פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מעושרים: מאקדו זה אב

   אם חשבתם שפסיכים עם פנטזיות על בניית בית המקדש יש רק בארץ ורובם נבחרו לכנסת בשבוע שעבר, תכירו את אדיר מאקדו, מטיף אוונגליסטי מברזיל שעשה מיליארדים מהמאמינים שלו

   אדיר מאקדו (AP)
   (צילום: AP)

   תעודת זהות

   אדיר מאקדו, 67, איש דת מריו דה ז'נרו, שהוכתר על ידי פורבס כ-"כומר הכי עשיר בברזיל". האיש השנוי במחלוקת אחראי לא רק על אמירות פרובוקטיביות וקיצוניות, אלא גם על יסודה של כת מאמינים אדוקה, שמאמינה בחשיבותו של עושר חומרי לצד עושר רוחני. וכך ככל שמספרם של הפרוטסטנטים האוונגליסטים בברזיל עולה, כך חשבון הבנק של מר מאקדו מתמלא, וכיום הוא גר באחוזה עצומה, מתנייע במטוס פרטי, ולצערו לא פעם נאלץ להשתמש בכספו לתשלום לעורכי דין, לאחר שנתבע והואשם בשלל עבירות, כמו הונאה, שרלטנות והלבנת כספים. במקביל הוא עמל על בניית עותק של בית המקדש בסאו פאולו.

   אדיר מאקדו, מעושרים (צילום מסך)
   האחוזה של מאקדו (צילום מסך)

   מצב עו"ש

   בעוד הקתולים דוגלים בצניעות וסולדים מבזבזנות, אחד היתרונות הגדולים של האוונגליסטים הוא אמונתם שעושר חומרי וצבירת ממון הם לא רק מתכון לאושר - אלא אף ציווי אלוהי. הצמיחה הכלכלית בברזיל יצרה שכבה עצומה של אנשים שיצאו מהעוני, ואמונתם הדתית דורשת מהם להחזיר את הממון לאלוהים. איסוף התרומות הפך את הכנסייה לבעלת הון ענק, וכיום למאקדו יש כבר ערוץ טלוויזיה גדול, עיתון חשוב וכוח עצום. על פי התקשורת, בחשבון הבנק שלו - לא של הכנסייה - שוכבים בין 950 מיליון לשני מיליארד דולר.

   אדיר מאקדו (AP)
   מאקדו ונשיא ברזיל, לולה (צילום: AP)

   שיטת השקשוקה

   הוא החל את דרכו כעובד ציבורי, והועסק בחברת הלוטו של ריו. ב-1977 הקים את "הכנסייה העולמית של ממלכת האל", לאחר שסולק מכנסייה אוונגליסטית אחרת בעקבות דעותיו הכפרניות. ב-1995 הכנסייה התפרסמה כשאחד הכמרים בעט בשידור חי בפסל של הפטרון הקדוש של ברזיל. כשהוותיקן מחה, הכנסייה צברה פרסום. על פי התביעה בברזיל, לכנסייה יש 4,500 מבנים בברזיל ועוד מאות ברחבי העולם, והיא אוספת מדי שנה כמיליארד דולר מכ-10 מיליון מאמינים בכל העולם.

   אדיר מאקדו, מעושרים (צילום מסך)
   פנים בית המקדש החדש שמקים מאקדו, מתוך סרט הדמיה (צילום מסך)

   מדד שופוני

   אחד המהלכים המרכזיים שלו לצבירת כוח היה בשנות ה-80 כשהשתלט על ערוץ הטלוויזיה "רדה", השני בגודלו בברזיל. הוא כתב 34 ספרים, שנמכרו בלמעלה מ-10 מיליון עותקים. הוא גם מחזיק בעיתון "פוליה יוניברסל", בעל תפוצה של 2.5 מיליון עותקים. יש לו 64 ערוצי רדיו, לייבל מוזיקה ולא מעט נדל"ן. לרשות הכנסייה מבנים עצומים בריו דה ז'נרו, כולל מגדל מרכזי וקולוסיאום ענק, שבו נואם מאקדו לעיני 11 אלף צופים.

   הוא גם מחזיק במטוס סילון פרטי מסוג "בומבארדיר", בדגם שעלותו מוערכת ב-45 מיליון דולר, אבל מה שהפך לסמל של הראוותנות של מאקדו, שכאמור, אין לו שם סיבה להתבייש בה, היא האחוזה שלו, שכוללת 35 חדרים בארבעה מפלסים. ב-18 מהסוויטות יש ג'קוזי, הגינה הרחבה עוצבה כהעתק של הר הזיתים בירושלים, יש לו מנחת מסוקים, מרתף יין, חדר קולנוע, אולם סקווש ומעלית פנימית פנורמית. רק על הבאת השיש מאיטליה שולמו מאות אלפי דולרים. כמו כן, לפני שנתיים הכריז על בניית העתק של "בית המקדש שהקים שלמה המלך", בעלות של 200 מיליון דולר. המבנה, שיהיה גבוה פי שניים מפסל ישו המשקיף על ריו דה ז'נרו (55 מטר), מוקם בסאו פאולו, וכולל אבנים מיוחדות שמובאות מירושלים.

   אדיר מאקדו (AP)
   מאמיניו של מאקדו בזמן דרשה שלו (צילום: AP)

   מדד מאמא תרזה

   ב-1992 מאקדו ישב בכלא 11 ימים על עבירת זיוף מסמכים. הוא הכחיש את כל הטענות נגדו, וצבא של מאמינים חיכה והתפלל כל אותם ימים ימים מחוץ לתאו. ב-1998 משטרת ברזיל חקרה טענות לפיהן "הכנסייה שיקרה כשטענה שריפאה אנשים על ידי גירוש שדים מגופם, ועשתה זאת תוך שימוש באמצעים גרוטסקיים ומשפילים שמזכירים אלמנטים ברבריים מימי הביניים". מאקדו לא הואשם.

   לפני מספר שנים הוא הכריז על "מלחמת דת", לאחר שהרשויות האשימו את הכנסייה בהלבנה של מיליארדי דולרים ובמרמה. על פי האשמות, עשרה מראשי הכנסייה השתמשו בכסף לקניית נכסים אישיים, תכשיטים ומכוניות. המאבק אף הגיע לקרב טלוויזיוני, כשערוץ "גלובו" שידר כתבה מפורטת על כל העבירות של מאקדו והכנסייה, ויום לאחר מכן הערוץ של מאקדו הגיב בהתקפה ישירה על אנשי "גלובו" בכתבה שנמשכה 16 דקות. הוא הוכרז כזכאי בגלל היעדר הוכחות. הוא עדיין מואשם במספר עבירות בארה"ב ובוונצואלה.

   אדיר מאקדו (GettyImages)
   (צילום: אימג’בנק, Gettyimages)

   Bullshit Talks

   "התביעה רק מעניקה לנו כוח וניסיון. אנחנו במלחמה, אבל אנחנו כבר יודעים איך היא תיגמר" (מאקדו מגיב להאשמות נגדו, לעיני 11 אלף מאמינים)

   "יש הוא הדרך, מאקדו הוא כביש האגרה" (שלט גדול שנשא אחד מבתי הספר לסמבה במהלך הקרנבל בריו)

   אדיר מאקדו (AP)
   (צילום: AP)

   עוד בוואלה! גבר:

   מעושרים: סיפוריהם המדהימים של האנשים העשירים בעולם

   תוצאות האמת: הנשים הכי לוהטות בפוליטיקה העולמית

   השאפות של יום הבחירות בתל אביב