פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   אובמה בישראל: זה לא רק צבע העור, טמבל

   מהורדת הז'אקט על מסלול הנחיתה בנתב"ג, דרך ההפרעה לנאום שלו בבנייני האומה ועד תקרית כוס היין אצל הנשיא פרס - ברק אובמה הוא תמצית כל מה שנתניהו לעולם לא יהיה - COOL

   ברק אובמה ובנימין נתניהו בסיור בסוללת כיפת ברזל (לשכת העיתונות הממשלתית)
   (צילום: לע"מ)

   השאלה היא לא האם הייתם קונים מברק אובמה במחיר מופקע מערכת כיפת ברזל משומשת. ברור שהייתם קונים. השאלה היא מתי לאחרונה נתקלתם בישראלי שמתנהל בטבעיות ובחן מול העולם. לא פוליטיקאי ישראלי - ישראלי כלשהו. מישהו שמסוגל לעמוד מול נציגי המדיה ומול קהל, מול עמיתים ומול יריבים ולהיראות נינוח לחלוטין, בטוח בעצמו, רגוע. בקיצור - השאלה היא מה זה Cool ולמה זה מצרך כל כך נדיר בצד הזה של כדור הארץ.

   קחו למשל את הרגע שהגדיר את הביקור הנשיאותי מיד עם תחילתו. נשיא ארצות הברית וראש ממשלת ישראל צועדים על מסלול האספלט בנמל התעופה בן גוריון. אובמה פושט את הז'אקט ומטיל אותו על הכתף. נתניהו מתלבט רגע ומחליט לחקות אותו. שני המנהיגים צועדים זה לצד זה, המצלמות מתקתקות ולכולם ברור איזו תמונה תופיע בעוד דקות אחדות בכל ההומפייג'ים של אתרי החדשות בעולם ותככב למחרת על כל שערי העיתונים. אי אפשר היה שלא להיזכר באותו רגע אומלל של בנימין נתניהו לפני בחירות 99', כשעמד מול אולם מלא אוהדים ופשט באנחת רווחה מאולצת את השכפצ שהשב"כ אילץ אותו ללבוש להגנתו, רק לאחר שווידא שכל הנוכחים חברי ליכוד.

   נשיא המדינה שמעון פרס מציג לנשיא ארה"ב את מלכת היופי הישראלית טיטי (לשכת העיתונות הממשלתית , אבי אוחיון, לע"מ)
   (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

   14 שנה חלפו אבל נתניהו לא למד איך עושים זאת נכון. רגע אחרי שאובמה פשט את הז'אקט אפשר היה לראות על פניו של נתניהו את המצוקה. כשפתח את כפתורי הז'אקט הוא הכניס בצורה מגוזמת את הסרעפת פנימה. כמו רובנו, גם הוא יודע שכשמזניחים את שרירי הבטן, הז'אקט התפור על פי מידה מסתיר את מה שאל גור היה מכנה "אמת מטרידה". וכך אותה פעולה לכאורה אגבית (שככל הנראה תוכננה מראש בקפידה), זו שבזכותה אובמה נראה סופר-קול, הציגה את ביבי כתלמיד המתאמץ מדי של הכיתה, זה שמנסה לתפוס את מקומו בספסל של המקובלים מאחור על ידי כך שהוא מחקה כל מחווה גופנית של מלך הכיתה.

   חכו רגע לפני שאתם גוללים מטה להוסיף טוקבק מנאץ. זו לא ביקורת על התנהגותו של נתניהו או על מנהיגותו. הוא הרוויח בצדק את מעמדו כפוליטיקאי הישראלי הראשון שלמד את אמריקה לעומק. הראשון שהבין את הפוליטיקה שלה, את הרטוריקה שלה, את הטלוויזיה שלה. נתניהו הרי נחשב, לטוב ולרע, כמי שייבא לישראל את הקודים האמריקאים של התנהלות מול מצלמות ומול קהל, יישם אותם כאן בהצטיינות והפיק מהם את מקסימום התועלת: קדנציה שלישית במשרד ראש הממשלה.

