פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מעושרים: הסולטאן העליז

   הסולטן של עומאן הוא הסמכות העליונה במדינה: אין בחירות והחוקה אוסרת ביקורת על השליט. העובדה שהיה נשוי זמן קצר לבת דודתו ולא נישא מאז, העלו שמועות על נטיותיו המיניות

   קאבוס בין סעיד אל סעיד (AP)

   תעודת זהות

   קאבוס בן סעיד אל סעיד, 72, הוא סולטן עומאן, שליטה היחיד של המדינה במזרח התיכון, שנהנית ממאגרי נפט. אחרי שהדיח את אביו בהפיכה, הוא מחזיק כבר 43 שנה בשלטון, במהלכן הצעיד את מדינתו ללא מעט רפורמות חיוביות, אך במקביל ממשיך להתהדר בחיי פאר. הוא איש תרבות משכיל, חובב מוסיקה קלאסית (יש לו תזמורת פילהרמונית משלו), אך במקביל מחזיק בשורה ארוכה של ארמונות, יאכטות מפוארות ומטוסים פרטיים, ונהנה ממסעות קניות ראוותניים. בסטנדרטים של מדינות האזור הוא נחשב למתון (יחסית), אך עדיין משמש כשליט הכל יכול עם חוקים אנטי דמוקרטיים. הוא גרוש, בלי ילדים, נישא בעבר לבת הדודה שלו, אך הזוג נפרד מהר מאוד. מאחר שגם אין לו אחים, סוגיית היורש שלו מטרידה מאוד את העם בעומאן.

   מצב עו"ש

   מלבד לרכוש המדינה (שהוא למעשה רכושו הפרטי לכל דבר), הונו האישי של הסולטן נאמד ב-700 מיליון דולר.

   קאבוס בין סעיד אל סעיד (AP)

   שיטת השקשוקה

   הסולטן, בן יחיד להוריו, הוא צאצא לשושלת אל סעיד, הדור ה-14 למשפחה ששולטת בעומאן. הוא למד בהודו עד גיל 16, ואז נשלח לאנגליה. לאחר מכן למד באקדמיה הצבאית המלכותית בסנדהרסט, ואף שירת ביחידה מובחרת.

   הוא הפך לשליט הבלעדי ביולי 1970, אחרי שהדיח את אביו בהפיכה. אביו היה מושחת ומוסכן גם בסטנדרטים של שליטי העולם הערבי, ביצע מאסרים של אלפים ממתנגדיו, וכל זאת בזמן שחי חיים ראוותניים. בשנותיו האחרונות כשליט, אביו כבר הפך לפרנואיד, מירר את חיי האזרחים, והדיווחים מעומאן סיפרו שהוא דן למוות אנשים שהופיעו בחלומותיו כקושרים נגדו, ואסר על חבישת משקפיים.

   ההפיכה נעשתה בשיתוף פעולה בריטי, כשהפרלמנט הבריטי מבין שקאבוס ייצג נאמנה יותר את האינטרסים של הממלכה במדינה. אביו נשלח לגלות בסוויטה במלון דורצ'סטר בלונדון, ומת כעבור שנתיים. מאז ההפיכה הסולטן שולט במדינה, כבר 43 שנה.

   קאבוס בין סעיד אל סעיד (GettyImages)

   מדד שופוני

   הסולטן קאבוס מזגזג בין חיי פאר לבין יומרה לעממיות. מצד אחד נהנה מאורח חיים של מונארך יחיד, אך במקביל נוהג ללבוש בגדים מסורתיים (עטויים זהב) ולענוד חרב עתיקה. מצד אחד מתגורר בארמונות עם אוסף של מכוניות פאר, אך במקביל משקיע שעות ארוכות מדי שבוע למפגשים אישיים עם בני עמו, במהלכם הוא מקשיב לדרישותיהם ומשוחח עמם. יום ההולדת שלו הוא חג לאומי.

   כמובן שהסולטן מחזיק בשורה ארוכה של ארמונות, יאכטות ומטוסים. הארמון המרכזי הוא "אל אלאם", שמשמש בעיקר לאירוח אורחים רשמיים, עם עמודים מצופי זהב וחדרי אירוח רחבים. הוא עצמו נוהג להתגורר ב"באית בארקה", ממש על חופי עומאן, כולל שש כיפות, שלוש בריכות שחייה, ומעגן לאחת היאכטות שלו, בשטח של למעלה מ-100 דונם, עם חומות מבוצרות וגינה מטופחת שמתוחזקת על ידי עשרות אנשים. בארמון אחר שבבעלותו מתגוררים שאר בני המלוכה, שוב בשטח עצום ומאובטח היטב, עם שדה תעופה פרטי.

