פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מלחמת המילים: הרה?

   גניקולוגים צבאו השבוע על כמה ברים בתל אביב כדי לספר לרווקות בנות 30 פלוס על שעון ביולוגי ופוריות – חגי קראוס חושב שזה פולשני וחשוך, הדס בשן דווקא הייתה מקשיבה להם

   אילוסטרציה (ShutterStock)
   רוצה צ'ייסר ליד זה? (צילום: ShutterStock)

   בוקר טוב צפון קוריאה – חגי קראוס, וואלה! גבר

   קדימה, הכינו את החצים – גבר בחצי השני של שנות השלושים לחייו שיש לו מה לומר על ולנשים בגילו שמתלבטות האם להביא ילד בעולם בגילן הגבולי. עם בן זוג, ללא בן זוג, בכוונה או במקרה. אין לו שעון ביולוגי לחוצפן, לפחות לא רחם וביציות מתפקעות, אז עדיף שיסתום. אז כן, כנציג וואלה! גבר במלחמת המילים השבועית, עמדת הפתיחה שלי בעייתית במיוחד. אבל תסלחו לי אלת הפיריון, ארגון הגניקולוגים ומפקד האוכלוסין במשרד הפנים – אף אחד לא צריך, יכול או אפילו רשאי להיכנס לכן לרחם.

   פשיטת הגניקולוגים על כמה ברים תל אביביים השבוע, במטרה להסביר לנשים בנות 30 פלוס עד כמה הזמן שלהן אוזל ועד כמה הסיכויים שלהן להיכנס להריון וללדת ילד בריא פוחתים עם כל צ'ייסר שהן מורידות במקום לתור אחר גבר עם ספירת זרע טובה או מרפאת פוריות ממורקת, רשמה שיא חדש של פוריטניות והתערבות בוטה בצנעת הפרט והחירות לבחור. אני יודע, זה כנראה יכה לא מעט אנשים בתדהמה, אבל המדינה בה אנו חיים היא עדיין דמוקרטיה. נכון, אותם גניקולוגים לא נשלחו על ידי משרד הפיריון של מפלגת השלטון, השלום והאחווה, אבל זה היה צעד סמלי ופולשני שהיווה עוד אזעקת אמת בנוגע לתפיסת החופש כאן.

   מלחמת המילים: איך זה שבר רפאלי מוקפת כמעט רק גברים?

   כל הסיטואציה הזו – רופאים מומחים מגיעים לבר בעיר מערבית ומודרנית כדי להסביר ולתדרך את בנות המקום בנוגע לנושא שקהל היעד שלהם אולי ברח לשם בדיוק במטרה להימנע מלחשוב עליו – מטרידה ממש, כמעט מצמררת. אגב, זה היה נכון באותה מידה אם להקת מומחים היו מגיעים לברים כדי לאכול את הראש לגברים על אודות החשיבות של ספירת הזרע שלהם והדרכים לשפר אותה. אף אחת מהנשים שהגיעו לאותם ברים השבוע לא קנו כרטיס להרצאה על פוריות, הן באו לשתות משהו, לבד, עם חברה, אולי עם בן הזוג. למה היא צריכה לחטוף בפרצוף הרצאה דידקטית ותזכורת לנושא כאוב ומורכב עבורה, בזמן שהיא מחפשת לעשות בדיוק את ההפך?

   ההתנהלות הזו מזכירה יותר מכל מדינות כמו סין, רוסיה של פוטין, אפגניסטן או צפון קוריאה. יהיו אשר יהיו הסיבות לצעד הפופוליסטי והפולשני הזה, אסור היה לאפשר לו להתרחש, ודאי לא בסיוע ושיתוף פעולה של בעלי אותם ברים. לנשים יש זכות מלאה (לפחות בינתיים, עד שאיזה ח"כ עם מצוקת פריימריז ינסה להעביר חוק גם נגד הזכות הזו) להחליט שהן לא מעוניינות בילד כרגע, שבא להן עדיין לחיות את חייהן כרווקות חופשיות או כחלק מזוגיות נטולת ילדים, או, רחמנא ליצלן, לבחור שלא להביא ילדים כלל. גם זו אופציה, למי ששכח. נסו להעלות את האופציה התאורטית הזו בפני הורים לילדים שאתם מכירים. חצי בצחוק, חצי ברצינות תהומית, הם היו נותנים לא מעט כדי לחזור להיות גבר או אישה ללא ילדים. אבל בארץ, המאזן הדמוגרפי מאיים, היהדות בסכנה והצפי למחזור אוגוסט 2030 של גולני אינו עומד בציפיות.

   מלחמת המילים: הכלב שלו, הכלבה שלה

   אז כן, לאישה מותר להחליט שהיא עדיין לא מוכנה או רוצה לנסות להיכנס להריון, גם אם היא בת 36. מותר לה גם לבחור לא לחשוב או לעסוק בנושא בזמן הזה של חייה, להכריע שהיא בוחרת בחיי מימוש עצמי ללא ילדים. ואה כן, מותר לה גם לצאת לשתות משהו מבלי שאף גניקולוג מאיזה ארגון קיקיוני יאכל לה את הראש על ביציות. אז אם מזדמן לכם ולכן לעבור באחד הברים שלקח חלק במיזם האיום הזה, תגידו לבעלים מה אתם חושבים עליו וצאו משם למקום אחר, כזה שלא מאפשר לאף אחד להיכנס לכן לחצוצרות.

