פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   הרנטגן: לא אתרוג. פרשן

   הבחירה של גלעד שליט לכתוב בכלי תקשורת אחד מסמנת שלב חדש ביחסים בין הציבור לבין מי שהיה הילד של כולנו. אמיר בן-דוד על הרגע בו עלול לפקוע החיבוק החם של הקונצנזוס

   גלעד שליט (קובי אליהו)
   עדיין VIP, כבר לא אתרוג. גלעד שליט ביד אליהו

   שמונה חודשים בלבד חלפו מאז שגלעד שליט השתחרר משבי החמאס. איך הזמן טס כשנהנים. האופוריה הציבורית חלפה. הציבור שב לענייניו ולטרדותיו. אפילו התקשורת גילתה בגרות לא אופיינית ומלבד חריגות מעטות כיבדה את הבקשות הרבות להניח לשליט לשקם בשקט את חייו.

   למרבה השמחה נראה שהוא משתקם היטב. בכל הופעה פומבית הוא נראה בריא יותר, שמח יותר, בטוח בעצמו, מלא חיים. הלב עדיין יוצא אליו, מבקש לגונן עליו. אחרי שנות סבל שאין לו שיעור גלעד שליט זכאי ליהנות מכל פיצוי אפשרי, להשלים את החסר, להגשים חלומות.

   הבחירה הלגיטימית לחלוטין של גלעד שליט לפרסם טור ספורט ב"ידיעות אחרונות" (יחד עם אריק הניג) מסמנת שלב חדש ביחסים בין הציבור הישראלי לבין מי שהיה עד לא מזמן "הילד של כולנו". ברגע ששליט בחר לרתום את שני הנכסים הגדולים שעומדים לרשותו – הפרסום הרב ואהבת הציבור – לגוף תקשורת פרטי בעל אינטרסים מובהקים ויריבים מסחריים מרים, הוא צריך לדעת שיהיה לזה מחיר. החיבור ל"ידיעות אחרונות" מעניק לעיתון יתרון על מתחריו במאבק היום יומי על תשומת לב הציבור. היא גם מקרבת את היום שבו גלעד שליט כבר לא יהיה עטוף כאתרוג באהבה המגוננת ששמורה למי שנשלח מטעם המדינה לקרב ושילם על כך מחיר יקר. זו עלולה להיות הדרך הבטוחה לסיומה של תקופת החסינות, הוצאתו הסמלית והמעשית מחיקו החמים והבטוח של הקונצנזוס המחבק.

   הרנטגן: אמיר בן-דוד על המקצוע היחיד שבו אריאן רובן יכול להיחשב לוזר

   גלעד שליט וראש הממשלה בנימין נתניהו עם חזרתו של גלעד, אוקטובר 2011 (לשכת העיתונות הממשלתית)
   הילד של כולנו. ראש הממשלה נתניהו מקבל את גלעד שליט ביום שחרורו מהשבי

   המאבק הציבורי לשחרור גלעד שליט היה מאבק שכל כלי התקשורת נרתמו אליו. המחיר עבור שחרורו היה גבוה וכל הציבור נתבע לשלם אותו, וזה לא עבר בלי מחלוקת. במשך שנים ניסינו כולנו לדמיין מה עובר על שליט בשבי. הציבור לא נחשף לחוויותיו ומחשבותיו של גלעד שליט בשבי, לפחות לא מפיו, רק קוראי "ידיעות אחרונות" זכו לקבל על כך רסיסי מידע ראשונים בסוף השבוע האחרון. הם למדו ששוביו של שליט ניסו להתווכח איתו על פוליטיקה אבל הוא לא הסכים לשתף איתם פעולה, כי ידע שהם בעמדת כוח ויתרון עליו, ששוביו אפשרו לו לעסוק בספורט ("שאבתי המון כוחות מביצוע פעולות ספורט, למרות התנאים שהיו לי שם") ואפילו צפו עמו במשחק ליגת האלופות של הפועל תל אביב נגד ליון, זה שבו הבקיע ערן זהבי את שער המספרת המהולל, שהכניס, כך מתברר, להלם גם את אנשי החמאס. "הם התלהבו מהשער", סיפר שליט, "אבל בסופו של דבר הם שמחו כשליון השוותה והפועל לא עלתה שלב".

