פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   כצאן לטבח

   מדור הפוקר של וואלה! גבר מציג: כבש הוא חיה מסוכנת . על שולחן הפוקר הוא חלומו של כל מקצוען. אבל כמו שמיד תראו, כבש הוא כבש וגם כשהוא נותן לך ביס, אין לו מושג

   וואלה! גבר: אנחנו פה בשבילך. תהיה חזק
   וואלה! גבר: פליפ פלופ - מדור הפוקר שלנו
   וואלה! גבר: כל מה שאתה בטח רוצה, גם אם לא צריך

   למה אנחנו משחקים? בגלל האתגר, בגלל העניין, בגלל האדרנלין וההימור, בגלל היכולת לגבור על היריב שלך ברמה השכלית; בגלל החברה והצחוקים, בגלל המפלט מהחיים הרגילים. ואה כן, בגלל הכסף. בסופו של דבר, מעבר להנאה מהמשחק, פוקר משוחק בשביל להרוויח כסף. שאל כל שחקן פוקר מקצועי מה החלום שלו ורובם יענו לך תשובה דומה: שחקן חלש, עשיר, עם המון כסף, שיושב לימינם בשולחן.

   קראו להם חובבנים, דגים, כבשים, כסף מת, גמבלרים, שחקני-פארטיות, או סתם טמבלים: אלו השחקנים שמחיים את המשחק. כל אותם עשירים למיניהם (הכול יחסי כמובן. אין דין פארטייה באלנבי לחדר הוי.איי.פי בבלאג'יו) ליד השולחן, לא תמיד שמים לב שהם המטרה של כל שחקן רציני בחדר. הפרופיל של הכבש הממוצע הוא די קבוע: מבוגר יחסית, עשיר יחסית, לרוב איש עסקים שלא בדיוק מבין את המשחק ולא ממש אכפת לו. הוא הגיע בשביל ליהנות. שני קלפים ביד, חמישה על הלוח, להרכיב את היד הכי טובה. לא הלך? הדילר שחור, יום בלי מזל. הלך? כיף גדול. אלו עם האיקס על הגב הם לרוב אלו שהכי פחות אכפת להם. ככל שהשחקן עשיר יותר, הוא לרוב גרוע יותר. הפנטזיה האולטימטיבית של "ציידי הכבשים", של מקצועני הפוקר היא פוזישן על דג שמן וגדול.

   דיוויד "ויפר" פיט, אחד משחקני הקש המובילים בעולם ואישיות מבריקה וגבולית, זכה להגשים את הפנטזיה. בעונה האחרונה של היי סטייקס פוקר, "ויפר" ישב בשולחן כשלימינו לא פחות משלושה מיליארדרים חובבנים, שבאו להשתכשך במים העמוקים עם המקצוענים. "ויפר", עם פוזישן על שלושה לוויתנים חסרי מושג. זה אמור היה להיות טיול ארוך ומהנה עבור המקצוען האקסצנטרי. ואז הגיעה היד שלנו.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   ויפר עושה שרירים אחרי הטרן (צילום מסך)

   פיל ראפין, בעלים של קזינו בווגאס ומיליארדר, משווה עם K3 תלתן. "ויפר" מבודד אותו ברייז. ראפין כמובן משווה. הכול לפי התוכנית: הדג המיליארדר, עם יד גרועה בלי עמדה מול המקצוען. היד של פיט, 2-9 תלתן, בכלל לא משנה. הוא מבודד את הדג ויוצא לעבוד. הפלופ הוא אס שמונה מלך, והמיליארדר החובבן מוביל לתוך הקופה בהימור של 5000$. פיט מבין שלראפין יש קינג, ומשווה בשביל לבלף מאוחר יותר. ה-4 בטרן לא משנה כלום, והכבש ממשיך להמר לתוך ויפר, הפעם 20,000$. כאן נכנס פיט לפעולה. הוא מעלה ל-50,000$, כשהוא מייצג יד גדולה במיוחד: אס חזק במקרה הרע, סט במקרה הטוב. את ראפין זה לא מעניין, כל אותו טווח מאיים של ידיים: הוא משווה בלי לחשוב. הריבר הוא Q לב, עכשיו יש שלושה לבבות על הלוח, סתם ככה, בשביל לתבל את האקשן. ראפין עושה צ'ק, ויפר מהמר 100,000$, ובלי יותר מדי מחשבה ראפין משווה אותו. עם זוג שני, בלי קיקר, על לוח עם שלושה לבבות, לאחר שהיריב שלו, אחד משחקני הקש הטובים בעולם, ייצג יד חזקה ביותר.

   אחרי היד, בקטע וידאו קצר, מספר פיל ראפין על הסיבה בגללה השווה. "היה לי מלך" הוא אמר. זהו. זה הכול. היד של פיט בכלל לא עניינה אותו. היה לו מלך. אתה יכול לדבר שעות על טווחים של ידיים, טווח של הימורים לvalue, קיקרים חלשים ומשחק בפוזישן. בשביל ראפין, בסופו של דבר, אותם 150,000$ אינם הון עצום, אלא בוטנים. והיה לו מלך. אז מה אם יש אס על השולחן. אז מה אם יש שלושה לבבות. אז מה אם אחד השחקנים הטובים בעולם מהמר לתוכך בפלופ, בטרן ובריבר. אז מה אם אתה לא מנצח אף אחת מהידיים שיכולות להיות לו. היה לו מלך. כל מה שהיה צריך בשביל להשלים את חווית הפארטיה הישראלית הממוצעת היה לשמוע את המשפט "לא ראיתי אותו אס", משפט שאינסוף מקצוענים ישראליים גלגלו עיניים כששמעו אותו, בשעה שהם עוברים את אותה חוויה שדיוויד פיט עבר באותה יד.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   צ'ק על 100,000 דולר עם זוג שני וקיקר דרעק. כבש על האש (צילום מסך)

   "ויפר" עבר על אחד החוקים הגדולים של משחק הפוקר המקצועני: אל תבלף את הכבשים, ובמיוחד לא את אלו העשירים במיוחד. כי הם ישלמו. תמיד. לא משנה מה הסכום, חוזק היד שאתה מנסה לייצג, הקיקר או העמדה. פיל ראפין "לא ראה אותו אס" ומאה חמישים אלף דולר הם כמו טיפה באוקיינוס עבורו. כמו שבארי גרינסטיין אומר, עם חיוך משועשע "אל תבלף אנשים שיש להם יותר כסף ממך".

   הפרצוף ההמום של פיט אחרי היד, ההמהום המשועשע של שאר השולחן, כל אלו צריכים לשמש שיעור לכולנו: כשאתה מגשים את החלום הגדול, ויושב בעמדה מול שלושה שחקנים כל כך חלשים, וחשוב מכך, כל כך עשירים, פשוט חכה. כי גם כשלך תהיה את אותה מפלצת, פיל ראפין ודומיו יהיו שם בשביל לשלם, כמו כבשים טובים.


   וואלה! גבר: אנחנו פה בשבילך. תהיה חזק
   וואלה! גבר: פליפ פלופ - מדור הפוקר שלנו
   וואלה! גבר: כל מה שאתה בטח רוצה, גם אם לא צריך

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   מה לעזאזל חשבתי, לבלף מיליארדר חסר מושג? ויפר מקבל גזים מהכבש (צילום מסך)