   עוד בוואלה! גבר:

   הרנטגן: אמיר בן-דוד לא מבין מה לעזאזל חשב לעצמו קלינט איסטווד

   השאפות של נמל תל אביב

   נשות הכדורגלנים: אשתו המרוקאית של השחקן המדובר בעולם

   פאב (ShutterStock)
   מקסימום הן יעשו ילד לבד. מה, לא? (צילום: ShutterStock)

   חבל שלא עשיתי ילד לבד בגיל 27 – הדס בשן, סלונה

   אם תהיו בשקט בשקט תוכלו לשמוע אותן, בכל רגע נתון בתל אביב. עשרות אלפי רווקות מעל גיל 30, אומרות: "מקסימום אעשה ילד לבד". המשפט הזה נזרק בבתי קפה, בשיחות הסלון, בחדרי הכושר וכן, גם בברים המפורסמים. המחשבה הזו מלווה כמעט כל מי שחצתה את ה-30, משוועת לילד, אבל לא ממהרת להתפשר בחייה הזוגיים. בנק הזרע? ילד עם חבר הומו? אולי סידור עם האקס? הכל אפשרי, לא נורא אם לא ילך הדייט הערב.

   עד לא מזמן הייתי אחת מהנשים שאומרות את זה. היום אני אחת מהנשים שמיישמות. בהצלחה לי, ותודה רבה. אני מאוד שמחה אבל קצת עייפה. לא נכנס לפרטים, רק שבינתיים גיליתי שבניגוד לסרטים עם ג'ניפר אניסטון, ההחלטה להביא ילד לבד, לא מכניסה אותך להריון מיידי. כל אישה היא שונה, כמובן, ויש כאלה שמצליחות מהר - אבל עובדה היא שלביציות שלנו יש תאריך תפוגה. נסו לקבוע תור במרפאת פריון ותבינו את העומסים. חברו את זה גם לסכומים העצומים שהמדינה מוציאה מדי שנה על טיפולי פוריות מסובסדים.

   מלחמת המילים: ניצה ברבי היא כרמלה סופרנו מנתניה?

   לפני חודש פרסמנו בסלונה את כוונתם של גניקולוגים לערוך סיורים בברים בתל אביב, כדי לספר לרווקות על האופציות שלהן לפוריות בכלל, ולהקפאת ביציות בפרט. השבוע הסיור הזה יצא לפועל, והצליח לעורר לא מעט תרעומת – אבל לא אצלי. בעיני יש בו משהו נכון. אכן, לא ברור מדוע דחוף לרופאים לפלוש ככה לשעות בילוי של אנשים, ומדוע בעל בר בו התקיים אחד המפגשים, הרשה לעצמו לדבר על נשים בצורה מבזה ("הן עושות שורות בשירותים", ועוד פנינים). עוד פחות מזה, ברור מאיפה הגיע הארגון המסתורי הזה, ואילו אינטרסים עומדים מאחוריו. ובכל זאת, המבצע הזה, הגם שנעשה בטעם רע – הוא לא נגד נשים. הוא גם לא בעד נישואים. הרי המערכת המונוגמית היא לא הדרך היחידה לגדל ילד. בין אם אהבת אמת נמצאת בבר תל אביבי ובין אם לאו – אישה שרוצה להיות אמא צריכה לשמוע את האמת ולקבל החלטות בהתאם. עדיף, אגב, שהיו אלה רק גניקולוגיות בסיור. נשים למען נשים.

   מלחמת המילים: מה הסיפור של סתיו שפיר?

   ואני תוהה: מה היה קורה אם הייתי מתחילה בתהליך בפעם הראשונה שאמרתי "מקסימום אעשה ילד לבד"? הייתי אז בת 27, לפני כמעט עשור. הגוף שלי היה מוכן יותר, ההורים שלי היו צעירים יותר, הרפרטואר הזוגי שלי אמנם השתכלל קצת מאז ובכל זאת התייצב על "איטס קומפליקייטד", כמו רבים בדור שלי. נכון – לא היה לי הרבה כסף, אבל על מי אני עובדת, גם היום אין מי יודע מה. ברור לי שהחברה הישראלית לא תומכת במלאכת גידול הילדים כפי שהיא מעודדת ילודה, אבל זה כבר נושא אחר. אני שואפת לקהילות של אימהות שעוזרות זו לזו, לא משנה אם את בת 35 עם בעל; או בת 27 בלי חבר; מתוך הבנה שפמיניזם לא נועד בהכרח להרחיק אותנו מהורות.

   הגשמה עצמית אמיתית של אישה, היא החירות לעשות קריירה, וגם אהבה, וגם ילדים אם היא רוצה – תוך שהיא מקשיבה לגוף שלה. כי עוד לא נולד המנייאק – או הברמן, או הגניקולוגית – שיעצרו את הזמן.

   עוד בסלונה:

   גם אחרי הלידה, השדיים של קרן פלס הן אובססיה לאומית. לריקי כהן נמאס

   נעמה תורן על הסרט הוואלס האחרון, והדילמות של מישל ויליאמס

   למה עופרי ארבל כל כך נמשכת לאגו מנייאקים?

   אילוסטרציה (ShutterStock)
   עלה לך? יופי, העם זקוק לך ולרחם שלך (צילום: ShutterStock)