פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   למלך חוקים משלו

   מלך סוואזילנד, מסוואטי השלישי, שולט במדינה מגיל 18. ב-25 שנות שלטונו הצליח לשבור כל שיא אפשרי של ראוותנות ועושק על חשבון עמו המורעב והחולה

   מלך סוואזילנד מסוואטי השלישי (GettyImages)

   תעודת זהות
   שליט סווזילנד, המלך מסוואטי השלישי, בן 43. יש לו 13 נשים ו-23 ילדים. שולט במדינה מגיל 18 ו-6 ימים, והיה לשליט הצעיר בעולם. התחנך בעולם המערבי (למד בבית הספר הבריטי היוקרתי שרבורן) אך לטענתו מחויב למסורת האפריקאית. נוהג ללבוש או חליפות יוקרה, או להיות עטוף בבגד מסורתי. שמו הופיע לא פעם בתקשורת העולמית בעקבות סיפורים מסמרי שיער על סגנון החיים הראוותני שלו. גם בסטנדרטים של אפריקה, אופיו המושחת נחשב ליוצא דופן.

   מצב עו"ש
   המנהיג של אחת המדינות העניות באפריקה מדורג בין 15 השליטים המונרכיים העשירים בעולם. מחזיק בהון של 100 מיליון דולר, אבל שולט בקרן הנאמנות שהוקמה על ידי אביו, סובוזה השני, ששוויה מוערך ב-10 מיליארד דולר. כמו כן מחזיק בקרן ההשקעות העיקרית של המדינה, שמאגדת את כל ההשקעות של המדינה ומיועדות לנתיניו, אך בפועל שמורות בעיקר לו.

   וואלה! גבר: כל המעושרים שכבר ביקרו אצלנו

   מלך סוואזילנד מסוואטי השלישי (GettyImages)

   מתכון לשקשוקה
   המלך, כמובן, לא עבד יום אחד בחייו. גם אביו, המלך הקודם, נהנה מההון, אך לפחות ניסה ליצור מראית עין של צניעות יחסית. היו לאביו 70 נשים, 210 ילדים ולמעלה מאלף נכדים, אך הוא התעקש להסיע אותם באוטובוס ולייצר תחושה עממית. התכונה הזו (בניגוד למיליונים) כבר לא עברה בירושה. למסוואטי, כאמור, יש 13 נשים, ולכל אחת מהן ארמון פרטי. בבעלותו עשרות מכוניות פאר.

   הכלכלה בסווזילנד ממוטטת. 35 אחוז מאזרחי המדינה נשאי איידס. תוחלת החיים היא מהנמוכות בעולם – 33 שנה. כמעט 70 אחוז מהתושבים חיים בעוני מחפיר (בקושי דולר אחד ליום). למעלה מ-40 אחוז מובטלים. רק בשנה שעברה נבחרת הכדורגל הלאומית של המדינה פרשה ממוקדמות אליפות אפריקה בגלל בעיות בתקציב. העם זעם.

   כדי למנוע טרדה מיותרת מהמלך, המפלגות נאסרו במדינה החל מ-1973. כיום הוא זה שממנה את ראש הממשלה ובוחר את הפרלמנט. בשנה שעברה תקציב המדינה הנחשלת קוצץ ב-20 אחוז, בעוד המלך ומשפחתו הגדילו ב-23 אחוזים את הנתח שלהם מהתקציב להוצאותיהם הפרטיות. בעבר, האמיצים הבודדים שהעזו לצאת להפגנות הנדירות נגדו, נתקלו באלימות של המשטרה. גם כיום האופוזיציה נגדו, שטוענת לאי סדרים כלכליים ולהחלטות תמוהות בתקציב, חסרת אונים.

   מדד שופוני
   המלך אוהב מכוניות מהירות, ארמונות פאר ומסיבות ראוותניות. לא מזמן עורר מהומה תקשורתית במדינתו כשדרש לשפץ לנשותיו את הארמונות. כשהמהלך עורר זעם ציבורי, עשה זאת בחשאי, לטענתו מכסף פרטי שלו שהרוויח בעסקיו. בבעלותו עשרות מכוניות יוקרה, עם חיבה אמיתית ל-ב-מ-וו. ב-2004 רכש לעצמו רכב יוקרה מחברת קרייזלר, בעוד מהלך שהסעיר את המדינה. עלות הרכב הייתה 600 אלף דולר שבין השאר יש בו טלוויזיה גדולה,21 רמקולים, מספר טלפונים ניידים ומקרר מצויד בשמפניה וכוסות קריסטל. כתגובה לסערה הציבורית, במדינה יצא חוק שאוסר לצלם את הרכבים של המלך.

