פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   משתין מהמקפצה של קומה 31

   בדירה שאהוד ברק מכר השבוע יש בחדר האמבטיה משתנה. איזה כיף זה משתנה. לא צריך לכוון, לא צריך להרים את הקרש, פשוט שולפים ומשתינים. גם עליכם. סימבולית, בטח סימבולית

   אהוד ברק במסיבת העיתונאים בה פרש ממפלגת העבודה, ינואר 2011 (עומר מירון)
   מאיפה אני אשיג כל כך הרבה ארגזים? (צילום: עומר מירון)

   הדיווחים על מכירת הדירה של אהוד ברק החזירו אותי לכתבה המופתית של ארי ליבסקר ב"כלכליסט", כשהתחזה למיליונר קרואטי שמעוניין לרכוש את הדירה, ודיווח מבפנים על עיצובה הראוותני של יחידת הדיור המפוארת שנמכרה השבוע ב-26.5 מיליון שקל. ליבסקר סיפר אז על "שולחן האוכל הגדול ביותר שראיתי מימי חיי", על הסלון והמטבח העצומים, ותיאר את המיטה הענקית שהוצבה שני עמודים לבנים עבים, את חדר הארונות שלדבריו הוא "בגודל של חדר שינה ממוצע", וכמובן את חדר האמבטיה, שם הוצבה עבור אהוד שלנו משתנה. לא האסלה הסטנדרטית, אלא משתנה.

   איזה כיף זה משתנה. לא צריך לכוון, לא צריך להרים את הקרש, פשוט שולפים ומשתינים. אפשר להיעמד בניחותא, אולי אפילו לבהות בתקרה תוך כדי שריקה, ופשוט להשתחרר. "הנה", אומר לעצמו אהוד, "אני בחור פשוט, אוהב את ההנאות הקטנות של החיים. משתנה, כמו בקיבוץ, מה עוד צריך בן אדם?". אולי עוד איזה סאונה קטנה, אמבטיה מרווחת, רהיטים מאיטליה ופסנתר כנף, אי שם בקומה ה-31 במגדלי אקירוב, עם נוף לכיכר המדינה.

   וואלה! גבר: אנחנו פה בשבילך. תהיה חזק

   אהוד ברק ונילי פריאל בבכורת ההצגה אלמה (עומר מירון)
   כאן גרים בכיף אהוד ונילי (צילום: עומר מירון)

   כי זה אהוד שלנו. עמוק בפנים הוא עדיין החייל הפשוט, הקיבוצניק לשעבר, מנהיג תנועת העבודה עד לא מזמן, שפשוט קצת התקדם בחיים. אומנם יש לו חדר אמבטיה ענקי בדירה שגודלה 450 מ"ר, אבל הוא עדיין מתעקש על משתנה. עם הזמן היא כבר הפכה למשתנה סימבולית, שמסמלת את כל המסרים הכפולים שמעביר שר הביטחון: מצד אחד עממי, מצד שני מתנשא; מצד אחד איש הצבא שהקריב את חייו למען המדינה, מצד שני אדם שהיום כבר לא חייב לה כלום. אין לו כבר מפלגה, אין לו ציבור מאחוריו, הוא כבר לא מייצג אף אחד. במעמדו, ממרומי מגדל השן, הוא מרשה לעצמו להשתין עלינו, בניחותא, מבלי לכוון, זרם אחד ועקבי לכולם.

   ברק נהג לומר שהוא בסך הכל עושה לביתו, אבל זו שאלה מהותית לאיזה בית, ומי בכלל רוצה כזה בית. זה רק סמלי שמי שרכש את הדירה מברק הוא המיליארדר הצעיר טדי שגיא. אותו שגיא, שעשה את הונו מחברות הימורים ובעבר הודה בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע ונגזרו עליו תשעה חודשי מאסר בפועל. לא פעם אלו הם האנשים שחושקים בדירות הפאר הללו, מנקרות העיניים. נובורישים, עם מוסר מפוקפק. צעקנים ורברבנים, שמנסים להוכיח שבחירותיהם השתלמו. הם, ושר הביטחון.

   גם ברק הרוויח את המיליונים שלו בזמן קצר. הוא סיים את תפקידו כרמטכ"ל, הצליח קצת בפוליטיקה, כשל הרבה בפוליטיקה, ועבר לעולם העסקי. כמובן שהוא יכול היה לקחת את יכולות הפיקוד והכריזמטיות שלו ולהמשיך להשקיע אותם באפיקים ציבוריים, אבל הוא בחר בסקטור הפרטי. מבחינתו, הוא לא חייב לחברה. החברה חייבת לו. זה הצידוק שמאפשר לו להתגורר בהיכל הקיסרים במגדלי אקירוב, מורם 30 קומות מהעם.

   הגברים שהיה לנו מה להגיד עליהם בשבועות הקודמים

   אהוד ברק, שר הביטחון בהרמת כוסית של מפלגת העצמאות, ספטמבר 2011 (דרור עינב)
   סליחה, אני מכיר אתכם מאיפשהו? (צילום: דרור עינב)

   עכשיו האיש הזה, שמכר השבוע את הדירה שלו ב-26 מיליון שקל, הוא זה שמתכנן את התקיפה הישראלית באירן. האיש הזה, שלא מרגיש שהוא חייב דין וחשבון לציבור, אחראי על מהלכים שמסכנים את בריאותי, את עצם קיומי. אין פלא שכל מערך השיקולים שלו מטריד אותי מאוד. אין פלא שההסתכלות שלו על המציאות מדירה שינה מעיניי. כי מה זה מבחינתו 26 מיליון שקל? מה זה מבחינתו 500 הרוגים? ברק רואה את עצמו כמנהיג היסטורי, כאיש שנגזר עליו לקחת אחריות על הציבור. אחרי שכל השנים הקריב את עצמו לטובתנו, עכשיו מותר לו להקריב אותנו לטובתו. וזה מדאיג.

   השבוע הוא מכר את הדירה שלו ב-26 מיליון שקל. משהו בהגינות הבסיסית של נבחר ציבור אמור היה להביך אותו. איזשהו קול פנימי, גם אם הוא מודחק, אמור היה לעצור אותו. להזכיר לו שלא ראוי ששר ביטחון ימכור את הדירה שלו לעבריין לשעבר ב-26 מיליון שקל. גם אם זה חוקי, גם אם זה רק לא מריח טוב. אבל הוא מכר. אולי הוא בכלל לא פגש את שגיא. בטח לא אכפת לו מי זה. מצדו, שהוא ימשיך עם ההימורים שלו, אני אמשיך עם ההימורים שלי. לכולם ברור אילו הימורים מסוכנים יותר.

   וואלה! גבר: מי עשה לנו את השבוע?

   הפגנה מול מגדלי אקירוב בתל אביב במחאה על מחירי הדיור, דיור לעשירים בלבד, יולי 2011 (אורי לנץ)
   באנו לעזור לך לעבור לדירה הקטנטונת שלך במגדלי אסותא, מנהיגנו היקר (צילום: אורי לנץ)

   וואלה! גבר: בוא תראה מה יש לנו בשבילך, תתעלף
   וואלה! גבר: פליפ פלופ - מדור הפוקר המעולה שלנו
   וואלה! גבר: לנשים אצלנו אף פעם לא קר