פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   הבלוף הגדול בכל הזמנים

   מדור הפוקר של וואלה! גבר מציג: הגווארדיה הוותיקה של בראנסן וגרינשטיין אל מול הכוכבים הצעירים החדשים כמו איסטגייט והשקרן הטוב בעולם - תום דוואן

   היד שבסרטון היא כנראה אחת הידיים הכי מפורסמות ששודרו אי פעם בטלוויזיה, ובלי ספק אחת המעניינות שבהן. בתחילת היד, לשם רווחת הצופים, צריכה הייתה להופיע כתובית "אל תנסו את זה בבית". צריך להיות מטורף אמיתי כדי לנסות את הבלוף הזה, וגאון אמיתי כדי להצליח בו. אינספור שחקנים הפסידו סכומי כסף עצומים (יחסית) בניסיונות החיקוי של גאון הפוקר הצעיר הזה, אחרי שראו את היד היד הזו.

   הדבר המעניין ביד הוא כמובן הנפשות הפועלות והערך הסימבולי שיש לכל אחת מהן. בארי גרינשטיין, שהעלה מעמדה מוקדמת עם זוג אסים, מייצג את הגווארדיה הישנה. לצידו בשולחן אלי אלעזרא שלנו והאגדה דויל בראנסן. אלו הם המקצוענים של פעם, שגדלו בחדרי פוקר מעושנים, והתפרנסו מהמשחק שנים ארוכות לפני שכל ילד שזכה ב-WPT הפך לסלב בקנה מידה עולמי.

   וואלה! גבר: אנחנו פה בשבילך. תהיה חזק
   וואלה! גבר: פליפ פלופ - מדור הפוקר שלנו
   וואלה! גבר: השאפות שלנו, הם בכל מקום

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   פה אלי אלעזרא עוד היה בעניינים (צילום מסך)

   פיטר איסטגייט הוא מייצג מושלם של אותה מגמת אינסטנט: איסטגייט הוא שחקן פוקר לא רע (במונחים עולמיים, לא הייתי רוצה אותו לידי בפארטיה הממוצעת) אשר התמזל מזלו וזכה בטורניר הגדול ביותר בעולם. בשנת 2008 זכה איסטגייט בן ה-22 במיין איבנט של ה-WSOP ובסכום צנוע של 9 מיליון דולר. איסטגייט הפך לכוכב בן רגע. בעידן המקדש את כוכבי הריאליטי זה רק הגיוני שגם בעולם הפוקר יצוצו וידעכו כוכבים בקצב שבו מחלקים צמידים ב-WSOP.

   האופי המתון של איסטגייט, צניעותו, והעובדה שהוא שחקן פוקר לא רע בכלל רק מדגישים את גודל האבסורד: בטורניר אחד, המורכב ברובו משחקנים גרועים למדי, שחקן פוקר יכול להפוך מפורסם (ועשיר) יותר מכמעט כל שאר השחקנים בקהילה. המיין איוונט של ה-WSOP מכתיר ומפיל מלכים מדי שנה. והמלך, כפי שמראה לנו המשתתף השלישי ביד, הוא כמעט תמיד עירום.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   איסטגייט מבולבל. עוד שניה הוא זורק את היד הכי טובה על השולחן (צילום מסך)

   אותו משתתף הוא תום דוואן, והוא הסיפור האמיתי כאן. דוואן הוא לא איסטגייט: הוא אמנם צעיר מאוד, כמו איסטגייט, וכמוהו גם הוא שייך לדור שהגיע אחרי הבום הגדול של הפוקר, אך את היותו סלב ענק בעולם הפוקר הוא הרוויח לאורך זמן ובזכות יכולת מדהימה, ולא בטורניר אחד. דוואן הוא למעשה שחקן טורנירים רע למדי. את ההישגים, התהילה והכסף (המון, המון, כסף) הוא משיג על שולחן הקש, אם זה אונליין ואם זה במשחקי הקש הגדולים בעולם.

   בגילו הצעיר הוא הספיק לשחק יותר ידי טקסס הולד'ם מאלו ששיחק בארי גרינשטיין כל חייו, רובן המכריע על מסך המחשב. על היכולת המדהימה שלו והניסיון שצבר מאפילה התכונה המייחדת את דוואן באמת, גם אל מול כוכבי אינטרנט אחרים: הוא חסר פחד לחלוטין, ותמיד שמח להמר, לא משנה מה הסכום. דויל בראנסן אמר בהזדמנויות רבות כי דוואן מזכיר לו את עצמו כשהיה צעיר. זוהי לא אמירה מקרית: דוואן הוא גמבלר אמיתי, והכבוד שלו הוא זוכה מזקני השבט נקנה לא רק בזכות יכולות הפוקר, אלא גם בזכות תשוקה וכבוד למשחק עצמו, להימור עצמו.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   גרינשטיין, עם פוקט אס, לא מאמין שזה קורה לו (צילום מסך)

   היד הזו, והדיון שנעשה אחריה בשולחן, ממחישה את העברת הלפיד מהדור הישן אל דור שחקני האינטרנט, ואת המעמדות החדשים בעולם הפוקר: איסטגייט, שמבין שקפץ מעל הפופיק ושהוא הדג של השולחן, משחק מפוחד ומקפל במהירות את השלישייה שלו; כוכב הריאליטי חוזר למקומו הראוי. בארי גרינשטיין הגדול, חושד במה שקורה בניגוד לאיסטגייט, כמעט ומשווה ולבסוף פורש בתסכול. המאבקים האפיים בינו לבין דוואן במהלך אותה עונה של היי-סטייקס פוקר ועמידתו של גרינשטיין אל מול הפוקר ההיפר אגרסיבי של דוואן מסמלים את התמודדותו של הדור הישן עם שחקני האינטרנט אשר שינו את פני המשחק לעד. גרינשטיין, בידיים ששיחק מול דוואן, טעה לא מעט פעמים וצדק לא מעט פעמים. לפעמים המזל היה לטובתו ולפעמים נגדו; בכל מקרה, ובניגוד לשאר השולחן שפשוט נתן לילד הצעיר לדרוס אותו בלי התנגדות, בארי הסתכל לו בלבן של העיניים. על כך, לכל הפחות, צריך להוריד בפניו את הכובע.

   נשארנו עם תום דוואן. ילד בן 21 באחת מהופעותיו הראשונות במשחק קש בטלוויזיה. בכל רגע ביד דוואן ידע בדיוק מה קורה: הוא יודע שלבארי יש אסים, שלאיסטגייט יש שלישייה, וששניהם יפרשו להימור גדול מצידו בטרן. דוואן מבלף, מוציא שתי ידיים חזקות מאוד, ולוקח קופה ענקית. אחרי היד הוא מציין בביטחון מלא ש-"לפיטר הייתה את היד הכי טובה" ומציע התערבות לכל מי שיהיה מוכן לקחת אותה בנושא זה. בבלוף המדהים שלו מתגלה תום דוואן כשחקן פוקר ענק, כחסר פחד לחלוטין וכמהמר אמיתי. הוא יורש ראוי לדור הנפילים של בראנסן, גרינשטיין ואלי אלעזרא שלנו, ובלי ספק השחקן הכי מעורר השראה שצמח בשנים האחרונות בעולם הפוקר. היד הזאת היא תום דוואן, היד הזאת היא פוקר בשיאו.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   המלך, תום דוואן (צילום מסך)

   וואלה! גבר: אנחנו פה בשבילך. תהיה חזק
   וואלה! גבר: פליפ פלופ - מדור הפוקר שלנו
   וואלה! גבר: השאפות שלנו, הם בכל מקום