   אריק הניג אמנם עטף את המידע הזה בהתנצלות רפה ("גלעד לא מרבה לנדב פרטים על תקופת השבי מסיבות מובנות. אני מכבד את החלטתו") אבל לכולם ברור שגלעד שליט לא כיכב לצד הכותרת הראשית של "ידיעות אחרונות" ועל השער של 7 ימים (לבוש בחולצה עם הלוגו של מותג הספורט NBA) רק כי הציבור צמא לפרשנות הספורט המקצועית שלו.

   "ידיעות אחרונות" יטיס השבוע את שליט ואת הניג למיאמי לסקר את סדרת הגמר של האן-בי-איי ומשם לקייב לגמר היורו, לא כי מישהו באמת סקרן לדעת מה חושב השבוי לשעבר על מהלכי הכדורסל של קווין דוראנט ולברון ג'יימס או מה דעתו על המערך הטקטי של נבחרת ספרד בכדורגל. גלעד שליט הוא נכס מסחרי לכל כלי תקשורת. ב"ידיעות אחרונות" עושים עכשיו כל מאמץ לקשור אותו אליהם ואליהם בלבד, בצדק מבחינתם. מותר לנחש שמעתה והלאה, בעתיד הקרוב והרחוק יותר, עלילותיו וקורותיו של גלעד שליט, בשבי ובחייו החדשים, יפרשו בעיקר, אם לא בלעדית, בפני קוראי ידיעות אחרונות.

   הרנטגן: אמיר בן-דוד מנסה להבין מה עושה גידי גוב ב"כוכב נולד"

   גלעד שליט עם טל ברודי דורון ג'מצ'י (אדריאן הרבשטיין)
   הילד של המדינה, עם הקבוצה של המדינה ועכשיו בעיתון של המדינה

   כך, גלעד שליט כבר לא יהיה רק פדוי שבי ששילם מחיר אישי נורא. הוא יהיה כוכב תקשורת. וכוכבי תקשורת לא נהנים תמיד רק מאהבה והערצה, אלא גם חשופים לביקורת ואפילו ללעג. גלעד שליט יחדל להיות סמל לאומי (להקרבה, לגבורה, לסולידריות) ויהפוך להיות כוכב נולד. אם הוא רוצה לדעת מה צפוי לו, הוא מוזמן לתפוס שיחה עם קרן פלס, עוד טלנט של "ידיעות אחרונות", שנתקלה השבוע בצד השני של התהילה, כשהיריבים ב"מעריב" פרסמו כתבה המעלה שאלות בנוגע ל"דמיון מפתיע בין ספרה של קרן פלס לספרו של צנחן", שבוע לאחר שאותה פלס קידמה את ספרה החדש על שער המוסף בו מופיע הטור השבועי שלה – 7 ימים.

   לפני כשנתיים, אחרי צעדות המונים למען גלעד שליט שנערכו בכל רחבי הארץ, ניסיתי לדמיין מה יקרה לו אחרי שישוחרר מהשבי. בתמימותי ניחשתי שיחלפו כמה שנים בין הרגע ששליט יחזור למצפה הילה כגיבור לאומי נערץ ועד שיתפרסמו עליו אייטמים עוקצניים ומרושעים במדורי הרכילות, מהסוג ששמור לפליטי תכניות ריאליטי. והרי התחזית המתוקנת: זה עשוי לקרות כבר בשנה הקרובה.

   הרנטגן: אמיר בן-דוד חושב שהגיע הזמן שיאיר לפיד יקח אותנו ברצינות

   גלעד שליט במשחק בין מכבי תל אביב הפועל ירושלים (מגד גוזני)
   לא רק פדוי שבי ששילם מחיר אישי נורא. אלא כוכב תקשורת

   מיקסטייפ: לירון תאני עם מה שמגיע אחרי שלב הבתים - שלב הפזמון
   האם אתה מבין בכדורגל יותר משאפה שיכורה?
   היפות של החנונים: 10 כוכבות הפנטזיה הלוהטות מכולן