   בינואר 2005 הוא רכש לעצמו מטוס פרטי, "איירבוס 320", שמיועד לצרכיו האישיים, אחרי שמאס בשני הבאוינג 747 שלו, שאותם החשיב לכבדים ומיושנים. יש לו חיבה גדולה ליאכטות, והגדולה שבהן, המכונה בפשטות "אל סעיד", היא השלישית בגודלה בעולם, באורך של 155 מטר וכוללת שישה מפלסים, ובנייתה הושלמה ב-2007. היא עוצבה על ידי טובי המעצבים בעולם, וכמובן כוללת חדר מוסיקה, שבו תזמורת יכולה להופיע בפני השליט. מחיר היאכטה לא פורסם, כמו גם עיצובה הפנימי, אבל אפשר רק לדמיין. היא החליפה את היאכטה "אל באחר", שנבנתה ב-1982 וזכתה בפרסים בינלאומיים בזכות יופייה הייחודי, אבל כאמור, מאז כבר הוחלפה בדגם משופר.

   הוא ידוע בחיבה שלו למוסיקה קלאסית, והקים תזמורת פילהרמונית פרטית של 120 נגנים, שזוכה לתקציב ענק, ולהצלחה בינלאומית. הסולטן משתדל לשמור על יחסים בינלאומיים טובים, וכשהוא אירח את מלכת אנגליה ומלכת הולנד בארמונו, הוא העניק למלכה אליזבת כד משובץ יהלומים בשווי מאות אלפי דולרים.

   כשהוא עצמו הגיע לביקור בלונדון, הכלבו "הרודס" נסגר לכבודו. אחרי שעת הסגירה העובדים קיבלו הוראה להישאר בתפקידם, כשלפתע הסולטן, מלווה בפמליה של 35 שומרי ראש ומאבטחים, החל לשוטט בין הקומות. הוא קנה פנינים ב-750 אלף ליש"ט, השקיע עוד 100 אלף ליש"ט על מצלמות שונות, ופינק את עוזריו ומלוויו מכל הבא ליד. אחרי שעתיים בחנות, הוא קיבל חשבון של 4 מיליון ליש"ט, אותו שילם בכרטיס ה"הרודס" שלו.

   קאבוס בין סעיד אל סעיד (GettyImages)

   מדד מאמא תרזה

   יחסית לשליטים אחרים בעולם הערבי, הסולטן נחשב מתון. הוא נחשב לאדם משכיל ותרבותי, פיתח גישה מוסלמית ליברלית, ואף תרם לבניית מבני דת לא מוסלמיים. הוא תומך בהסדרים סבירים יחסית בין ישראל לפלסטינים, מהווה גורם מאזן בין אירן לארה"ב, אירח את יצחק רבין בזמן תהליך השלום, וב-1979 עומאן הייתה המדינה הערבית היחידה שהכירה בהסכם השלום של מצרים עם ישראל.

   אך למרות שהסולטן הוא איש תרבות, חובב מוסיקה וידיד המערב, ועל אף שקידם את מערכת החינוך ואת זכויות הנשים וזוכה לפופולריות במדינתו - החוקים בעומאן אפלים. כמובן שהסולטן הוא הסמכות העליונה הבלתי ניתנת לערעור, אין בחירות ואין מפלגות, והחוקה אף אוסרת ביקורת על הסולטן, בכל צורה. הוא הנשיא, ראש הממשלה, שר ההגנה, שר החוץ ושר המשטרה. המשטרה המקומית לא צריכה צווי חיפוש כדי להיכנס לבתים של האזרחים, יש מגבלות קשות על ייבוא והפצה של ספרים, וכל הקמת ארגון דורשת אישור של הממשלה. רק לאחרונה נאסרו עשרות אנשים על ביקורת מרומזת שהביעו נגד השלטון, נכלאו ללא משפט, והחלו לשבות רעב. הפערים בין עשירים לעניים הם עצומים, והפרויקטים האחרונים לדיור מיועדים בעיקר לזרים.

   הוא נישא בעבר לבת הדודה שלו, אך הזוג נפרד מהר מאוד. העובדה שלא נישא מאז, כמו גם החיבה שלו לשומרי ראש גבריים ומטופחים, העלו לא מעט שמועות על נטיותיו המיניות, שכמובן לא זכו אפילו להתייחסות מצדו. אין צורך לציין כי חל איסור חמור במדינה על כל גילוי של הומוסקסואליות.

   סוגיית היורש שלו מטרידה מאוד את העם בעומאן. אין לו אחים או ילדים, ולא ברור מי ייבחר למלא את מקומו. על פי החוקים, בני משפחת המלוכה צריכים להסכים על היורש (מה שלא צפוי לקרות), ואם לא, אחרי שלושה ימים פותחים את המכתב שהשאיר את הסולטן ובו הוא ממנה את יורשו. בני המשפחה המורחבת חוששים מקץ השושלת, ומדברים כבר על קרבות ירושה עקובים מדם.

   Bullshit Talks

   "זה עוד סמל לתהליך השגשוג במדינתנו" (השלטונות בעומאן מבשרים על היאכטה החדשה של הסולטאן)

   קאבוס בין סעיד אל סעיד (GettyImages)

   עוד בוואלה! גבר:

   מעושרים: סיפוריהם המדהימים של האנשים העשירים בעולם

   אלינוריגבי: שערות של סביון

   שחקניות הכדורגל הכי לוהטות בעולם