פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   יד ראשונה ממורה

   שחקני האינטרנט, ילדים שרואים בשנה כמות ידיים גדולה יותר מזו שהספיק שחקן אולד סקול לשחק בארבעים, הם גאונים מתמטיים. עדיין, אלי אלעזרא יכול ללמד אותם דבר או שניים

   פריחתו של הפוקר באינטרנט שינה את המשחק. מהותית. זן חדש של שחקן פוקר נולד. את ה-"קלפן" של פעם החליף שחקן פוקר מסוג אחר. שחקני האינטרנט, קוראים להם. ילדים בגילאים 16-25, שמשחקים בשנה אחת כמות ידיים גדולה יותר מזו שיספיק קלפן אולד סקול לשחק בארבעים שנה. שחקני האינטרנט כבשו את עולם הפוקר, ושינו את כללי המשחק.

   לא רק הכיוון אליו זורם הכסף השתנה (מהמהמרים הוותיקים לכיסיהם של הגאונים הצעירים) אלא גם האופן שבו מדברים על המשחק וחושבים אותו. החשיבה על פוקר כיום היא מתמטית ונשענת על סוגיות מורכבות יחסית בתורת המשחקים. מה אחוז הידיים שהיריב מחזיק שמנצחות אותי? מה התוחלת שלי ביחס לסכום הכסף שבקופה? כמה אחוז מהפעמים אני יכול לבלף בנקודה הזאת בשביל שזה יהיה מהלך רווחי בטווח הארוך, מול טווח הידיים המשוער של היריב שלי? האם טווח הידיים שלי מנצח את טווח הידיים שלו? אם שאלות אלו נשמעות מבלבלות, כנראה שאתם לא גולשים מספיק בפורומים של פוקר: ראשי תיבות כמו EV, VPIP נשמעים לצד ביטויים כמו Fold equity ו-Implied odds באופן קבוע בשיחות פוקר מעמיקות. ספר פוקר ממוצע בימינו מזכיר ספר מתמטיקה מבית ספר תיכון. גרפים, התפלגויות ונוסחאות משמשים בשביל לשכלל ולשפר את אופן המשחק.

   פליפ פלופ: מדור הפוקר של וואלה! גבר

   הפוקר מתרחק בצעדי ענק מהקלפן של העבר. שחקני הפוקר של ימינו הם חנונים סופר-חכמים, הנשענים על יסודות מתמטיים איתנים, ועל הבנה עמוקה של תורת המשחקים. שחקן הפוקר החדש הוא אגרסיבי בצורה יוצאת דופן, וכן, לרוב הוא גם חסר פחד לחלוטין: את זה ניתן להסביר לא רק בזכות היעילות של משחק אגרסיבי אלא גם מכיוון שעבור הילדים האלו, לכסף הזה אין משמעות. זהו רק עוד משחק מחשב. מקצוען פוקר גרמני, הידוע בשם Kagome-Kagome כשהוא משחק אונליין, הסביר כי עבורו לנצח את פיל אייבי במשחק הדס-אפ מקביל לניצחון על הבוס האחרון באיזשהו משחק מחשב. עד כדי כך. מאות אלפי הדולרים? בונוס כמעט חסר משמעות. זהו עוד משחק אותו צריך לנצח, ובתהליך זה הדור הישן הולך ונשאר מאחור.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   הילד חולם. מיניירי חוזר עם 50 אלף רייז על אלי (מתוך יוטיוב)

   היד שלפנינו מפגישה את אחד מאותם ילדי אינטרנט, דאריו מיניירי האיטלקי (שגם נראה כמו ילד בן 15), מקצוען צעיר ומצליח עם הישגים מרשימים מול המסך ובמשחקי לייב, ומולו אחד הנציגים המכובדים ביותר של הדור הישן בפוקר, אלי אלעזרא שלנו. אחרי לימפ של כמה שחקנים, מיניירי, שחקן אגרסיבי ומשוחרר בצורה יוצאת דופן, מעלה מעמדת הדילר ל-7000$ עם Q-6 יהלום, בניסיון לגנוב את הכסף שבאמצע. אלי, שמרים J-J בסמול בליינד, מעלה בחזרה ל-22,400. כל שאר השחקנים פורשים ומיניירי משווה עם היד שלו, מתוך מחשבה שיוכל לגבור על אלעזרא בהמשך היד דרך משחק אגרסיבי.

   יש דברים שפשוט לא עושים, אפילו בפוקר

   הפלופ הוא פלופ מפחיד למדי לזוג נסיכים: 7-9-6 עם שני עלים. אלי מהמר סכום נמוך יחסית, 16,900$, ודאריו מיד מעלה בעוד 50,000$. הלחץ הוא על אלעזרא. הדור החדש של שחקני הפוקר שם את הלחץ על היריב בכל סיטואציה אפשרית. אבל אלעזרא לא מתכופף. הוא משווה את ה-50,000$. דאריו, שנראה מבוהל למדי, עושה צ'ק על ה-7 שנופל בטרן וגם על ה-10 שנופל בריבר, למרות שאלו קלפים מושלמים לבלף עליהם.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   אלי עם האובר פר שלו, רק משווה, כנראה בגלל הפלופ המסוכן (מתוך יוטיוב)

   הניסיון של אלעזרא, העובדה שהוא מסתכל למטורף האיטלקי ישר בעיניים בלי למצמץ, גרמה להאטה בפוקר המגה-אגרסיבי של מיניירי. לאיטלקי ברור כי גם אם ינסה לבלף, המקצוען הישראלי יראה ישר דרכו. הצ'קים של אלי אינם צ'קים מפוחדים: הוא מקווה לתפוס את דאריו בבלוף, ונותן לו לקשור לעצמו את החבל מסביב לצוואר. דאריו מוותר, ואלעזרא לוקח את היד ו-150,000$. כשהוא אוסף את הצ'יפים, אלי זורק לדאריו ש"אגב, אם היית דוחף אול אין בריבר, הייתי יוצא". תבינו מזה מה שאתם רוצים.

   תום דוואן הוא הדבר האמיתי בפוקר

   המשחק האגרסיבי של דאריו הוא כמובן משחק רווחי; הדור החדש של שחקני האינטרנט הוא דור של מפלצות פוקר, עם ידע, ביצים ושכל. אבל יש דבר אחד שאי אפשר ללמד, שקשור לאינסטינקטים, ליכולת קריאה של השחקן שמולך; מבט אחד על היריב שלך ואז אתה יודע, פשוט יודע, אם יש לו את זה או אם הוא מבלף. אלעזרא, בעניין זה, הוא אחד הטובים בעולם.
   ולכן, באופן עקבי, מול כל היריבים האפשריים, הוא שחקן רווחי כבר שנים. בסופו של דבר, כשאתה עוזב את מסך המחשב ויורד אל השולחן האמיתי, ישנם רגעים בהם המתמטיקה ותורת המשחקים מקבלים מקום משני. רגעים בהם כל מה שמשנה זה התחושה שלך את השחקן שמולך. בכך, לאלעזרא אין הרבה מתחרים, לא מהדור הצעיר ולא מהדור הוותיק. ואת זה אף תוכנת מחשב, גרף, טבלה מסובכת או נוסחה מתמטית לא יוכלו ללמד.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   מה למדת היום בבית ספר, גאון פוקר קטן של אמא? (מתוך יוטיוב)

   פליפ פלופ: מדור הפוקר של וואלה! גבר