פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   הרנטגן: ד"ר דוליטל ומיסטר מנסון

   ודאי נחשפתם כבר ל"הרצאה החשובה שתראו אי פעם". גארי יורופסקי מסביר לכם שלאכול חיות זה פויה, בליווי קמפיין יח"צני עתיר סלבס. אמיר בן-דוד מציע לכם להביט לטרנד בעיניים

   דיפולט (מערכת וואלה! , דיפולט)
   דאגה רדיקלית לבעלי חיים על חשבון הומאניות בסיסית כלפי בני האדם? גארי יורופסקי וקליינט

   גארי יורופסקי יגיע בשבוע הבא לישראל ויתקבל כאן בהערצה ובכבוד ששמורים בדרך כלל לכוכבי פופ וקולנוע. כל הכרטיסים לשתי ההרצאות שנקבעו לו בתיאטרון גבעתיים (בתשעה ובעשרה בספטמבר) נחטפו שבועות מראש. ההרצאה מוצגת כ"ההרצאה הכי חשובה שתשמעו אי פעם", ממש כמו הרצאת האינטרנט המפורסמת שלו שהבעירה את הרשתות החברתיות לפני שנה והפכה את גארי יורופסקי לגיבור תרבות. הביקור בישראל מקודם בעזרת ציטוטים נלהבים של אוהבי בעלי חיים ידועים כמו מיקי חיימוביץ ("חשוב שכולם ייראו את ההרצאה הזו. האפקט שלה הוא מדהים") ובן כספית ("הרצאה מהפנטת. אין פלא ששינתה חייהם של רבים").

   אינני יודע אם הרצאתו של יורופסקי אכן שינתה חיים של רבים. היא בלי ספק השתלבה היטב בעניין גובר בזכויות בעלי החיים ובסבל הנורא שנגרם להם בדרך אל מקררי רשתות השיווק וחנויות הבגדים. לפי סקר של משרד הבריאות שנערך לפני קצת יותר מעשור, 8.5% מהישראלים הגדירו את עצמם כצמחונים או כטבעונים. סביר להניח שחלקם באוכלוסיה גדל מאז. אם מותר להתבסס בזהירות על הקולות שאני שומע סביבי, הדיונים הערים ברשת, והפעילות האינטנסיבית והאפקטיבית של ארגון "אנונימוס", אם ייערך היום סקר עומק בנושא בישראל, יתברר שלצד אלה שכבר מגדירים עצמם כצמחונים או כטבעונים, יש רבים נוספים שיאמרו שהם שוקלים ברצינות להפוך כאלה בקרוב, ולכל הפחות משתדלים כמיטב יכולתם לצמצם את צריכת הבשר שלהם. אני אחד מהם.

   הרנטגן: אמיר בן-דוד מחכה לתשובה המזרחית לאבי הזמר

   דיפולט (מערכת וואלה! , דיפולט)
   מישהו החליט שזו ההרצאה הכי טובה, גדולה וחשובה שאי פעם תשמעו. יורופסקי בעבודה

   עד כאן – הכל טוב ויפה. מרצה כריזמטי וכובש פוגש קהל סקרן ואוהד למטרה חיובית ומוסרית. אלא שהמקרה של גארי יורופסקי קצת יותר מורכב.

   הוא בן 42. יליד מישיגן, ארה"ב. הוא נראה קצת כמו בנם הלא חוקי של אילן בן דב ורגב קונטס. קירח, רזה ונחרץ. הוא נואם משכנע להפליא. שולט ברזי ההופעה מול קהל, מיומנות שטיפח במהלך מאות הרצאות שנשא לפני תלמידים וסטודנטים ברחבי ארצות הברית בין השנים 2002 ל-2005 במימון ארגון PETA ("אנשים למען יחס מוסרי לבעלי חיים"). יורופסקי הוזמן על ידי הארגון להפיץ את הבשורה ומונה לתפקיד "המרצה הלאומי הרשמי של הארגון" אחרי שהתפרסם כאחד האקטיביסטים הבולטים בצפון אמריקה לזכויות בעלי חיים, פעילות שבעטיה נעצר 13 פעמים ונידון לחצי שנת מאסר על גרימת נזק שהוערך בחצי מליון דולרים קנדים לחווה לגידול חורפנים לפרוות בקנדה.