   הקהל הפריע לנאום אובמה - הנשיא לא התרגש (צילום מסך)
   (צילום: רויטרס)

   אבל אפילו אוהדיו יסכימו – נתניהו לא Cool. לא במובן העמוק של המילה. כשהוא במיטבו – והאמת היא שכבר זמן רב הוא לא במיטבו – הוא יודע מה לומר ולפעמים אפילו איך לומר את זה, אבל כמעט תמיד אפשר לזהות אצלו את המאמץ. את החזרות. את ההשתדלות. את הזיעה. את התפרים. והם אלה שעומדים בינו לבין הגביע הקדוש של הנונשלנט: הקוליות.
   ברור שהילת נשיא ארצות הברית, ראש המטות המזוינים, מנהיג העולם החופשי וכל זה אף פעם לא מזיקה. אבל שני הנשיאים לבית בוש או ג'ימי קרטר לא היו קולים במיוחד. גם מריצ'ארד ניקסון הייתם מהססים לקבל בחינם רכבת אווירית מהניילונים. כך שהמגורים בבית הלבן לא מבטיחים דבר מהבחינה הזו.

   גם צבע העור הוא לא הסיפור – אפילו היום, שנים אחרי שעזב את הבית הלבן, ביל קלינטון יכול להעביר סדנת מאסטר בתחום - ובכל זאת יש לו קשר. בספר "Street Cool" העוסק בגבריות שחורה בארצות הברית, כותבת המחברת, מרלן קים קונור, כי Cool היה קוד התנהגות שפותח ושוכלל על ידי גברים שחורים בתקופת העבדות במאה ה-19. שם נולד המונח. "הם עטו על עצמם כסות של פאסיביות ואדישות לכאורה כלפי מעשי בעלי האחוזות הלבנים ומעשיהם. זו הייתה הדרך שלהם לשרוד את מעשי הזוועה, העינויים וההשפלות שעברו נשותיהם והם עצמם. רק כך הם נשארו בחיים", כותבת קונור.

   נשיא המדינה שמעון פרס מעניק את המדליה הנשיאותית לנשיא ארה"ב ברק אובמה בבית הנשיא בירושלים (יח"צ , מרק ניימן לע"מ)
   (צילום: מרק ניימן, לע"מ)

   ממטעי הכותנה נדד המושג אל מאורות הג'ז בדלתא של המיסיסיפי ומשם אל מועדוני הסווינג בערים הגדולות. מוזיקאים ניסו להיראות ולהישמע Cool. לאלתר כאילו הנגינה נולדת מעצמה והיא לא תוצאה של אימון מפרך. מיילס דייויס קיבע את המושג בתקליט המופת "Birth Of Cool" מ-1949. נגני ג'ז אימצו אותו כמודל לנגינה איכותית. מאז זה תו התקן להתנהגות אורבנית נחשקת. בדיבור, בלבוש, בהומור, בבילוי, בפוליטיקה. בכל.

   אובמה שולט בתורה הזו בטבעיות. שמתם לב איך הגיב לקריאת הביניים של הסטודנט הערבי בבנייני האומה? ראיתם איך התבדח בסעודה החגיגית בבית הנשיא עם פרס שלקח לו את כוס היין וקלקל לו את התוכנית להרים כוס לכבודו? זה Cool. הנאומים – עם אזכורי "ארץ נהדרת", "תיקון עולם", מנהגי הפסח, הרב אשל וכל המשפטים בעברית - הם מקצוענות אמריקאית שרק אפשר לחקות. הצגה מתוכננת היטב שמוכרת לכל כוכב רוק שמגיע להופיע בפריפריה של העולם. את הקלילות, הטבעיות והחן אי אפשר ללמד וקשה מאוד לחקות. בטח לא במקום שקוד ההתנהגות שלו הוא "אל תצא פראייר". זה לא מקרי שאפילו למילה Cool אין תרגום סביר לעברית.

   אייקון וואלה! NEWS רקע שחור (מערכת וואלה! NEWS)

   עוד בוואלה! גבר:

   ספיריטס: האיש שנולד בלי ידיים ורגליים וניצח את כולם

   פליפ פלופ: איך להציל 110 אלף דולר בפוקר אחרי שכבר זרקת לפח 60 אלף

   אשת הכדורגלן המתוסבכת שניסתה להתאבד