עורך הדין של המאה

ג'ו ג'מאייל הוא עורך הדין הכי עשיר בארה"ב. לאורך השנים הוא השיג ללקוחות שלו סכום דימיוני של 25 מיליארד דולר בתביעות נזיקין. טיפוס חביב במיוחד הוא לא, בטח ניחשתם

וואלה! גבר: אנחנו פה בשבילך. תהיה חזק
וואלה! גבר: תכירו - אנשים עם מלא מלא כסף
וואלה! גבר: כל מה שאתה צריך בחיים שלך

ג'ו ג'מאייל (אתר רשמי)
מוציא עוד חשבונית ללקוח מרוצה. ג'ו ג'מאייל (צילום: אתר רשמי)

תעודת זהות
ג'ו ג'מאייל, 86, נחשב לעורך הדין העשיר באמריקה. הוא אלמן, עם שלושה ילדים, ממוצא לבנוני, גר בטקסס כל חייו. הכינוי שלו הוא "מלך הנזיקין", "עורך הדין של המאה" ו"הגאון מטקסס".

מצב עו"ש
הונו מוערך ב-1.5 מיליארד דולר. הוא במקום ה-833 בדירוג העשירים של "פורבס". נחשב למשפטן הכי עשיר בתולדות ארה"ב. על פי הערכות, לאורך השנים לקוחותיו זכו בלמעלה מ-13 מיליארד דולר ב-500 משפטי נזיקין. כמו כן, הוא רשום על זכייה בעוד 12 מיליארד דולר במאות עסקאות טיעון.

מתכון לשקשוקה
אחרי שלא התקבל לבית ספר לרפואה (נכשל בכל המבחנים), זייף את חתימתו של אביו כדי להתגייס למארינס ושירת במלחמת העולם השנייה. כשחזר, בחר ללמוד משפטים. לדבריו, המוטיבציה שלו לעבור את מבחני הלשכה הייתה רק בגלל התערבות עם חבר על 100 דולר.

התיק הראשון שלו היה של מלצרית יפהפייה, שנחתכה מפתיחת בקבוק בירה. "תבעתי את חברת הבירה רק כדי להרשים אותה", סיפר לאחר מכן, "הם ראו שאין לנו מושג, אבל סגרו איתנו עסקת טיעון. הרווחנו 750 דולר, ועם הכסף שתינו כל הלילה".

עם השנים העסקאות הפכו גדולות יותר. למעשה, הגדולות בכל הזמנים. התיק ששינה את חייו היה ב-1985, כשייצג את חברת פנזויל במשפט נגד טקסאקו. היה זה קרב מפורסם בין שני תאגידי ענק, שעמדו בפני מיזוג והסתכסכו. פנזויל זכתה במשפט ב-10 מיליארד דולר, וג'מאייל קיבל בתור עמלה 335 מיליון דולר – מה שמהווה שיא אמריקני לפיצוי כספי ולעמלת עורך דין. "חגגנו כל הלילה עם המבורגרים ובירה", סיפר הטקסני.

המשפט נמשך ארבע שנים. במהלכו הצהירו שתי החברות ש"לא ברור איך המשפט ייגמר, אבל כבר עכשיו ברור שהמנצחים הגדולים בתיק הזה הם עורכי הדין", לאחר שכל אחד מהמשרדים קיבל כ-60 מיליון דולר "שכר טרחה". ג'מאייל טען לאחר מכן ש"הגיע לי כל סנט מזוין. המבנה של תאגידי הענק והמנטליות המזוינת שלהם מכריחה את עורכי הדין רק לדפוק אחד את השני כל הזמן. אז כן, תמיד העולם יצטרך עורכי דין טובים. וכשאני אומר טובים, אני מתכוון לטובים ביותר. לא סתם מגשרים עם עניבות בחדרי ישיבות. עורך דין שלא מסוגל לתפקד בבית משפט הוא בולשיט אחד גדול".

