פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   קול צף: פרק שלישי - מצביעי הימין

   ביבי כבר לקח את הבחירות, אבל הוא לחיץ וצריך את "עוצמה לישראל" שישמרו עליו. מצד שני, בנט הוא ההבטחה הגדולה של המחנה. אמיר בן-דוד מנסח עם מתלבטי הימין את הדרך לקלפי

   הצהרת ראש הממשלה, נובמבר 2012 (עומר מירון)
   "ביבי וליברמן ינהלו את המדינה, זה סגור ונעול וחתום. אין אדם רציני אחד שחושב אחרת" נתניהו וליברמן (צילום: עומר מירון)

   הוא מסתובב עם חיוך קטן על השפתיים, לא מנסה להסתיר את שביעות הרצון שלו מהמצב. "מצחיק, אני מסתכל מהצד על כל המלחמות בשמאל ונזכר בימים הקשים שלנו, עם כל ההתפלגויות לרסיסי מפלגות והמלחמות על שטויות. השמאל גמר את התפקיד ההיסטורי שלו. הוא ניסה הכל ונכשל. משא ומתן, נסיגה חד צדדית, חרם בינלאומי, בית הדין בהאג. מה שנשאר לו זה להפגין ברחובות, לכתוב פוסטים בפייסבוק ולהרגיש טוב עם עצמו. אנחנו אלה שמנהלים את המדינה. וזה לא הולך להשתנות בשנים הקרובות. זו הרגשה טובה. תסתובב ברחובות ותראה לבד: אין בחירות. אין מתח. אין סטיקרים. אין ויכוחים. למה? האנשים לא טיפשים. ברור להם שהסיפור נגמר עוד לפני שהוא התחיל, אז הם עסוקים בענייניהם".

   התוצאה ידועה מראש. "ביבי וליברמן ינהלו את המדינה בארבע השנים הקרובות. זה סגור ונעול וחתום. אין בן אדם רציני אחד בעולם שחושב אחרת. זה עוד דבר שהשמאל לא מבין ומשגע אותו. הרי אם כל כך רע פה, כמו שהשמאל טוען, למה הציבור מצביע אמון בימין? כי האנשים זוכרים את האוטובוסים המתפוצצים, הם זוכרים שכשהשמאל פירק ישובים בעזה הוא הבטיח שקט לשנים ונתניהו הזהיר ממדינת חמאס ומטילים על תל אביב. ראינו לבד מי צדק. וגם ההפחדות האלה שאנחנו על סף קטסטרופה כלכלית לא עושות רושם על אף אחד. אנשים קונים מכוניות חדשות וממלאים את הקניונים. לא כל כך גרוע פה. תראה מה קורה באמריקה ובאירופה ותשווה למה שקורה אצלנו".

   נפתלי בנט נפגש עם תלמידי מכינה קדם צבאית במרכז שפירא, ינואר 2013 (דייב בוימוביץ')
   "ביבי יודע שבנט הוא המועמד הבא של הימין לראשות הממשלה. הוא רק צריך לצבור קצת ניסיון. זה ברור לגמרי". נפתלי בנט (צילום: דייב בוימוביץ')

   אבל דווקא בגלל שברור לו שנתניהו וליברמן ינהלו את המדינה הוא לא בטוח שיצביע להם. "הרי תהיה קואליציה. הם לא ישלטו לבד. ההגה יהיה בידיים שלהם, אבל הם לא יחליטו לבד על כיוון הנסיעה. צריך לעזור להם".

   ברגע שבנט השתלט על הבית היהודי, הוא הפך לאופציה המועדפת. "כולם מפחדים מבנט ולא במקרה. הוא זה שמסמל את המהפך האמיתי שעובר עכשיו על המדינה. המהפך העמוק, לא זה השטחי של ימי בחירות. עזוב את הבדיחות על 'בנט זה אח'. סיסמאות טובות לבחירות. הסיסמה עובדת כי אנשים מרגישים שיש מאחוריה אמת. הרי אף אחד לא היה קונה את 'זבולון אורלב הוא אח', נכון? בנט זה אליטה דתית-לאומית חדשה. צעירה. אטרקטיבית. מעודכנת. שגם הולכת לבית כנסת וגם מבינה רשתות חברתיות. זה לא הדור של ההורים שלנו, עם הדובון, עוזי וריקודי 'עוצו עצה ותופר' והפגנות 'אל נא תעקור נטוע'. בנט זה לא רק ישיבת יבנה ובני עקיבא. זה גם סיירת מטכ"ל והייטק. זו בדיוק ישראל שאנחנו חולמים עליה. גם יהודית וגם מתוחכמת.

