פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   ספיריטס: אבא פסיכדליה

   מדור מעוררי ההשראה החדש שלנו פותח את הסימסטר עם האיש שהפך את אמריקה השמרנית על ראשה, נרדף על ידי ה-CIA ומשך אליו את הכוחות הכי יצירתיים עם קצת LSD - מר טימותי לירי

   טימותי לירי (AP)
   (צילום: AP)

   הוא היה

   אבי המהפכה הפסיכדלית, הכהן הגדול של האסיד, דמות מפתח בתרבות הנגד של אמריקה בשנות השישים שהטיף לשימוש ב-LSD לטובת שינויים התנהגותיים או בקיצור, פסיכולוג וחוקר סמים שהצליח לטלטל ולשנות את התודעה האמריקאית באופן שממשיך להשפיע עד היום.

   טימותי לירי (AP)
   (צילום: AP)

   ציוני דרך

   תיאורית "שמונת המעגלים של התודעה", לפיה המין האנושי מנצל רק חצי מהיכולות המוחיות שלו, הדמוקרטיזציה של השימוש בסמי הזיה לטובת שינויים התנהגותיים ובכלל באמריקה של שנות השישים והשבעים והשפעה ניכרת על יוצרים ואמנים בתרבות הפופולארית וההיפית כמו ג'ון לנון (שכתב עליו את השיר tomorrow never knows), אלן גינסברג, ג'ימי הנדריקס, ואחרים.

   טימותי לירי (AP)
   (צילום: AP)

   מפעל חיים

   לירי נולד בספרינגפילד, מסצ'וסטס ב-1943. על הנייר, הוא היה נורמטיבי למדי ועד גיל 30 כבר אחז בדוקטורט לפסיכולוגיה מאוניברסיטת ברקלי והתחיל להרצות בהארוורד, אבל למעשה, היה טראבל מייקר פחות או יותר מהיום שבו סבא שלו אמר לו "אף פעם אל תעשה שום דבר כמו האחרים" ומצא את עצמו מסולק ומושעה מכל מסגרת שאי פעם נכח בה. המחקרים של לירי בפסיכולוגיה, טיפול קבוצתי וניתוח אישיותי נחשבו לפורצי דרך אפילו לפני הביקור המפורסם שלו במקסיקו, ב-1957, בו טעם לראשונה פטריית הזייה בשם פסילוציבין (שכיום משמשת לרקיחת מספר תרופות פסיכאטריות), סיפר שבארבע שעות למד יותר על התודעה האנושית מ-15 שנותיו באוניברסיטה וחזר עם בשורת ה-LSD להארוורד.

   לירי יזם את ה- Harvard Psilocybin Project, ניסוי שנשמע בדיעבד כמו תסריט מופרך לסרט מדע בדיוני, אותו ערך יחד עם שותפו, רם דאס. הוא גייס סטודנטים מצטיינים שהפכו ל"אסטרונאוטים של חקר החלל הפנימי" או "חוקרי תודעה" על מנת לבחון את ההשפעות ההתנהגותיות שיש לסמי הזיה ולצאת למסע בתודעה האנושית, ובפועל יצר קליקה של סטודנטים שהתנסו בחוויות רוחניות בעקבות שימוש בסמי הזיה והעדיפו להתמקד בזה, מאשר בשאר הלימודים שלהם.

   טימותי לירי (Creative Commons)
   (צילום: Creative Commons)

   בשלב מסוים, הורים בהארוורד החליטו שלא מתאים להם שהילדים מגלים את אלוהים על חשבון הלימודים היקרים, התעוררו ותבעו שיפסיק לשחק עם המוחות הרכים של הסטודנטים. כשלירי פוטר מהארוורד הוא כבר היה במקסיקו, מקים את ה- Freedom International Federation for Internal או בקיצור IFIF, שם עסק ברקיחת סמים פסיכדליים, שעוד היו חוקיים בזמנו, והפצת הבשורה להמונים. ה-CIA התערב בעסק הזה ולירי גורש ממקסיקו. למזלו, אימצו אותו האחים היצ'קוק, שני יורשים עשירים שפרגנו לו את אחוזת מילבורק שבמדינת ניו יורק ואת כל המימון שדרש כדי לערוך את הניסויים שלו. מילבורק הפכה למוקד עלייה לרגל לחסידיו של לירי ובהמשך גם למרכז האסיד המרכזי בארה"ב. דמויות כמו אלן גינסברג, ג'ון לנון ואחרים דהרו בעקבותיו.