   הטיעונים של יורופסקי מוכרים לכל מי שאוזניו אינן אטומות לחלוטין לדיון מוסרי בזכויות בעלי חיים. ניתן לסכם אותם בשני משפטים: בני אדם יכולים לחיות ללא בשר וללא מוצרי חלב, ולהסתפק בתחליפים מן הצומח, בלי שייגרם להם כל נזק בריאותי או כלכלי. התעשייה שמביאה מוצרי בשר וחלב אל שולחננו ממיטה סבל נורא ואיום על בעלי החיים.

   הרמטגן: אמיר בן-דוד על העונש המידתי למתעלל בחתולים

   דיפולט (מערכת וואלה! , דיפולט)
   בשביס. אמירתו של יחצק בשביס זינגר על טרבלינקה היומיומית של בעלי החיים

   המאבק על תודעתנו - מנפנפי המנגל, לובשי בגדי העור, בולסי השווארמה, צרכני מעדני החלב – הוא מאבק שראוי לתשומת לב רצינית. אבל ספק אם עמדותיו המלאות של יורופסקי בעניין יתאימו לכל מי שיקומו בסיום הרצאותיו בישראל ויריעו לו ממושכות, כפי שקורה כמעט בכל מפגש שלו עם קהל.
   אחרי שהסתכסך עם הנהלת PETA ועזב את הארגון ב-2005, התראיין יורופסקי לקלודט ווהן ממגזין לזכויות בעלי חיים בשם "האבולושיוניסט" (על שם התנועה לשחרור העבדים באמריקה במאה ה-19). הוא אמר לה בין היתר "כל אישה שלובשת פרווה צריכה לעבור אונס אכזרי שיצלק אותה לנצח. כל גבר שלובש פרווה צריך לעבור אונס אנאלי כה מחריד, שהמעיים שלו יישפכו". כשנשאל על ההתבטאות הבוטה והאלימה הזו לפני שלושה חודשים בלבד, אמר יורופסקי: "אני גאה לקדם אלימות, כי אנשים מרושעים (הכוונה כאן היא לאנשים שהתנהגותם ובחירותיהם ממיטות סבל על בעלי חיים – אב"ד) ראויים אך ורק לרשע בתגובה. רק אווילים גמורים שמוטרדים מעניינים פוליטיים יתמכו בגישה פציפיסטית".

   עכשיו בואו נשחק משחק קטן ומרושע. אם כל לובשת פרווה ראויה לאונס אכזרי ולכל לובש פרווה מגיע אונס אנאלי שופך מעיים, אין סיבה שלא נחיל את הזוועות האלה גם על כל מי שמחזיקים בארון מעיל עור. ועל כל מי שיוצאת לרוץ בפארק כשלרגליה נעלי עור. ובעצם, למה לא, גם על כל מי שמניח בבוקר תפילין עשוי מעור. כן כן – אחי ואחיותי הצמחונים והטבעונים – זה כולל את אמא ואבא שלכם, את האחים והאחיות והחברות והחברים הכי טובים שלכם. כשתריעו לגארי יורופסקי בסיום הרצאתו המהפנטת והמדהימה, ההרצאה החשובה ביותר שתשמעו בחייכם, זכרו מה האיש המוסרי הזה מאחל בליבו ליקיריכם.

   הרנטגן: אמיר בן-דוד מסביר איך הפך איציק שמולי ממנהיג חברתי למקורב של נוחי דנקנר

   דיפולט (מערכת וואלה! , דיפולט)
   לא אליס, גארי. גרפיטי תוהה לפשר מימדי התופעה

   הרנטגן: אמיר בן-דוד רואה דרך מי שעשה את השבוע
   מעושרים: האמיר של קטאר הוא הספונסר של מסי וזלאטן
   אויש תסתמי: חגית גינזבורג קצת מקנאה בנסיך הארי והתחת החשוף שלו