פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   תגיד לי, אתה מפגר לגמרי?

   השבוע אייל שכטר יצא לבלות עם החבר הכי טוב שלו. זה נגמר בארבע בבוקר עם ראש מהדהד מכל מיני דברים טובים ואישה זועפת במיטה. וואלה! גבר מזכיר: גם לבני 46 מותר ליהנות

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   מה את מבינה. בר, לילה, צרבת (צילום: אייל שכטר)

   אמיר התקשר. "רוצה לבוא למינימל קומפקט?", הוא שאל. באינסטינקט זה היה כן, אבל מכיוון שידעתי שיש לי עניינים למחרת בבוקר ובערב יש לנו הופעה ניסיתי לברוח. "עזוב", הוא אמר, "הופעה והביתה". בטח הביתה. אני מכיר את הדינמיקה בין שנינו. אני גררתי אותו? הוא גרר אותי. נגררנו. אמרו את זה קודם לפניי, זה לא משנה.

   אז הלכנו להופעה. דבר הוביל לדבר אחר, וככה מצאנו את עצמנו די מהר בבר שאנחנו אוהבים עם כל הטוב שהארץ הספציפית הזו יכולה להציע. אז שתינו כמה דברים טובים, עשינו כמה דברים טובים אחרים וב-4 בבוקר זחלתי למיטה. אני לא מרגיש טוב, אמרתי לה. "אתה מפגר לגמרי, אתה עוד מעט בן 50. יש לך אודישן על הבוקר. תתבגר כבר". ככה. לא נתנה לי אפילו דקה של חסד.

   בכל החישובים שעשיתי בראש, שגם ככה לא הפסיק לרוץ, יצא שיש לי שעתיים לישון, מקסימום שעתיים וחצי. אחת תתעורר, אחר כך השנייה. השלישית בטח תעלה לספר לנו שנגמר החלב או משהו. האישה איבדה אתמול חצי אצבע, היא תפורה ולא יכולה לזוז, ככה שאין סיכוי שהיא תעזור עם הילדות. מה שאומר, אח שלי, שאתה בצרות. תנסה לא להקיא. רגע לפני שהיא הסתובבה עם הראש לצד השני, היא מילמלה משהו על חוסר אחריות.

   וואלה! גבר: תהיה חזק. אנחנו פה בשבילך
   וואלה! גבר: רעש לבן: כל הטורים של אייל שכטר
   וואלה! גבר: גם לחגית גינזבורג יש אצלנו טור שבועי

   אריק איינשטיין עם אורי זוהר בסרט "עיניים גדולות" (צילום מסך , צילום מסך מתוך הסרט)
   אני גררתי אותו? הוא גרר אותי. נגררנו (צילום: יח"צ)

   קמתי אחרי שעתיים, מעוך עם 200 קילו על הראש, אבל קמתי. נפלתי מהמיטה, שטפתי פנים וגוף, חייכתי לבנות, הלבשתי אותן, לקחתי אותן לגן ואז זחלתי שוב למיטה. שאף אחד לא ידבר איתי על חוסר אחריות. כשלא היו ילדות, זה היה יכול להיגמר בצהריים, יומיים אחר כך. והנה, חזרתי הביתה, ישנתי מה שישנתי והתייצבתי לאודישן בזמן. אחרי התעלפות צהריים איכשהו הרגשתי שהחיים מתייצבים חזרה.

   בערב הגעתי לאמיר. הוא עמד ואכל שקדים באובססיביות. יש לו צרבת. יעל, האישה שאיתו, הסתובבה קומה מעל כמו מישהי שממש הרגע בלעה הר געש. או שהר געש בלע אותה. בכל מקרה, כמו מישהי שרק המעטפת החיצונית שלה כרגע על 1,600 מעלות. "אני לא יודעת מה עשיתם אתמול, אבל הוא היה במיטה עד שבע בערב". "הוא" זה בן זוגה. "הוא" זה אבי ילדיה. "הוא" זה הכינוי שהיא מעדיפה, כמו גם בת הזוג שלי, כשהן במצב רתיחה מתקדם. הוא, אגב, עדיין אמיר בשבילי, העדיף לא להגיב. הוא המשיך לאכול שקדים בשקט. אכלתי גם אני כמה. בשקט לידו. בערב היתה לאבטיפוס ההופעה הכי טובה שהיתה לנו עד עכשיו בסיבוב הזה.

   מינימל קומפקט בהופעה (נמרוד סונדרס)
   מינימל קומפקט בהופעה. מקסימום אימפקט (צילום: נמרוד סונדרס)

   כמה שנים טובות לפני שהפכתי לאבא, הייתה תקופה ארוכה שבה היה לי רע מאוד. נפשית, גופנית. נראיתי נהדר אבל בפנים הייתי מפורר. לא ממש ידעתי איפה ייגמר היום. מצאתי את עצמי לא פעם במקומות שהביאו אותי לגיהנום הפרטי שלי, מתחת לאדמה, בתוך מועדון, דבוק לרמקול, מרגיש מלך העולם, בין מאות אנשים, מוכה, מוטרף, עם מוח מורתח, מוצף בדלק אלפי מחשבות, בדרך לכאוס מוחלט.

   הייתי באיבוד והתחלתי לשחזר את עצמי מחדש. הכרתי את מי שתהיה אמא של הילדות שלי. בהתחלה רבנו על עיתוני הבוקר בקפה השכונתי. אחר כך משכתי לה בצמות, היא עשתה לי מרק וחזרתי לגלות בית ומשפחה. הגיהנומים שלי הלכו והתמעטו. כשהילדות נולדו, הראשונה ואחר כך השנייה, לא היה מקום יותר לגרד את התחתית. אין יותר שאלות. הבקבוק של הלילה הוחלף בבקבוקי של הבוקר.

   אבל השד הזה לא מת. הוא התעייף, קשה לו בלילות, אבל לפעמים הוא מרים את הראש וכשהוא יוצא מהבית – אני גררתי אותו? הוא גרר אותי. נגררנו. זה שאני בן 50 עוד מעט לא הופך את השד הזה לאחראי יותר. "הוא" נשאר מפגר לגמרי, מה לעשות?

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   הבקבוקי של הבוקר (צילום: אייל שכטר)

   בערב, ענת ויעל הגיעו יחד להופעה שלנו. אני משוכנע ש"הוא" חזר שוב ושוב בשיחה ביניהן באוטו. אחרי ההופעה אמרתי לה: "את לא באמת רוצה שאני אהיה מי שאת חושבת רוצה שאני אהיה". היא לא אמרה מילה. גם היא יודעת שאבא מסטול שמגיע פעם בכמה חודשים כמו מיקרוב הביתה זה לא בדיוק הדבר הכי גרוע שיכול לקרות. לפעמים זה אפילו מצחיק. במקרה שלי, גם יכול להוביל להופעה טובה. מצד שני, יש גם סיכוי שבשתיקה שלה היא סיכמה לעצמה שוב בראש: "הוא" מפגר לגמרי.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   תנו לחיות לחיות. אייל שכטר ואבטיפוס 2012 (צילום: נעם בן דוד, יח"צ)

   וואלה! גבר: תהיה חזק. אנחנו פה בשבילך
   וואלה! גבר: רעש לבן: כל הטורים של אייל שכטר
   וואלה! גבר: גם לחגית גינזבורג יש אצלנו טור שבועי