פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   קול צף: פרק ראשון - מצביעי המרכז

   יאיר הוא האיש לו חיכינו, אבל אין לו ניסיון. לציפי יש, אבל היא שמאלנית במסווה. אולי מופז? באמת לא יפה מה שעשו לו. מצביע המרכז של אמיר בן-דוד פותח את סדרת המתלבטים

   יאיר לפיד חברי מפלגת יש עתיד נחלמים על קולות המתלבטים במטה המפלגה, ינואר 2013 (בן קלמר)
   "הייתי בחוג בית שלו. מאוד מאוד התרשמתי ממנו. לא משנה מה אתה חושב עליו – הוא משכנע, יודע לדבר". יאיר לפיד (צילום: בן קלמר)

   כשרק הכריזו על בחירות הוא דווקא היה די סגור על עצמו. נאמן בדרכו למסורת משפחתית רבת שנים. ב-1977 סבא שלו ניהל סניף של ד"ש והעריץ את יגאל ידין שאותו כינה "איש הספרא והסייפא האמיתי שלנו. גם רמטכ"ל וגם ארכיאולוג בעל שם עולמי". ב-1992 אבא שלו התנדב לסייע ל"צומת" כי הוא העריך את רפול כרמטכ"ל והאמין שחשוב לתמוך במאבקו בכפייה הדתית ובהתחייבותו לגייס תלמידי ישיבות. "ואני?", אומר הנכד, "התכוונתי להצביע ליאיר. ברגע שהוא הודיע שהוא מתמודד חשבתי שהוא האיש שחיכינו לו".

   גם עכשיו, כשהוא מדבר על "יש עתיד" ועל לפיד, הוא עושה את זה בחיבה בלתי מוסתרת ל"יאיר" במלעיל ("לא, מאיפה שאני אכיר אותו? רק מהטלוויזיה, כמו כולם. הייתי בחוג בית שלו. מאוד מאוד התרשמתי ממנו. לא משנה מה אתה חושב עליו – הוא משכנע, יאיר. יודע לדבר").

   מילת המפתח מבחינתו היא "מתינות". "תסתכל מה קורה פה", הוא אומר, "כולם רק הולכים ונהיים קיצוניים. מתלהמים. גם פה וגם אצל הערבים. תראה מה קורה אצל הפלסטינים, עם החמאס והאחים המוסלמים והג'יהאד. תראה מה קורה בכל ארצות ערב מסביב. וגם אצלנו, לא ככה? תג מחיר. החרדים. המתנחלים. הטייקונים. משפחות הפשע. הקיצוניות כאן גוברת משנה לשנה. לדעתי זו תופעה שמסכנת את קיומנו בטווח הארוך. מספיק לראות מה קורה בכבישים. כמו שאני רואה את זה יש רק דרך אחת להילחם בקיצוניות. לשים מולה אלטרנטיבה שפויה. מתונה. אתה מכיר את התוכנית רדיו של שמעון פרנס? איך הוא אומר שם: לנגזם-לנגזם... סגה-סגה... שוואייה-שוואייה... אני באמת מאמין בזה. את הבעיות פה צריך לפתור לאט לאט. לא צריך לחפש קיצורי דרך מסוכנים. במיוחד בתקופה רגישה כמו עכשיו. חשבתי שיאיר הוא בדיוק בן אדם כזה שחסר לפוליטיקה שלנו. אחד שלא התלכלך, שלא חייב שום דבר לאף טייקון, שנכנס לפוליטיקה כי באמת איכפת לו מה קורה כאן. זו לא חוכמה רק לשבת בסלון ולקטר על המצב. מישהו גם צריך לקום ולעשות מעשה, וכשמישהו כמו יאיר כבר מוכן לעזוב את החיים הנוחים שלו ולהיכנס לטינופת הזאת של הפוליטיקה צריך לתת לו לפחות הזדמנות להוכיח את עצמו".

