פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   הרנטגן: מי לא ירא?

   תינוקות שנצמדו בפחד לשד אמם כשאיתן הבר הודיע בתדהמה על רצח רבין, ילכו בעוד שלושה חודשים להצביע בפעם הראשונה. מבחינתם אריה דרעי לא היה יותר משמועה עם זקן ומגבעת

   דרעי במקום ישי? בסביבת הרב עובדיה בינתיים מכחישים (גדעון צנטנר)
   הוא חוזר, כמו הניינטיז. אריה דרעי

   כבר די הרבה זמן מזדמזם הזמזום על חזרתן הבלתי נמנעת של שנות התשעים לחיינו. כל עשור הרי מקבל הזדמנות לחזור גם כפארסה. והנה ההבטחה מתגשמת בצורה מפוארת. עזבו ניסורי דיסטורשן בסגנון עדות סיאטל, השאירו את חולצות הפלאנל בארון, אל תזדרזו להידחק לד"ר מרטינס הכבדות. מה לכם ולשטויות של גויים מקועקעים שלא חופפים ראש? גם אל תטרידו את מנוחת העולמים של קורט קוביין. פנו דרך לאיש שבשנות התשעים הריח כמו רוח הנעורים, כשהגיח מהפרברים וטלטל את המיינסטרים הישראלי כמו שאף אחד לא טלטל לפניו: אריה דרעי.

   איך הזמן טס כשסובלים. תינוקות שנצמדו בפחד לשדי אמם כשאיתן הבר יצא אל המצלמות והודיע בתדהמה על רצח רבין, ילכו בעוד שלושה חודשים להצביע בפעם הראשונה. מבחינתם - המחצית הראשונה של שנות התשעים היא פרה-היסטוריה, המחצית השנייה עברה עליהם בריקודים כל הדרך אל הגן ואריה דרעי? לא יותר משמועה עם זקן ומגבעת.

   הרנטגן: אמיר בן-דוד מנסח את מילון קלישאות הבחירות המלא

   אריה דרעי בכנס למגזר החרדי- נובמבר 2009 (אורי לנץ)
   גשר על פני מים סוערים?

   בואו ילדים – אתם שעייפתם מפוליטיקה ומפוליטיקאים עוד לפני שהצבעתם אפילו פעם אחת, אחרי שכל שנות ילדותכם בוססתם בשחיתות ובהסתאבות של השלטון, ראיתם פוליטיקאים באים ויוצאים ממשרדי היחב"ל, שר אוצר ונשיא נשלחים לכלא, ראש ממשלה עומד לדין – בואו ואספר לכם מי היה אריה דרעי ואיך סובב את סדר היום הישראלי סביב אצבעו הקטנה במשך עשור שלם. כוכב שביט שעוד לפני שמלאו לו 30 כבר מונה לשר הפנים של ישראל, השר הצעיר ביותר בתולדות ממשלות ישראל. קול חדש, כריזמטי ומבטיח שרבים האמינו שיצליח להיות גשר גם מעל התהום שבין אשכנזים למזרחיים, גם מעל התהום שבין חרדים לחילונים וגם מעל התהום שבין שמאלנים לימניים. שלושה גשרים מעל מים סוערים. והוא – כך זה לפחות נראה בתחילת הדרך – כאילו גדל אל התפקיד בטבעיות מוחלטת. מפלרטט עם מצלמת הטלוויזיה. מחשמל את מעריציו. זוכה להוקרתם של הפוליטיקאים הוותיקים. כובש את לב המוכרים בשוק. מהפנט את התקשורת ואת האינטליגנציה. כמה חן, אמרו עליו. איזו יכולת אנליטית. אילו חושים פוליטיים. כמה כישרון.

   ממש כך, ילדים, נכנסנו אל שנות התשעים. השנים של "פרשת דרעי" שטלטלה את ישראל במשך עשור שלם. מהתחקירים של מרדכי גילת ב"ידיעות אחרונות", חקירת המשטרה, התיק הציבורי, התיק האישי, כל הדרך הארוכה והמפותלת אל כתב האישום שהוגש נגד דרעי ביוני 93' ושבעקבותיו אולץ על ידי שופטי בגצ להתפטר ממשרד הפנים שבוע לפני טקס החתימה על הסכמי אוסלו בבית הלבן. ומשם – שנים סוערות ללא תקדים. ודרעי מחוץ לממשלה – ממשיך להיאבק על חפותו, ובמקביל מושך מאחורי הקלעים בחוטים, רוקם תוכניות מרחיקות לכת עם חברו הטוב מאז ולתמיד חיים רמון, בלב הסחרור שישראל הסתחררה בו אז, לפני ואחרי רצח רבין, הטבח במערת המכפלה, האוטובוסים המתפוצצים. ודרעי צובר תסכול וזעם והרטוריקה שלו הולכת ומקצינה את המציאות המוקצנת ממילא, כשש"ס, המפלגה שהקים והנהיג גם אחרי שהתפטר, הולכת מחיל אל חיל, מבחירות לבחירות. צומחת לעשרה מנדטים בבחירות 96', כשדרעי ופרקליטיו מנהלים מערכה משפטית שהתפרשה על פני 400 ישיבות, 50 אלף עמודי פרוטוקול, אל מול זעם ציבורי שלובה על ידי דרעי ומקורביו כנגד "האליטות הישנות", האשכנזים המנוכרים והשבעים מרחביה ומרעננה שלשיטתם לא יכלו לשאת עוד את הצלחותיו של הצעיר החרדי יליד מרוקו שבכוח כישרונו ויכולותיו כבש את מרכז הבמה הפוליטית כדי לקדם את המגזרים המקופחים שמהם צמח – מחזיר עטרה ליושנה, בונה ישיבות ומקוואות, מקים רשת גני ילדים ומערכת חינוך אלטרנטיבית, משנה את פניה של החברה הישראלית.

