פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   פחד ותיעוב בלאס וגאס

   לפני שלוש שנים הפציע באינטרנט אלמוני שהפך את עולם הפוקר על ראשו. הכינוי שלו היה איסלידור1 והוא הרוויח והפסיד סכומי עתק נגד אגדות. עד שכל החשדות התאמתו והוא נחשף

   בסוף 2009 הוכה עולם הפוקר בתדהמה. משחק ההיי-סטייקס קאש באתר "פול טילט פוקר" נסחף בסערה על ידי שחקן פוקר אלמוני ששם המסך שלו היה איסילדור1 (כן, על שם גיבורו של טולקין. כן, שחקני אונליין פוקר הם חנונים). באותה תקופה כמעט כל אגדות הקאש העכשוויות התחרו שם על מאות אלפי דולרים, באופן יום יומי: תום דוואן, פיל אייבי, פטריק אנטוניוס, גאס האנסן, פיל גלפונד, דיוויד בנג'מין ושחקני פוקר ענקיים אחרים כמו בריאן טאונסנד, דיוויד בננפילד ובריאן הייסטינגס, שהרכיבו ליינאפ מרתק של משחקי קאש. עד שאיסילדור1, שחקן שוודי שאף אחד לא ידע את זהותו האמיתית, טילטל את עולמם.

   במשך שבוע, איסילדור1, אשר החזיק בתחילת אותה שנה כ-2000$ בחשבון שלו באתר, הרוויח סכום אסטרונומי של 5.7 מיליון דולר, הסכום הגדול ביותר שמישהו אי פעם הרוויח בפרק זמן כזה. והוא עשה זאת מול היריבים הקאשים ביותר. הרוב המכריע הגיע ממשחקי הדס אפ (ראש בראש) מול תום דוואן, אחד משחקני הפוקר הטובים והמפחידים בעולם. איסילדור שיחק בצורה אגרסיבית בצורה בלתי רגילה, וזאת אל מול שחקנים שאגרסיביות היא הכלי העיקר במשחק שלהם. עולם הפוקר היה כמרקחה: שוודי אנונימי מרסק את כל השמות הגדולים ביותר ומפגין פוקר מבריק, אגרסיבי ואובדני לפרקים. בלופים משוגעים והימורים ענקיים היו עניין שבשגרה עבורו, ותוך כמה שבועות הוא לקח חלק בכמה מעשר הקופות הגדולות ביותר בהיסטוריה של הפוקר באינטרנט; הגדולה מכולן הייתה 1.3 מיליון דולר מול פטריק אנטוניוס, קופה אותה הפסיד המטורף השוודי למקצוען הפיני.

   הסגנון האגרסיבי וחסר הפחד של איסילדור, ונכונותו לשחק מול כל אחד בכל סכום אפשרי, היה מקור כוחו אבל גם לקללה שלו. השוודי המוכשר הפסיד סכום אדיר של 3.2 מיליון דולר מול פיל אייבי, במהלך שבוע אחד; כמה ימים מאוחר יותר ספג איסילדור הפסד אסטרונומי של 4 מיליון דולר במשך חמש שעות של משחק הדס אפ (בכמה שולחנות במקביל) מול מקצוען הפוקר בראיין הייסטינגס. השוודי נעלם מעל המפה לזמן מה, אך הדיבור סביבו לא שכך, ובעיקר לא הניסיון לנחש מהי זהותו האמיתית של אותו גאון מטורף, שככל הנראה אינו מחזיק בשום ערך לכסף, ומסוגל להרוויח ולהפסיד בשעות ספורות סכומים חסרי תקדים.

   וואלה! גבר: אנחנו פה בשבילך. תהיה חזק
   וואלה! גבר: פליפ פלופ - מדור הפוקר המשובח שלנו
   וואלה! גבר: יצא גבר - כל שבוע אנחנו בוחרים את מי שעשה אותו

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   ויקטור בלום, איסילדור1 בשבילכם, מתחיל את הבלגן (צילום: יוטיוב)

   השם הנפוץ ביותר שעלה אצל המשערים, היה ויקטור בלום, מקצוען פוקר כבן 20, שעשה לעצמו שם לא רע בעולם הטורנירים באותה תקופה, והיה ידוע בסגנון אגרסיבי בצורה קיצונית, נטייה לבלופים מטורפים והבנה עילאית של המשחק. כאשר האתר "פוקר סטארס" הודיע על החתמתו של איסילדור1, ולאחר מכן חשף אותו כויקטור בלום, בעולם הפוקר לא נפלו מהרגליים. הקשר בין הפוקר הגאוני-התאבדותי של איסילדור1 לזה של בלום כבר היה די ברור. היד שהבאנו לכם הפעם בסרטון, הייתה אחד הרמזים העיקריים שקישרו בין בלום לבין איסילדור1 המסתורי. היא משמשת דוגמא מושלמת לאגרסיביות חסרת הפשרות שלו ולהתרסקויות הבלתי נמנעות שסגנון אובדני כזה יכול לגרום.