   יו"ר התנועה,ציפי לבני, במסע"ת, ינואר 2013 (יותם רונן)
   "לא אחת שתרוץ בכל מחיר לממשלה רק בשביל כיסא" ציפי לבני (צילום: יותם רונן)

   "הבעיה היא", הוא מוסיף, "שהפסקנו להקשיב אחד לשני". הוא נזכר בויכוח שהתפתח על הקיר שלו בפייסבוק בין כמה חברים. זה התחיל כשהוא העלה פוסט תמים לגמרי ביום שישי אחר הצהריים. "שבת שלום, יקרים שלי!! תפתחו חלון ותנשמו! תראו איזה מזג אוויר מקסים בחוץ! אל תתנו לפוליטיקאים המושחתים להרוס את החיים הטובים בארץ המדהימה שלנו".

   הרבה עשו לו "לייק" וכמה גם כתבו "צודק" ו"בול מה שאני מרגישה. כל הכבוד!". אבל היו גם שני חברים שלו מהעבודה שהתחילו להתווכח ביניהם. הראשונה, תומכת שרופה של שלי יחימוביץ' כתבה "הארץ אולי נפלאה כמו שרשמת אבל החיים בה כבר מזמן לא כאלה נפלאים", הערה שהדליקה חבר שלו מהתיכון, ליכודניק שרוף מהבית שכתבת "חחחחח... למה מה בדיוק חסר לך פה?!! אינפלציה כמו ביוון? פצצות אטום מאיראן? או שאולי את מתגעגעת לטילים של נסראללה ימח שמו? כי זה מה שתקבלי פה אם שלי תתחיל לנהל את המדינה. שתנהל חנות מכולת כמה שנים לפני שהיא מנסה לנהל מדינה". שתי דקות אחר כך הוא נזכר ומיהר להוסיף "בטח לא ידעת שהיא קומוניסטית, נכון? הצביעה רק"ח! היא בעצמה מודה בזה".

   התפתח ויכוח בין השניים, שעוד כמה חברים הצטרפו אליו, מימין ומשמאל, עד שהוא החליט להתערב וכתב "אנשים! תתאפסו על עצמכם! תראו מה הפוליטיקה עושה לנו. במקום שנהנה יחד מהשבת הקסומה והמושלמת הזו אנחנו שופכים רעל בפייס בשנאה ובפילוג". ההערה קיבלה חמישה לייקים, כולל משני הניצים הראשונים. הויכוח נגדע. "שנאת חינם, זה מה שמדאיג אותי יותר מהכל", הוא אומר, "כאילו לא למדנו כלום מההיסטוריה שלנו. הרי בגלל שנאת חינם חרב בית המקדש. ובגלל שנאת חינם אנחנו עוד חלילה נהרוס את המדינה היחידה שיש לנו".

   הייתה לו רק בעיה אחת עם יאיר לפיד. העדר הניסיון. "יאיר, עם כל הכבוד לו, לא צבר מספיק ניסיון. אין מה לעשות. אפילו אבא שלו, כשנכנס לפוליטיקה, היה קודם מנכ"ל רשות השידור. ויאיר אפילו לא היה קצין. אז נכון שחשוב לתת הזדמנות גם לקולות חדשים, אבל לעניות דעתי לא מזיק לצבור קודם ניסיון במפלגה קיימת לפני שרצים לצמרת".