   "השמאל יכול לחלום עד מחר על מנהיג צעיר, כריזמטי וסוחף שיאחד אותו. אין אף אחד כזה בסביבה. ולא במקרה. לנו יש. אנחנו מצאנו את המנהיג הזה. לדעתי גם את זה ביבי הבין לפני כולם ולכן רץ לאיחוד עם ליברמן. תאר לך שהליכוד ו'ישראל ביתנו' היו רצות בנפרד. הרי הפער בין ביבי לבנט לא היה כזה גדול. וביבי יודע את זה. הוא יודע שבנט הוא המועמד הבא של הימין לראשות הממשלה. הוא רק צריך לצבור קצת ניסיון. זה ברור לגמרי".

   מיכאל בן ארי ברוך מרזל פעילי ימין קיצוני (ברני ארדוב)
   "אם הייתי בטוח שהם עוברים את אחוז החסימה הייתי מצביע להם. אבל אני קורא את הסקרים ומפחד ששוב נזרוק קולות לפח, כמו ב-92". מיכאל בן ארי וברוך מרזל (צילום: ברני ארדוב)

   ניסיונות ההפחדה של השמאל משעשעים אותו. "עזוב, בחייך, זה ממש שטויות. אף אחד לא יפוצץ את הר הבית ואף אחד לא הולך להקים את בית המקדש מחדש ואף אחד לא הולך להקים פה מדינת הלכה. זה לא משנה אם תמצא לי עכשיו איזה עלון נידח של איזה בית כנסת קטן שמישהו כתב בו אחרת. אז מדברים לפעמים על אוטופיה. אבל אנחנו עוד לא בימי המשיח".

   בדיוק בגלל זה הוא שוקל ברצינות את האופציה של "עוצמה לישראל": "יש דבר אחד נכון בביקורת של השמאל על ביבי. הוא לחיץ. הוא מתקפל מהר מדי. ראינו את זה ערב ההתנתקות. שמענו את זה בנאום בר אילן. בשחרור של כל המחבלים בעסקת גלעד שליט. בסיום הרופס של עמוד ענן. ובגלל זה, טוב שיהיו שם אנשים טובים כמו אריה אלדד ומיכאל בן-ארי שידאגו לאזן אותו. אם הייתי בטוח שהם עוברים את אחוז החסימה הייתי מצביע להם. אבל אני קורא את הסקרים ומפחד ששוב נזרוק קולות לפח, כמו ב-92'. המזל הוא שהפעם, בשום תסריט, לא נקבל את רבין ופרס ואוסלו על הראש. האסון הזה כבר מאחורינו".

   בלי קשר לפתק שהוא יכניס לקלפי ביום שלישי – אין לו ספק מה צריך לקרות יום אחרי הבחירות. "אנחנו חיים בדמוקרטיה, לא?", הוא צוחק, "אז העם אומר בצורה הכי ברורה מה הוא רוצה. וגם מה הוא לא רוצה. הוא לא רוצה נסיגות. הוא לא רוצה משא ומתן עם טרוריסטים. הוא לא רוצה את האשליות של מרצ-שלי-לפיד-לבני. אם הוא היה רוצה הוא היה נותן להם לשלוט. העם רוצה התיישבות. רוצה עמידה גאה על העקרונות. רוצה יהדות. רוצה ממשלה ציונית. וזו גם המדינה שצריכה להיות כאן. תקשיב לדיבורים התבוסתניים בשמאל – להוציא פספורטים אירופיים. להגר מכאן. תגידו, אתם בעד או נגד דמוקרטיה? אז מה, דמוקרטיה זה רק כשאתה מנצח, אבל אם אתה מפסיד אתה עוזב? אנחנו במזרח התיכון. אתה צריך להיות חזק ואתה צריך סבלנות. אולי לא נגיע כל כך מהר למנוחה והנחלה בגן עדן, זה ייקח קצת זמן, אולי זה לא יקרה בדור שלנו, אבל גם גיהנום כמו בימי אוסלו וההתנתקות לא יהיה פה. ואם יהיה פה גיהנום – אני מבטיח לך שלא אנחנו נסבול ממנו".

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   (צילום: אילוסטרציה)

   קול צף: פרק ראשון - מתלבטי המרכז

   קול צף: פרק שני - מתלבטי השמאל

   עוד בוואלה! גבר