   זה קרה בטורניר ה-WSOP (World Series Of Poker) של 2008 ובשלב בו משוחקת היד, בלום ויריבו - חובבן אלמוני בשם איאן מונס - היו בין המובילים בטורניר בצ'יפים ומצויים בעמדה מצוינת להתקדם בטורניר. בלום מעלה ל3000 עם K2 יהלום, ויריבו מעלה בחזרה ל-9000 עם A7, יד חלשה יחסית. מיד אחרי הפלופ – שסידר למונס סט אס עם קיקר בעייתי ולבלום כלום ושום דבר - בלום עושה צ'ק. השחקן שמולו מהמר 9000. כאן העניינים מתחילים להתפתח בקצב מסחרר. בלום מעלה מיד בחזרה ל-58,000. מונס לא מתבלבל ומעלה שוב ל-116,000. ויקטור בלום, בתגובה, דוחף אול-אין, 231,000 דולר, כשהוא יודע (ואני משוכנע שהוא יודע) שליריבו יש אס.

   זהו בלוף מבריק, גאוני וטיפשי כאחד, בניסיון להוריד את השחקן משלישיית האסים שלו. החובבן שמולו אמור לדעת שהוא מנצח רק בלוף מוחלט: עם אס וקיקר חלש כמו שיש לו, כל אס שבלום מחזיק מרסק אותו. בלום שם את כל הלחץ על מונס: הערימה היפה שבנה החובבן וחיי הטורניר שלו, נמצאים בסכנה למול ההעלאה של הצעיר השוודי.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   הפסיכי דוחף אול אין עם כלום אחרי הפלופ, מול הסט אס של החובבן (צילום: יוטיוב)

   בסופו של דבר, ולא אחרי הרבה זמן, אותו איאן מונס משווה את הבלוף של איסילדור1, ושולח אותו הביתה עם פרצוף מובך. לאחר עזיבתו של השוודי הצעיר, בשעה שמונס אוסף את הצ'יפים ומזנק לעמדה של צ'יפ לידר בטורניר, פורץ השולחן בצחוק מזלזל על חשבונו של הבלפן הכושל. אותו צחוק מזלזל בפוקר של בלום מפספס את הנקודה העקרונית של סגנון המשחק של בלום, כפי שילמד עולם הפוקר עם פריצתו של איסילדור1. אותו בלוף הוא אמנם בלוף נוראי, אבל הוא מהווה את תמצית החשיבה של פוקר אגרסיבי: מה תעשה, מול שחקן מצוין שאתה יודע שמסוגל לכל מהלך אפשרי, כשהוא דוחף לך אול-אין ואתה לא מחזיק בנאטס? איסילדור1, יותר מאשר כל שחקן פוקר אחר בעולם, מפעיל לחץ על יריבו בכל רגע ורגע במשחק.

   באותה יד הניסיון של איסילדור1 נגמר בקול פשוט מצד איאן מונס. כיום, איסילדור1/ויקטור בלום ממשיך באותו סגנון אגרסיבי וממשיך להרוויח ולהפסיד סכומי עתק. ככל שהזמן עובר אנחנו מגלים שאותה היפר-אגרסיביות עובדת, לטווח הארוך, לטובתו. בלום נחשב כיום לאחד משחקני הפוקר הטובים בעולם (לראייה, בין השאר, זכייתו באחד הטורנירים הנחשבים בסבב, טורניר ההיי-רולרס של ה-PCA, והישגים מרשימים בשולחנות הקאש ב"פוקר סטארס"), ובטח לאחד המפחידים שבהם. האגדה של איסילדור ממשיכה להיכתב, יום אחרי יום, יד אחרי יד, בלוף אחרי בלוף. היד שראינו היא אמנם סוג של התחלה מגומגמת, אך גם את הכישרון העצום ויותר מכך את חוסר הפחד המוחלט, אשר מאפיינים את הכוכב השוודי.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   מונס זורח, לא מאמין ואוסף ערימה של צ'יפים (צילום: יוטיוב)

   וואלה! גבר: אנחנו פה בשבילך. תהיה חזק
   וואלה! גבר: פליפ פלופ - מדור הפוקר המשובח שלנו
   וואלה! גבר: יצא גבר - כל שבוע אנחנו בוחרים את מי שעשה אותו