   המטרה העיקרית שהובילה את לירי לאורך השנים הייתה לשנות את התודעה, והוא היה נחוש בדעתו להצליח להוכיח את יעילותם של סמי ההזיה. הוא הפך לדובר הכריזמטי והמשכנע של ה-LSD והאסיד בשנות השישים והסיסמה המפורסמת שלו, "turn on, tune in, drop out" גרמה למאות ואלפי צעירים ללכת בעקבותיו.

   טימותי לירי (AP)
   (צילום: AP)

   האוטופיה הפסיכדלית לא יכולה הייתה להימשך לנצח, כמובן, ועם השנים לירי החל להסתבך עם החוק בנסיבות שונות. הנשיא ניקסון כינה אותו בשלב מסוים "האיש המסוכן ביותר באמריקה", הוא נעצר ונשלח לכלא, משם נמלט והועבר בחשאי לאלג'יר על ידי ארגון הפנתרים השחורים, משם עבר לשוויץ ולא יכול היה לשוב לאמריקה משום שה-CIA דלק בעקבותיו. הוא הפך לסמל המאבק של השמרנים האמריקאים, שהיו נחושים לכלוא את נביא ה-LSD. הפרס על ראשו עמד על חמישה מיליון דולר וממשלת שוויץ, שעד אז סירבה להסגיר אותו, החלה להיכנע ללחצים המדיניים.

   לירי נתפס ב-1973 ובילה בכלא עד 1976 – מספר מצומצם של שנים לעומת גזר הדין בן העשרים שנה שניתן לו בתחילת הדרך. את שני העשורים האחרונים לחייו העביר כאדם מוקצה והחל להיזהר בדבריו בכל מה שנוגע לשימוש בסמים. את עיקר תשומת הלב שלו ריכז במחשב, ואמר שהמחשב האישי יהיה הסם של שנות השמונים והתשעים. אם הוא רק היה יודע כמה הוא צדק.

   לירי נפטר ב-1996 מסרטן הערמונית שלא ניתן היה לטפל בו. כצפוי, הוא הפך גם את גסיסתו לתהליך רוחני משמעותי וכתב את הספר Design for Dying, בו הוא מתאר כיצד המוות הקרב הוא שיא החיים.

   אנשים כמו ראלף מצנר, אנדרו וייל, ויליאם ס. בורוז, קן קיזי, אלברט הופמן, האנטר ס. תומפסון, וינונה ריידר, רוזמרי וודראף, רוברט אנטון ווילסון, ג'ון פרי בארלו ואחרים תיארו מאוחר יותר כיצד הוא השפיע ושינה את חייהם.

   טימותי לירי (AP)
   (צילום: AP)

   הנשים בחייו

   לירי היה נשוי שש פעמים, ביניהן גם לננה פון שלבורג, אמה של אומה תורמן. למרות שהיה נביא הבשורה הפסיכדלית ודמות יוצאת דופן ושנויה במחלוקת שהעניקה השראה למיליוני אנשים, בחייו האישיים לירי נחשב לסוציופת ונרקיסיסט שזנח את נשותיו השונות וגם את בתו היחידה, סוזן לירי, שהתאבדה לאחר חיים שלמים בצלו של אביה המטורלל.

   טימותי לירי (AP)
   (צילום: AP)

   מה לקחת ממנו

   "הטילו ספק בסמכות וחשבו עבור עצמכם".

   מה להשאיר אצלו

   המחלקות הסגורות בבתי החולים לחולי נפש שהתמלאו במשך השנים בכאלה שטריפ אחד לקח אותם רחוק מדי. את הדולפינים שלנו אנחנו אוהבים בים.

   טימותי לירי (AP)
   (צילום: AP)