתפה בעצמה מתוקף תפקידה במאות לידות, לא ניתן היה להשלות והיא הבינה מהר מאוד את הבעת החרדה על פניהם של הרופאים, ולאחר שפנתה אליהם מספר פעמים שיסבירו לה על המתרחש, קיבלה את התשובה ממנה חששה יותר מכל: "הילד שלך סובל מטטרה-אמיליה." על ההפרעה הנדירה, המתייחסת לתינוקות שנולדו מעוותים או ללא גפיים, כבר לא היה צורך להרחיב לה והיא הבינה מהר מאוד במה מדובר, נכנסה לדיכאון קשה וביקשה שייקחו ממנה את התינוק.

   למרות הימים הראשונים והקשים מהם סבלה המשפחה לאחר שהבינה שבנם הבכור הגיע לעולם חסר גפיים, אבל עם נחמה קטנה בדמות שתי כפות רגליים זעירות, הם החליטו בסופו של דבר לעשות את הסוויץ' בראש ולקבל אותו באהבה כשהם נשבעים שיעמדו מאחוריו ויגרמו לכך שיגדל ככל האפשר כילד רגיל. לצערם, הם התבדו מהר מאוד לאחר שניסו לרשום אותו לבית הספר ממלכתי, אבל קיבלו תשובה שלילית לאחר שאחד מחוקי המדינה אסר על העניין, למרות שניק לא סבל מבעיות נפשיות או הפרעות מנטאליות מיוחדות.

   ניק וויצ'יץ' (AP)
   טניסאי העל נובאק דג'יוקוביץ' עושה כבוד לניק ולספר החדש שלו

   למזלה של המשפחה, אותו חוק מופרך השתנה במהלך אותה תקופה, וניק הפך לאחד הנכים הראשונים באוסטרליה שזוכה להיות חלק מספסל הלימודים בבית ספר מן 'הזרם המרכזי' כמו שנהג לכנות זאת החוק היבש. את תחושת ההצלחה בעצם כניסתו למוסד הלימודי הרגיל החליף מהר מאוד הדיכאון הקשה ממנו החל לסבול לאחר שהפך קורבן להתעללויות מצד התלמידים בבית הספר. בגיל עשר, לאחר שנתיים קשות במיוחד, הוא ניסה להטביע את עצמו במקלחת ביתו, אבל הספיק להתחרט לפני שאיבד את ההכרה, בגלל שלא רצה לגרום צער נוסף להוריו.

   לאחר ניסיון ההתאבדות, הבדידות הקשה ואינספור השאלות הקיומיות שליוו אותו, הגיעה נקודת המפנה בחייו. אמו הראתה לו כתבה בעיתון שעסקה באדם הסובל מקשיי נכות בלתי אפשריים, וגרמה לו להבין שהוא לא היחיד בעולם שנאלץ להתמודד עם מאבקים קשים יום יומיים. הוא החל להתחזק באמונתו והקפיד להתפלל בתמימות ילדותית לאלוהים כשהוא מבקש ממנו שיחזיר לו את הגפיים החסרות. באותם ימים הוא הבין לראשונה שסיפורו וההישגים אליהם הצליח להגיע למרות נכותו הקשה יכולים לעורר השראה באנשים בכלל ובטח בכאלה שגורלם דומה לשלו.

   את לימודי התיכון שלו הוא החל חדור אמונה ומלא שמחת חיים לאחר שהצליח ללמוד בכוחות עצמו לבצע פעולות שלכל אדם רגיל נראות פשוטות לביצוע, ובמהלך השנים למד להתגלח לבדו, לצחצח שיניים ואפילו להשתמש במחשב כשהוא מקליד בעזרת בהונות רגלו 45 מילים בדקה. האושר שהתחיל לצבוע את חייו גרם לו להרים הילוך בכל הקשור לאמונתו באלוהים והוא החל לקחת חלק בקבוצות תפילה מאורגנות שהיו למעשה הראשונות שזכו לשמוע את תובנותיו ונקודת מבטו בנוגע לעולמו שלו ולמצבו, דבר שהוא החל לעשות לאחר אותה שיחת מוטיבציה שקיבל מהשרת בבית הספר שהניע אותו לדבר מול קהל ולספר את סיפורו. מעבר למפגשי התפילה, הוא גם נבחר למועצת התלמידים של התיכון, השתתף באירועי צדקה שונים, ולבסוף, בגיל 17 לאחר שהרצאותיו החלו לקבל רוח גבית חזקה מכל אדם אשר נכח בהן, הקים לבסוף את עמותת 'חיים ללא גפיים'.

   ניק וויצ'יץ' (AP)
   גם הפורום הכלכלי בדאבוס אירח את וויצ'יץ' לאחד על אחד

   בגיל 21, לאחר שסיים את לימודי האוניברסיטה עם תואר כפול בחשבונאות ותכנון פיננסי, הוא החל את סבב ההרצאות הראשון שלו, שכלל בתחילה בתי ספר שונים בתוך גבולות אוסטרליה, שם הפך לנואם מבוקש לפיתוח מוטיבציה. שנתיים לאחר מכן קיבל את תואר 'הצעיר האוסטרלי הבולט של השנה'. השמועות על הנואם הכריזמטי עם הסיפור הבלתי נתפש פרשו כנפיים אל מעבר לגבולות המדינה והוא החל להיות מוזמן להרצאות בכל רחבי העולם כולל נאומים מול המגזר העסקי, בתי ספר שונים, כנסיות ואפילו נאום אחד בלתי נשכח בוועידה הכלכלית העולמית בדאבוס בשנת 2011.

   עד היום הספיק וויצ'יץ' להרצות בפני שלושה מליון בני אדם, בלמעלה מ-20 מדינות ובחמש יבשות שונות. את העמותה מלווה אתר אינטרנט מרשים המספר את סיפורה יחד עם האופציה לרכישת הספרים שכתב, ושני סרטי ה-DVD שהוציא, כשבאחד מהם הוא מצולם מבצע פעולות די משוגעות לאדם במצבו, הכוללות גלישת גלים ומשחקי גולף. את האמונה החזקה לכך שיום אחד יחזרו אליו הגפיים הוא לא איבד מעולם ועד היום הוא שומר בארון חדר השינה שלו זוג נעלי ספורט במידה והנס עליו חלם מאז ומעולם אכן יתרחש.

   ניק וויצ'יץ' (GettyImages)
   מסתובב בעולם בעזרת העמותה שהקים ומדבר על ניצחון הרוח

   הנשים בחייו

   הוא נישא ב-2012 לקני מיארה יחד איתה עבר להתגורר לאחרונה בלוס אנג'לס, ולפני פחות מחודשיים נולד בנם הראשון במצב בריאותי תקין וללא שום בעיות מיוחדות.

   מה לקחת ממנו

   "בלי ידיים, בלי רגליים, בלי גבולות"

   מה להשאיר אצלו

   את ניסיון ההתאבדות.

   ניק וויצ'יץ' (AP)
   אל תתבלבלו עם ניקולה וויצ'יץ'. הוא קצת יותר גבוה

   עוד בוואלה! גבר:

   ספיריטס: האנשים ששינו את העולם לנצח

   נשות הכדורגלנים: הבימבו המתוסבכת שמתה להיות ויקטוריה בקהאם

   מעושרים: המיליארדר שקנה את הרכב היקר בהיסטוריה