פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   יצא גבר: לא לפוצץ את הבלון

   במציאות הכדורגל הישראלי לא קשה להתבלט כדמות אינטילגנטית שונה. רן בן שמעון, הגבר של השבוע שלנו, התמחה בכך. ההישג המקצועי האדיר שלו בקריית שמונה מחייב אותו להיזהר

   מאמן עירוני קרית שמונה, רן בן שמעון (ברני ארדוב)
   הישג מקצועי מדהים שלו. רן בן שמעון חוגג אליפות (צילום: ברני ארדוב)

   אירועי האלימות האחרונים בכדורגל הישראלי רק חיזקו את התדמית החיובית של רן בן שמעון. בימים בהם הנורמות הן ראסיות לפרצוף ותלונות במשטרה, הסגנון השפוי של מאמן קריית שמונה בוהק כמו נר באפילה. משמח לשמוע מאמן שתמיד עונה בסבלנות, תמיד מתנסח ברהיטות, ובעיקר מייצג ישראליות מזן אחר, שכל כך בולטת וחסרה בענף המושמץ הזה. אלו לא רק העסקנים, השחקנים והאוהדים, גם המאמנים התאימו לסטנדרט. כל עוד אנשים כמו שייע פייגנבוים ("ספגנו ממצב לא מחייב"), למשל, או יובל נעים (שמגיע למו"מ בליווי עבריין), להבדיל, הם הקולגות של בן שמעון - כל משפט הגיוני מצדו, שלא כולל שגיאות לשוניות וקלישאות ארכאיות, רק מגביר את הרושם שמדובר באדם עם איכויות נדירות, שיש לשמור אותו ולהגן עליו מכל המלעיזים.

   על פניו, לבלוט בעולם הכדורגל הישראלי זה לא אתגר גדול מדי. שחקנים עילגים מגיעים מיוזעים לעמדת הראיונות, ופולטים שטויות. מאמנים לחוצים מתגוננים בניסיון לשמור על עבודתם, ומסלפים את המציאות. עיתונאים ופרשנים מתלהמים ומתנסחים בבהמיות, ומלהיטים את האווירה. בסך הכל, כדי להיחשב ל"זן אחר" בכדורגל, צריך מעט שיקול דעת, עברית בסיסית, ובעיקר לקחת נשימה ארוכה לפני כל משפט, סימן ההיכר של בן שמעון בליווי ניגוב הזיעה מהמצח, ולהבין את ההשלכות שלו, נשמע כמו משימה פשוטה, אבל מספיק להביט בתוכנית סיכום המחזור השבועית של ערוץ הספורט כדי להבין שרוב המעורבים נכשלים בה. אולפן אחד ליד, הדמות של בן שמעון ב"בובה של לילה", שמלגלגת עליו על יד הצגתו כחובב שירה מתפייט, העידה בעיקר על כל השאר, לא עליו.

   יצא גבר: האנשים שעשו לנו את השבוע

   רן בן שמעון מאמן עירוני קרית שמונה (אדריאן הרבשטיין)
   נשימה ארוכה לפני כל משפט (צילום: אדריאן הרבשטיין)

   אך במציאות המוזרה וההפכפכה של הכדורגל הישראלי, הכל יכול להשתנות ביום אחד. הסכסוך של בן שמעון עם איזי שרצקי הפך לחלוטין את התמונה. הוא לא רק פגע לו בתדמית, אלא גם יצר את התחושה שמתחת לכסות האינטלקטואלית של המאמן מסתתרים צדדים אפלים. שרצקי תקף והשמיץ, רמז לחמדנות מצד המאמן, וחמור מכל, טען שבן שמעון שלח את אברהם גרנט לפנות עבורו לבעלי קבוצות אחרות. גם אם כל זה לא קרה במדויק, עצם הקישור בין גרנט לבן שמעון הזכיר מי הוא מורו ורבו של מאמן קריית שמונה, ואוטומטית קישר אותו לכל הדברים השליליים שגרנט מייצג: טפלוניזם, בחישה מאחורי הקלעים, צביעות ומיומנות תקשורתית.

   לפתע נראה היה שכל התדמית של בן שמעון אינה אמינה. פתאום העובדה שהוא אף פעם לא כושל בלשונו נראתה מחשידה. התחושה הייתה שהוא מסתיר דברים, שהוא מתעתע בנו עם דברי חלקלקות, שהוא בסך הכל עוד פוליטיקאי מיומן, שמתחת לסגנון המנומס מסתתר רק דיבור מכובס. לצערנו, מאמנים שמעוותים את המציאות בפינת הראיונות הם דבר שבשגרה. מה מבדיל בין בן שמעון לניצן שירזי ומוטי איווניר, הפרשנים המהוללים והמאמנים הבינוניים, שיודעים לתאר במדויק את הבעיות של הקבוצות שלהם, אך לא מסוגלים לעשות שום דבר בנידון?

   השאפות שלנו, הן בכל מקום

   אברהם גרנט מאמן פרטיזן בלגרד (AP , Darko Vojinovic)
   טפלוניזם. אברם גרנט (צילום: Darko Vojinovic, AP)

   התשובה הסופית של בן שמעון ניתנה השבוע. זו לא רק האליפות של קריית שמונה (הישג מקצועי מדהים שלו), אלא בעיקר התגובות של השחקנים. הקריאות "תישאר תישאר" הן בנאליות וצפויות, אבל בכתבה המסכמת שנעשתה איתם הם חשפו קמצוץ מההשפעה שלו. קשה היה שלא להתרגש מהתיאורים של שחקניו של בן שמעון על השיחות מעוררות ההשראה, האמונה הבלתי נגמרת שהוא החדיר בהם, הסבלנות שלו כלפי כל אחד ואחד, ההזדמנויות שהעניק להם, החיזוקים והשיחות, התמיכה והעידוד, האכפתיות והמסירות.

   בסופו של דבר, מדובר בבוס. כמעט לכולנו יש מנהל אחראי, אבל רק יחידי סגולה באמת מצליחים להוציא מאיתנו את המיטב. נדרשת פסיכולוגיה אנושית עדינה ומורכבת כדי לטפל נכון בנפש הפגיעה של הכדורגלן, לגרום לו להיות מסור ומקצועי, ולחבר את 11 האגואיסטים הללו לחבורה אחת מגובשת. בשביל זה, מה לעשות, צריך להיות גם לקקן, גם פוליטיקאי וגם חרטטן. לספק את כולם. להגיד להם את מה שהם רוצים לשמוע. כל עוד זה מלווה בתוצאות, בן שמעון יכול להיות שלם וגאה בדרך שלו. אם ההצלחה תיגמר, כדאי שיזכור שאין דבר מסוכן יותר מאשר טפלון שרוט.

   פליפ פלופ: מדור הפוקר השבועי של וואלה! גבר

   בעלי עירוני קרית שמונה איזי שרצקי עם המאמן רן בן שמעון (ברני ארדוב)
   רן בן שמעון ואיזי שרצקי, בימים אחרים, עם תואר אחר (צילום: ברני ארדוב)

   וואלה! גבר: כל מה שאתה צריך נמצא ממש פה
   הגברים שהיה לנו משהו מעניין להגיד עליהם