פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   אישה בונה, אישה הורסת

   פוקר נחשב עניין גברי. הסטראוטיפים על נשים עפים מכל עבר, למרות שיש שחקניות טובות בכל קנה מידה. וואלה! גבר מציג את ג'ניפר טילי, השחקנית והמחשוף, שמוציאה להן שם רע

   בגדול, אפשר לומר שפוקר לא נתפס כמשחק לנשים. רובם הכמעט מוחלט של שחקני הפוקר הם גברים. התכונות המזוהות עם פוקר מוצלח, כמו אגרסיביות, חוסר פחד ואנליטיות הן תכונות שבאופן סטריאוטיפי (לא מוצדק במיוחד, אבל מילא) הינן גבריות. שחקן הפוקר הממוצע, הן בדימוי והן בפרקטיקה, הוא זכר. מקומן של הנשים, באופן היסטורי, מודר מהשולחן. כמובן שישנן יוצאות מן הכלל: שחקניות כמו ונסה סלבסט, ונסה רוסו, ג'ניפר הארמן ואנט אוברסטד למשל, הינן שחקניות פוקר רווחיות ומכובדות.

   ולמרות זאת, באופן כללי, כאשר אנחנו נתקלים באישה במשחק הפוקר, היא לרוב תהיה הדג בשולחן, לעיתים רחוקות הכריש. פוקר נשי נתפס, פחות או יותר, כסוג של קוריוז. משחק פאסיבי וחלש, אי ידיעה של החוקים, הפגנת פחד בשולחן. פוקר הוא משחק שבו, על מנת להבין כיצד היריב שלך חושב, עליך לנסות ולמקם אותו בצורה סטריאוטיפית: שחקן צעיר בשולחן ייחשב, באופן אינטואיטיבי, כשחקן בלתי צפוי ואגרסיבי; שחקן מבוגר ייצור תדמית של משחק שמרני, בלי יכולת למהלכים מתוחכמים; אישה בשולחן נתפסת באופן סטריאוטיפי כשחקנית פאסיבית ופחדנית. היד שהבאנו היום מדגימה כיצד התקבעו תפיסות אלו.

   פליפ פלופ: פיל הלמות', הליצן העצוב של עולם הפוקר

   דיפולט (מערכת וואלה! NEWS , דיפולט)
   כן, ג'ניפר, יש לך סט ג'ק. מה עושים עכשיו?

   גיבורת היד היא שחקנית הקולנוע ג'ניפר טילי, חובבת פוקר ונוכחת קבועה במשחקים טלוויזיוניים כבר יותר מעשור. הסיבה לכך אינה היכולת הגבוהה שלה, או אפילו היותה בת זוגו של פיל "היוניבומבר" לאק, שחקן הפוקר המפורסם; טילי מופיעה בכל כך הרבה משחקי פוקר מצולמים בראש ובראשונה בגלל המראה שלה; המילפית עם העבר הזוהר והמהמם, מתהדרת במחשופים חסרי תקדים, מהווה נוכחות נשית בשולחן אשר אינה קשורה לפוקר כמעט בשום אופן. היום היא עוד פחות או יותר יודעת מה היא עושה, אבל בעבר היא פשוט הובאה לאותם משחקים בשביל לתבל את האקשן עבור הצופים, ולא יותר מכך. כלומר, נשים הן כל כך נדירות במשחקי הפוקר, שעד שמביאים אחת כזו, זה רק בגלל שהיא שאפה. הבעיה הגדולה עם כל זה, היא שהמשחק של טילי ממשיך ומנציח את הסטריאוטיפ של האישה החלשה והפחדנית.

   ביד המדוברת, שהתרחשה לפני כמה שנים טובות, טילי לוקחת חלק בטורניר אותו התחילו שישה. חמשת השחקנים מסביב לטילי הם שמות גדולים בעולם הפוקר: ג'ניפר הארמן, אחת משחקניות הפוקר הטובות בעולם, אריק לינדגרן ופיל גורדון, שני שחקני פוקר מפורסמים ומעוטרים ופטריק אנטוניוס ופיל אייבי, אולי שני שחקני הפוקר הטובים בעולם בעשור האחרון. נבחרת של כוכבים וג'ניפר טילי.