   כנס ראשי רשויות של מפלגת קדימה לקראת בחירות 2013 בהשתתפות שאול מופז ואהוד אולמרט, ינואר 2013 (נמרוד סונדרס)
   "אחרי השחיתויות של אולמרט חשבתי שקדימה גמורה, אבל אז ראיתי את התשדירים של מופז ובאמת עשינו לבן אדם הזה עוול". שאול צופז ואהוד אולמרט (צילום: נמרוד סונדרס)

   לכן, ברגע שציפי לבני הודיעה שהיא מתמודדת, הוא נטה לעבור ולתמוך בה. "תשמע, בינינו, הרי אין הבדל גדול בין ציפי ליאיר. כולם יודעים את זה. הם לא ביחד רק בגלל אגו. אבל ציפי, להבדיל מיאיר, צברה קילומטראז'. היא הייתה חברת כנסת. היא הייתה שרת חוץ. היא מקובלת על מנהיגי העולם. היא לא תסכסך אותנו סתם עם הטורקים ועם נשיא ארצות הברית ועם האו"ם ועם כולם. והיא גם לא אחת שתרוץ בכל מחיר לממשלה רק בשביל כיסא. הרי אם היא הייתה רוצה היא הייתה בקלות נכנסת לממשלה של נתניהו, לא ככה? עובדה שהיא לא עשתה את זה. ציפי היא לא אחת שתמכור את העקרונות שלה בשביל לשכה ונהג. יש לה חוט שידרה. בעיני זו תכונה סופר חשובה למנהיג".

   אלא שאז התברר להפתעתו ש"התנועה" של ציפי לבני חתמה הסכם עודפים עם מרצ. "כשחברים אמרו לי שציפי היא שמאלנית בתחפושת, התווכחתי איתם. אמרתי שיפסיקו להגזים ולהפוך כל אחד לשמאלני. אבל אז ראיתי שהיא מכניסה לרשימה שלה גם את עמרם מצנע וגם את עמיר פרץ, ועוד חותמת הסכם עודפים עם מרצ. לא בא לי שבסוף הקול שלי יכניס מישהו ממרצ".

   ככה נולדה האופציה להצביע לשאול מופז. "בכל הבחירות הקודמות הצבעתי קדימה. רק שלצערנו הרב, של כולנו, המפלגה לא החזיקה מעמד. בעיקר בגלל מה שקרה לאריק. היו שם יותר מדי עניינים. השחיתויות של אולמרט וזה. חשבתי שהמפלגה גמורה לגמרי, ואולי אפילו בצדק. אבל אז ראיתי את התשדירים של מופז, ואמרתי לעצמי שבאמת עשינו לבן אדם הזה עוול. הוא היה רמטכ"ל, הוא היה שר ביטחון, הוא לא מושחת. אז בסדר, הוא עשה כמה טעויות. כן ממשלת אחדות, לא ממשלת אחדות. הוא לא פוליטיקאי מי יודע מה. תאמין לי, זה רק אומר עליו דברים טובים. הבעיה שלי איתו היא שהוא מתנדנד. לא בא לי לזרוק את הקול שלי על מפלגה שבסוף לא תעבור את אחוז החסימה. זה רק יחזק את הקיצוניים. אני גם לא בטוח שעם שניים-שלושה מנדטים שאולי יהיו לו באמת אפשר להשפיע".

   בלי קשר לפתק שהוא יכניס לקלפי ביום שלישי – אין לו ספק מה צריך לקרות יום אחרי הבחירות. "ממשלת אחדות לאומית", הוא אומר, "כולם יודעים שזה מה שצריך כדי לפתור את הבעיות. אז שביבי ושלי יוותרו על האגו המנופח שלהם. שפעם אחת יעשו מה שטוב למדינה ולא מה שטוב להם. מצידי שהנשיא פרס יכניס אותם לחדר אחד ויכריח אותם. ואז יחד עם ציפי ויאיר ומופז וכל האנשים הטובים ברשימות שלהם יקימו פה פעם אחת ממשלה חילונית, ציונית, כמו שצריך. ממשלה שפויה. בלי ש"ס, בלי הסחטנות החרדית, בלי בנט והמטורפים שלו. רק ככה נחזיר את המדינה הזאת לחיים נורמאלים. הרי יכול להיות פה גן עדן".

   קלפי (רויטרס)
   (צילום: רויטרס)

   מחר: המתלבט השמאלני. ביום שלישי: המתלבט הימני

   עוד בוואלה! גבר