   הרנטגן: אמיר בן-דוד מנסה להבין - מי הוא באמת שי אגסי?

   וכך – דרך פרשת "בראון חברון" – אל ההרשעות בקבלת שוחד, בשלוש עבירות של מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ואל פסק הדין שבו כתבו השופטים "קשה היא תמונת השוחד, שנתגלתה בראיות ותוארה בהכרעת הדין. אין מדובר בכישלון בודד של צעיר שעתה זה נחשף למנעמי השלטון, אלא במי שהתמיד באורח חיים המיוסד על אדני שוחד. לקיחת השוחד השתרעה על פני כל חמש השנים שבהן מילא הנאשם תפקידים ממלכתיים. היא פסקה אך בפתיחת חקירת המשטרה. הוא החל לקבל שוחד בעת היותו עוזר שר הפנים, המשיך בכך בהיותו מנהל כללי של משרד הפנים או מועמד לתפקיד זה, וגם אחרי כן - בתקופת היותו שר הפנים... חמש שנות השוחד עומדות בסימן חפץ נאשם להתעשרות אישית מהירה בדרך של עשיית הון מהכהונות הממלכתיות".

   ומחוץ לבית המשפט: הפגנות תמיכה שכמוהן לא ראינו. שאגת אריה. הוא זכאי הוא זכאי הוא זכאי. ו-17 מנדטים לש"ס בבחירות 1999, שהדהימו את הפרשנים, הסוקרים והפוליטיקאים ששוב לא ראו את זה בא, ואת אהוד ברק שהכריז במקום שבו נרצח רבין על "שחר של יום חדש" וההד של מצביעיו ענה לו "רק לא ש"ס".

   שנות התשעים חלפו. שערי הכלא נסגרו. שערי הכלא נפתחו. עשור נוסף עבר והנה הוא שוב כאן. עם אותו זיק בעיניים. עם אותה יכולת רטורית. עם אותם להטוטים פוליטיים מתוחכמים, אחרי שבנה את עצמו ב"שנות הקלון", בהתחלה בדיבורים על התחזקות האמונה, ההתעלות באומן, ואז בשמועות על הקמת מפלגה, עד שחזר למקום שממנו נזרק, מהלך ששוב אף אחד לא הצליח לחזות אותו. מתייצב לבחירות בראשות ש"ס, כמו אז בתחילת הניינטיז, מבקש לזכות בפעם הראשונה באמונכם, ילדי הניינטיז שבגרו.

   האם אתם זוכרים את אל גור? הוא היה סגן נשיא ארצות הברית כמעט כל שנות ילדותכם. חודשיים אחרי שדרעי נכנס לכלא מעשיהו לרצות שלוש שנות מאסר הוא הפסיד את הבחירות בארצות הברית לג'ורג' בוש הבן על חודם של קולות האלקטורים בפלורידה שנבחרו בהליך שנוי במחלוקת. גור, שקיבל באותן בחירות שערורייתיות חצי מיליון קולות יותר מיריבו הרפובליקאי, הלך הביתה. כשדרעי ישב בכלא ואחר כך העביר את הזמן כדי שתחלוף תקופת הקלון, גור הלך מחיל אל חיל. זכה באוסקר על סרטו התיעודי "אמת מטרידה" ובפרס נובל לשלום על פעילותו להעלאת המודעות העולמית לסכנות ההתחממות הגלובלית. הוא לא העלה בדעתו שהתהילה והכבוד האלה יאפשרו לו לחזור לפוליטיקה. ממילא הבוחרים לא היו מאפשרים לו לעשות את זה. לפוליטיקאים באמריקה יש הזדמנות אחת, ואם הם מחמיצים אותה – יהיו הנסיבות אשר יהיו – מצפים מהם לפנות את הדרך באלגנטיות ולא לחזור. אבל מה הם מבינים, האמריקאים האלה.

   הרנטגן: אמיר בן-דוד מזכיר לכם כמה דברים שהעדפתם לשכוח על גארי יורופסקי

   דיפולט (מערכת וואלה! , דיפולט)
   הו הא, מי זה בא.

   עוד בוואלה! גבר:

   הרנטגן: אמיר בן-דוד רואה דרך האנשים שעושים לכם משהו

   מעושרים: רונלד פרלמן, המיליארדר היהודי שהסתבך עם כל העולם ואשתו

   אויש תסתמי: חגית גינזבורג על גברים שהרסו את אתרי ההיכרויות