   הסגן של אלעזרא: סער וילף הוא מהישראלים הבולטים בפוקר המקצועני

   דיפולט (מערכת וואלה! NEWS , דיפולט)
   פטריק רואה את הפול האוס שחושפת טילי ולא מאמין

   היד מתחילה ברייז של טילי מהכפתור כשהיא מחזיקה זוג נסיכים. הרייז הוא ל-1,200 כשהבליינדים הם 200-400. אנטוניוס, מהסמול בליינד, משווה עם 8-10 עלה כשכל שאר השחקנים פורשים. הפלופ פוגע בטילי כמו חלום: J-10-7. אנטוניוס עושה צ'ק והיא מהמרת 2,000 לתוך 2,800. פטריק משווה עם הזוג שלו, והטרן מביא קינג. כאן מתחיל המשחק הפאסיבי של טילי: פטריק עושה צ'ק והיא מצ'קצ'קת אחריו די מהר. הריבר הוא עוד K, אנטוניוס עושה צ'ק שוב; לטילי יש פול האוס, ביד שבה פטריק אנטוניוס, אחד מהשחקנים האגרסיביים בעולם, לא הראה שום סימן שיש לו משהו חזק ביד.

   ועדיין, היא עושה צ'ק מאחורה, ואפילו לא מכניסה הימור קטן לוואליו. מיד אחרי הצ'ק, היא הופכת את הפול האוס שלה, לתדהמת כל שחקני השולחן. התדהמה הופכת להלם קומי כאשר היא מציינת שהיא הייתה בטוחה שלפטריק יש שני מלכים. שילוב מושלם של פראנויה, פאסיביות וחוסר הבנה בפוקר. פיו הפעור של פיל אייבי למראה המופע של טילי ביד הזו, אומר את הכול.

   פליפ פלופ: למה פיל אייבי הוא השחקן הטוב בעולם?

   דיפולט (מערכת וואלה! NEWS , דיפולט)
   ההבעה של פיל אייבי כשהבין מה לעזאזל קרה פה. פרייסלס

   עולם הפוקר הנשי התקדם בצורה משמעותית מאז, ובכל מקרה תמיד הציג נשים אשר ידעו מה הן עושות, הרבה יותר מג'ניפר טילי. הבעיה היא שהשילוב של פוקר ורייטינג (קרי טלוויזיה) מושך את המפיקים לקדם נשים שנראות טוב על פני שחקניות פוקר מוצלחות, ובכך מנציח את הסטריאוטיפ הנשי החלש. יותר מכך, הלעג שזכתה טילי על המשחק שלה הוא דוגמא נהדרת לסביבה הגברית המאיימת שהיא שולחן הפוקר, וסיבה לכך שנשים באמת מתרחקות מהמשחק.

   שינוי סטריאוטיפים הוא עבודה קשה וסיזיפית. ועדיין, את קהל אוהבי הפוקר האמיתיים, למרות המחשופים הנדיבים של טילי, או של כל אחת אחרת שמתפרסמת בהקשר של פוקר ומגיעה לשולחן לבושה חשוף, מעניין משחק הפוקר עצמו. קהל הפוקר האמיתי תמיד יעדיף שחקנית מוצלחת על פני קוריוז עם מחשוף. תנו לנו עוד שחקניות פוקר, תנו לנו עוד נשים בשולחן, מפורסמות ומוצלחות לא בגלל המראה שלהן, אלא בגלל שהן שחקניות טובות באמת.

   החוכמה האמיתית בפוקר היא מתי לוותר על היד שלך. תלמדו מטוני ג'י

   דיפולט (מערכת וואלה! NEWS , דיפולט)
   חשבת שיש לו פוקט קינג, ברור. טילי זה קיצור של טילט?

   פליפ פלופ: מדור הפוקר השבועי של וואלה! גבר
   אמיר בן-דוד מנסה לנחש מה עלי מוהר היה חושב על אלי טביב
   כפכפי אצבע חדשים לקיץ כבר קנית, גבר?