פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מעושרים: החתונה היוונית שלו

   לג'ון קטסימטידיס יש 3 מיליארד דולר מרשת מרכולים, 200 תחנות דלק וחברת תעופה, אבל רגע השיא שלו היה נישואי בתו לנכדו של ניקסון. עכשיו הוא רוצה להיות ראש העיר ניו יורק

   ג'ון קטסימטידיס (GettyImages)
   3 מיליארד דולר. ג'ון קטסימטידיס

   תעודת זהות

   ג'ון קטסימטידיס, 64, הוא איש עסקים יווני, שהחל את דרכו כילד עני בהארלם, והפך למיליארדר. משפחתו היגרה חסרת כל לארה"ב כשהוא היה בן שישה חודשים. אמו הייתה עקרת בית, אביו עבד כנהג אוטובוס. אחרי הלימודים, ג'ון הצעיר החל לעבוד עם דודו במרכול השכונתי, פתח חנות משלו, הוסיף עוד אחת ועוד אחת, ועם השנים הן הפכו לרשת מצליחה, ואותו למיליארדר. הוא נשוי למרגו, אותה פגש לפני 39 שנה, כשהוא עוד היה נשוי לאשתו הראשונה, והיא הייתה המזכירה שלו. יש להם שני ילדים. האיש, שמגדיר את עצמו כ"מיליארדר מן השורה", הכריז בחודש שעבר באופן רשמי על כוונתו לרוץ לתפקיד ראש עיריית ניו יורק. "זו העיר שנתנה לי הכל, עכשיו אני רוצה לתת בחזרה", הצהיר על מדרגות בניין העירייה.

   מצב עו"ש

   קטסימטידיס מחזיק בקבוצת רד אפל, שמנהלת את רשת חנויות הסופרמרקט Gristedes, כמו גם רשת תחנות דלק ועסקי נדל"ן. הוא גם מפעיל את העיתון "הלניק טיימס", ושותף בחברת תעופה. רשת המרכולים שלו שולטת בניו יורק, והחנויות ממוקמות במקומות הכי מרכזיים ויוקרתיים. יש לו מאות נכסים בכל מטרופולין ניו יורק, קבוצת האנרגיה שלו מחזיקה בכ-400 תחנות דלק ברחבי ניו יורק ופנסילבניה, ושוויו של בית הזיקוק שלו מוערך ב-900 מיליון דולר. נכון לחודש ספטמבר 2012, הונו מוערך ב-3 מיליארד דולר, והוא מדורג במקום ה-634 ברשימת עשירי העולם של "פורבס".

   ג'ון קטסימטידיס (AP)
   קטסימטידיס מכריז על ריצתו לראשות העיר ניו יורק, על מדרגות העירייה

   שיטת השקשוקה

   קטסימטידיס נולד באי היווני ניסיירוס. אביו היגר עם המשפחה לארה"ב כשג'ון היה בן שישה חודשים. אביו לא ידע אנגלית, לא התקבל לעבודה כמלצר, ונאלץ לעבוד כנהג אוטובוס. אמו שמרה על ג'ון הצעיר, שלמד אנגלית דרך הטלוויזיה, בדירתם הקטנה ברחוב 135 בהארלם. באוניברסיטה הוא למד הנדסת חשמל, אבל פרש אחרי שנה, והלך לעבוד עם דוד שלו במרכול צנוע.

   ב-1969, בגיל 21, הוא פתח את המכולת הראשונה שלו ברחוב 100 וברודוויי. שלוש שנים לאחר מכן היו לו עשר חנויות, שהכניסו 25 מיליון דולר בשנה. ב-1977 הוא השקיע 5 מילין דולר בנדל"ן במנהטן, וחמש שנים לאחר מכן ערך הנכסים שלו בעיר עלה ל-100 מיליון דולר. ב-1986 הוא קנה בית זיקוק וכטייס חובב, החל להשקיע גם בחברת תעופה. הראש העסקי שלו לא מפסיק לעבוד, תמיד מחפש השקעות חדשות. אחרי שעבר השתלת כליה, למשל, כתוצאה של מאבקו במחלת הסוכרת, החל להשקיע בחברות רפואיות. כאמור, כיום הרשת שבבעלותו מכניסה מאות מיליוני דולרים בשנה.

   ג'ון קטסימטידיס (GettyImages)
   קטסימטידיס עם מרגו, אשתו

   מדד שופוני

   היום קטסימטידיס גר בדירה מפוארת בשדרה החמישית, ומחזיק באחוזה על הים באיסט קוהוג. לא מזמן הבת שלו התחתנה באירוע שעלה 2 מיליון דולר, בטקס שנערך בקתדרלה האורתודקסית-יוונית באפר איסט סייד, ונמשכה במסיבה בהשתתפות 700 אורחים מכובדים בוולדורף אסטוריה. "זו הגרסה האמריקאית לחתונה המלכותית של אנגליה", סיפר קטסימידיס, שפיטר את מתכנן החתונה ימים ספורים לפני הטקס, והותיר את המלאכה לאשתו. החתן המאושר הוא הנכד של הנשיא לשעבר ריצ'רד ניקסון, אבל למרות הייחוס האריסטוקרטי, נראה רוקד לצלילי מוזיקה יוונית בחתונתו.

