פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   קותי, אדם

   בכל סיטואציה מורכבת שבה מעורב קותי ב"האח הגדול", אתה לא יודע אם עוד רגע הוא יפתח למישהו את הפנים או ירוץ לבכות במיטה. גם בגלל זה וואלה! גבר שם עליו את הז'יטון

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   הפיצול מבית שמש. קותי מרים ידיים (צילום: מסך)

   קותי יושב מתוח על הספסל בגינה. הוא מוצץ סיגריה בעצבים, מנענע רגליים בחוסר מנוחה, מכסה את הראש בקפוצ'ון. לפני כמה דקות הוא שוב התרגז מערן, הוא שוב מתוסכל מיאנה, הוא עוד פעם נראה מריר ומדוכדך. הצופה מסתכל על קותי, ולא יודע איך הוא יגיב. מה הוא הולך לעשות? האם הוא הולך להרביץ למישהו, או לבכות בשקט? האם יוציא את העצבים שלו על אחד הדיירים או שימלמל לעצמו בחוסר אונים? אחרי חמישה שבועות בבית, עדיין קשה להחליט איזה צד דומיננטי יותר אצל הדמות הכי מעניינת של "האח הגדול 4". האגרסיבי או הפאסיבי? הקשוח או הרגיש? מיהו קותי האמיתי?

   זה כנראה סוד הקסם שלו - היכולת לזגזג בין שתי דמויות שונות, קיצוניות: קותי הערס עם הקפוצ'ון הצהוב של בית"ר ירושלים, וקותי העדין עם המשקפיים נטולי המסגרת. מצד אחד המאצ'ו הכוחני מהשכונה, מצד שני הבחור המאוהב והחלש. מצד אחד גבר קנאי עם נטייה לאלימות ולרכושנות, מצד שני בחור מקופח עם רגשי נחיתות. לא קל להציג שני צדדים כל כך מנוגדים, אבל קותי, באמנות של יחידי סגולה, מצליח לבנות את הדמות המורכבת של הגבר האולטימטיבי. הרי גברים אמיתיים בוכים בלילה וקותי עושה את זה לעיני עשרות מצלמות לבוש בטריינינג.

   וואלה! גבר: אנחנו פה בשבילך. תהיה חזק
   וואלה! גבר: השאפות שצילמנו בבחירות במרצ
   וואלה! גבר: כל מה שאתה רוצה, כל מה שאתה צריך

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   אם היינו באזרחות הייתי מכבה לך אותה בעין. קותי וערן צו פיוס (צילום מסך)

   הדואליות מתחילה בסגנון הדיבור שלו. לא עילג, אבל כבד. מדובר, כביכול, בתכונה שמעוררת סלידה, אבל אצל קותי היא חיננית. אפשר לראות איך מעונה לעונה היכולת הורבאלית של מנצחי "האח הגדול" הולך ומידרדר - משפרה לאלירז, מג'קי לקותי (?). בקצב הזה יכול להיות שהמנצח הבא כבר יתבטא בשברי הברות ותנועות ידיים. קותי מצליח להוציא מהעגה הערסית שלו את המיטב. שכונתי ועממי, אך שנון ומשעשע במקביל. אמן השפה הדלה.

   קותי לוקח את החולשה הזו, והופך אותה לעוצמה. יש לו יכולת נדירה לאבחן אנשים ולהגדיר אותם במדויק, תוך שימוש באוצר מילים דליל אך חד מחשבה. שומר על תדמית נער השכונות אך נשמע פיקח ומלא הומור, לא פעם יוצר תחושה שהוא קורבן של הסביבה, מוריד את עצמו בכוונה, אבל כולנו מזהים את החריפות. עם שימוש במילים פשוטות, קותי מייצר שירה.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   יא וואראדי, קיבלנו בראש גם מסכנין וגם מבני לוד? (צילום מסך)

   הנטייה של קותי לאלימות, גם היא כאילו נכפית עליו בחוסר ברירה, בניגוד לרצונו כביכול. הוא זורק דברים, צורח על אנשים ומאיים עליהם ("באזרחות כבר הייתי מפרק אותו", הוא אמר על ערן), אבל זה לא באשמתו. יש לו כבוד רחוב של גבר , אבל הוא לא אוהב את זה. הזעם שלו הוא בסגנון "תחזיקו אותי", כי הוא כנראה לא באמת רוצה או יודע ללכת מכות. הרי זו לא אשמתו, זה חזק ממנו, ככה לימדו אותו לשרוד ביציע המזרחי בטדי. הנה לכם "בריון צעצוע", במובן החיובי של המילה.

   זה הקסם של קותי: גם הצד האלים שלו מתועל לטובתו. מצד אחד זה מעניק לו תדמית מאצ'ואיסטית של גבר לוחמני עם דם חם, מצד שני יש לו בייבי פייס. מעריציו יודעים שמתחת לכסות הקשוחה מסתתר בחור רגיש. כי על כל פרץ אלימות, יש רגע של עדינות. הוא חווה אהבה נכזבת ובוכה מתחת לכרית. היו לו חיים לא קלים, ופעם לא היה לו כסף לקנות סיגריות טיים. יש לו רגשי נחיתות וחוסר ביטחון, והוא קורבן להתנשאות על רקע עדתי. פעם סלקטורים לא הכניסו אותו למועדון, ויכול להיות שהחברים שלו חיכו אחר כך לסלקטור ופוצצו אותו במכות, אבל גם אם כן, קותי כנראה עמד בצד, לא מבין איך הוא הגיע למצב הזה, לא יודע אם ללבוש את הקפוצ'ון של בית"ר או את משקפי הראייה.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   באמא שלי, את באה לפה הרבה? קותי ויאנה, אללה יסטור (צילום מסך)

   קותי גם מאוהב. הוא לא יודע לתפקד ליד יאנה, החתלתולה הפלרטטנית. בחורות כמוה אף פעם לא הולכות עם בחורים כמוהו. זה חסר סיכוי, אבל הוא עדיין מאמין. הוא סמרטוט של רגשות, אבל גבר מספיק כדי לא לפחד לחשוף אותם. הוא מנסה לשחק אותה קשוח איתה, אבל פשוט לא מצליח. ככה לוקחים חולשה והופכים אותה לעוצמה.

   וגם אתה אוהב אותו, אבל קצת נרתע. אתה רוצה להתקרב אליו, אבל קצת פוחד להסתבך איתו. קותי הוא כל מה שלא היית מאחל לבת שלך, אבל ממתי לבת שלך אכפת מה אתה מאחל לה? גם היא נשבתה בקסמיו, בחוסר ברירה. גם היא, כמו כולנו, מרגישה שרק היא מבינה אותו.

   אלירז שדה (שוקה כהן)
   יום אחד גם לך יהיה בגאז' כזה. אלירז מחכה לקותי (צילום מסך)

   וואלה! גבר: אנחנו פה בשבילך. תהיה חזק
   וואלה! גבר: השאפות שצילמנו בבחירות במרצ
   וואלה! גבר: כל מה שאתה רוצה, כל מה שאתה צריך