   וואלה! גבר: אנחנו פה בשבילך. תהיה חזק

   לפני מספר שנים שוב נרשם מירמור קל בקרב נתיני סווזילנד, לאחר שנודע שהמלך עומד לקנות מטוס פרטי. כדי לרצות את נתיניו, המלך הודיע שהוא "רק" שוכר מטוס על מנת לקצץ בעלויות. מאז העלות הסתכמה ב-3.5 מיליון דולר לשנה. הוא ונשותיו נאלצים להתפשר בעודם ממריאים לרחבי העולם למסעות הקניות שלהם, במהלכם מבוזבזים מאות אלפי דולרים.

   מלך סוואזילנד מסוואטי השלישי (GettyImages)

   מדד מאמא תרזה
   בכל שנה, בחודש אפריל, מוזמנים מאות אורחים מרחבי העולם לחגוג למלך יום הולדת. עלות המסיבה מוערכת במאות אלפי דולרים. למרות זאת, הטקס המועדף על המלך הוא בכלל "ריקוד קני הסוף", שבו עשרות אלפי בתולות רוקדות חשופות חזה לעיני המלך, והוא רשאי לבחור מהן את נשותיו. לא פעם הוא מותיר לבניו ולאחיו לנהל את הטקס. הנערות רוקדות עם קני הסוף הגבוהים ביותר בכפריהן, שאמורים לשמש כהגנה למלכה האם כסימן לכבוד.

   ב-2004, באחד מהטקסים הללו, מסוואטי הבחין בזנה מאלאנגוו, יפהפייה בת 18 ומלכת יופי מקומית, שבהמשך הפכה לאשתו העשירית. אמה של זנה התלוננה שבתה פשוט נחטפה מבית הספר שלה על ידי שני שוטרים והתלוננה נגד המלך. רק לאחר שהנערה "שכנעה" את אמה שהיא מאושרת להיות כלתו של המלך, הסכסוך הסתיים.

   וואלה! גבר: כל המעושרים שכבר ביקרו אצלנו

   בנובמבר 2011 נרשמה עוד שערורייה. שר המשפטים בממשלת סווזילנד פוטר מתפקידו ונעצר, לאחר שנתפס מנהל רומן עם אחת מנשותיו של המלך. המלך מסוואטי השלישי קיבל תמונות מרשיעות, לפיהן השר ניהל רומן עם אשתו ה-12, שזכתה לפני כמה שנים בתחרות מיס אפריקה לנערות. על פי הדיווחים, המלכה בת ה-22 התחפשה לחייל כדי לברוח מהשומרים בארמון ולהגיע למלון בו שהה השר. לאחר מכן נאסרה בארמונה. בהמשך, רק לאחר שלטענתה הוכתה על ידי שומריו, המלך התגרש ממנה וביטל את כל זכויותיה. ב-2008 דווח בדרום אפריקה על נערה בת 19 שנמלטה למדינה מאחר שהייתה אמרה להפוך לאישה מספר 14 של המלך.

   ב-2002 התפטרו שישה שופטי בית המשפט העליון לאחר שהמלך סירב למלא את קביעתם, שאסרה על פינוי 200 משפחות מביתן לטובת אחיו של המלך, שרצה לבנות ארמון על האדמות שלהם.

   אחוזי האיידס הגבוהים במדינה מטרידים את המלך, ובעקבות כך ב-2001 הוא החזיר לחוקה מנהג מסורתי שאוסר על קיום יחסי מין עם צעירות מתחת לגיל 18. רק חודשיים לאחר שקבע את החוק, מסוואטי הפר את האיסור בעצמו כשנשא נערה בת 17 לאשתו ה-13. מאחר שעבר על החוק, הוא שילם כופר לאנשי השבט שלה. הכל חוקי.

   Bulshit Talks
   "ככל שאנו מתקדמים בבנייה מחדש של הארץ הזאת, בתוך כל האתגרים הללו, צריך להביע אכזבה קשה מכמה אנשי עסקים שממשיכים לבזוז את משאבי המדינה לטובתם האישית. מטרתם של אנשים אלה היא לקחת לעצמם כספים לאומיים המיועדים לפרויקטים חשובים. במצבנו הנוכחי, אנחנו כבר לא יכולים לאפשר לחמדנים הללו לשים את האינטרס האישי שלהם לפני זה של מדינתנו" (מסוואטי בנאום לפרלמנט בפברואר השנה, שובר שיאי חוצפה)

   מלך סוואזילנד מסוואטי השלישי (GettyImages)

   צילום: אימג’בנק – GettyImages