   המסדרון בקומת המשרדים של קטסימטידיס בשדרה ה-11 נראה מעט כמו פיצרייה איטלקית, עם שורה ארוכה של תמונות שלו לוחץ ידיים לפוליטיקאים ושאר מפורסמים. הוא נהנה ממה שכונה בתקשורת בניו יורק כ"גמישות אידיאולוגית", מאחר שבעבר תרם מיליוני דולרים לקמפיין של המועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון, אבל אחרי שהיא הפסידה עבר ללא היסוס לתמוך בבחירות הבאות במועמד רפובליקני (מיט רומני). המועמדים המועדפים עליו הוטסו בשני מטוסיו הפרטיים - גולפסטרים 4 ובואינג 727 - וכיום, במרוץ שלו לראשות ניו יורק, הוא זוכה ללא מעט תמיכה מאותם פוליטיקאים שנהנו מהתרומות שלו בעבר. "אני מי שאני", הוא עונה למתנגדיו, שטוענים שלא כל מי שמצליח בעסקים יכול לנהל עיר: "אני תמיד מקשיב לביקורת. אוקיי, לא תמיד".

   ג'ון קטסימטידיס (Creative Commons)
   קטסימטידיס והתפוח האדום שלו, רד אפל

   מדד מאמא תרזה

   כבר ב-2009 הוא עמד לרוץ למשרת ראש העיר, והשקיע מאות אלפי דולרים ביועצים ובסקרי דעת קהל, אבל פרש לאחר שמייקל בלומברג, מיליארדר אחר, החליט לרוץ לקדנציה שלישית. מאז הפה הגדול שלו הצליח לסבך אותו לא פעם. כשעלתה הצעה לבנות מסגד מול הגראונד זירו, למשל, אמר הבחור: "גם אני ליברל, אבל איפה הרגישות? לא הייתם רוצים שהקו קלאס קלאן ישימו דגל של הארגון מול האנדרטה של מרטין לותר קינג". בעבר התייחס למשבר הכלכלי והרגיז רבים כשאמר ש"המיתון לא באמת הורגש בניו יורק. הרגשנו איזה שיהוק או שניים, אבל זה עבר די חלק".

   אמירה אחרת שלו שזכתה לכותרות הייתה אחרי טקס הסיום של הבת שלו מאוניברסיטת ניו יורק. "היו שם 480 או 580 ילדים אסיאתים, כולל הודו, וזה די מפחיד, כי כשאתה חושב על זה, אנחנו עומדים לגרש את רובם", כך אמר. לאחר מכן הבהיר שהוא חושש מהגירה של "ילדים חכמים שלימדנו אותם הכל". כמו כן, כשהנשיא אובמה הציע להעלות מסים לעשירים, הוא אמר "אתה לא יכול לרדוף אחרי קבוצה קטנה של אנשים. היטלר, למשל, העניש את היהודים. אתה לא יכול לרדוף אחרי קבוצה של 2 אחוזים". לאחר מכן שוב נאלץ להתנצל ולפרסם הבהרה.

   קטסימטידיס אומנם הצהיר ש"אהיה ראש עיר של כולם, מהארלם ועד וול סטריט", אבל השנה נלחם בבית המשפט נגד פסיקה שחייבה אותו לשלם 7 מיליון דולר לעובדיו כחלק מתביעה ייצוגית, אחרי שב-2004 אחד מעובדיו תבע אותו על אי תשלום שעות נוספות.

   ג'ון קטסימטידיס (GettyImages)
   קטסימטידיס מחתן את הילדה. 700 מוזמנים בוולדורף אסטוריה, 2 מיליון דולר

   Bullshit Talks

   "אני נכנס למירוץ כבן אמיתי של ניו יורק. גדלתי בשכונות, חונכתי בבית ספר ציבורי, ובעסק הקטן שפתחתי מכרתי מוצרים לאנשי העיר. אני מגיע מרחוב 135. מעולם לא שכחתי מאיפה באתי. אני לא בלומברג. אני לא לובש חליפה ב-5,000 דולר. אני רק רוצה להעניק לעיר שלי בחזרה" (קטסימטידיס דואג לעתידה של ניו יורק)

   "לא רוצה לתת לכל מיני פוליטיקאים לנהל ביזנס של 53 מיליארד דולר" (קטסימטידיס דואג לעתידה של ניו יורק)

   "40 שנה עבדתי כל יום, כל יום. אם לא אבחר, אקח קצת זמן לעצמי. אעלה על המטוס שלי ואסע עם המשפחה לחופשה בדאבוס" (קטסימטידיס על היום שאחרי)

   ג'ון קטסימטידיס (AP)
   אם לא יהיה ראש עיר, תמיד יוכל לנסות ב"דה וויס"

   עוד בוואלה! גבר:

   מעושרים: סיפוריהם המדהימים של האנשים העשירים בעולם

   מגישות הספורט הכי לוהטות בעולם

   "אני לא שונאת גברים, רק את זה שהיה שלי": יומנה של עגונה