ג'ו ג'מאייל (אתר רשמי)
זה בערך הגובה של חבילות הכסף שיש לי בבית. ג'ו ג'מאייל (צילום: אתר רשמי)

מדד שופוני
בתור יליד טקסס, החיבה הגדולה שלו היא לבשר, וויסקי ובירות. הוא לא מתהדר באורח חיים נוצץ, אבל בוודאי שלא מתקמצן. "כשיש לך כל כך הרבה כסף", הוא אמר בעבר, "אתה לא צריך לנסות לעשות יותר, רק ליהנות". בלילה לפני פסק הדין ששינה את חייו, אסף אותו ווילי נלסון לליל הוללות. "זה היה לילה לפני היום הגדול בחיי", הוא נזכר בחיוך, "והוא פוצץ לי את המוח בשתייה. בקושי ראיתי מה קורה איתי למחרת בבוקר". כזכור, בבית המשפט הוא תיפקד היטב.

הוא ידוע בסגנונו האגרסיבי ובלשונו החריפה והבוטה, וספג ביקורות קשות מהקולגות שלו. כאיש מקצוע, הוא מתהדר במסירות מקצועית, שמשלבת ידע עצום ומחויבות, ובעיקר חוסר התפשרות. המוטו של ג'מאייל טוען ש"אם כעורך דין אתה מתנהג באמוציונליות, הלקוח לא מקבל את היחס הראוי לו".
כיום הוא ידוע כפילנטרופ. האיצטדיון של אוניברסיטת טקסס קרוי על שמו, בעקבות תרומה ענקית שהעניק לאוניברסיטה. 30 אחוז מהלומדים בבית ספר לרפואה בטקסס לומדים על חשבון מלגות מהקרן שלו.

מדד בניזרי
צדק לא עומד בראש מעייניו. המחויבות העיקרית שלו היא לתחרותיות. הוא הפך לעורך דין ידוע לשמצה בטקסס כשבצעירותו ייצג נהג שיכור, שכמות האלכוהול בדם שלו הייתה פי 22 מהמותר. למרות זאת, הוא תבע את העירייה מאחר שהתנגש בעץ בזמן שנהג בגילופין. הטענה: העץ הוצב במקום לא הגיוני. ג'מאייל ניצח למורת רוחם של הטקסנים, בתיק שהפך אותו לעורך דין שנוי במחלוקת. "הוא בושה למקצוע", אמר עליו התובע המחוזי בטקסס, "לאיש הזה אין אלוהים".

משפט מפורסם אחר שלו היה כשייצג את ידידו הקרוב, שנפצע בתאונת דרכים. הלקוח של ג'מאייל טען שצווארו נפגע, ושלפני כן מעולם לא סבל מכאבים בצוואר. לעומת זאת, עורך הדין של ההגנה הוכיח שאותו אדם משקר מאחר שאושפז בעבר תשע (!) פעמים על בעיות בצוואר. "חבר המשובעים הביט בי בכעס", נזכר ג'מאייל, "ואז אמרתי להם, 'רבותיי, רחמים על אדם ישיש ואומלל, שהופך לסנילי ולא יודע היכן הוא נמצא'". הלקוח התפרץ על ג'מאייל וצעק לעברו "יא חתיכת בן זונה שקרן", וג'מאייל רק חייך. "אתם רואים", אמר לחבר המושבעים, "אין לו מושג איפה הוא נמצא". השניים זכו ב-750 אלף דולר.

Bullshit Talks
"הוא גס רוח, לא מנומס ומאוד וולגרי והמוני"
(בית המשפט במדינת דלאוור מגדיר את ג'מאייל בנזיפה חסרת תקדים)

"אני מעדיף שיגדל לי אף על התחת מאשר לחזור אי פעם לדלאוור"
(ג'מאייל עונה לבית המשפט)

"מוזר, מעולם לא רכבתי על הדבר הזה"
(ג'מאייל אחרי שהעיר יוסטון קראה לפארק סקייטבורד על שמו)

"עדיף כבר לקנות בכסף הזה קוקאין"
(ג'מאייל מביע את דעתו על קרנות גידור מסוכנות)

"למזלי, אמריקה התאגידית מלאה באנשים שחצנים, מדושני עונג, אגוצנטרים ומנוולים. חוסר השיפוטיות שלהם עשתה לי את הקריירה"
(ג'מאייל מודה לאל על מזלו הטוב)

ג'ו ג'מאייל (אתר רשמי)
יום טוב, סאקרז (צילום: אתר רשמי)

וואלה! גבר: אנחנו פה בשבילך. תהיה חזק
וואלה! גבר: תכירו - אנשים עם מלא מלא כסף
וואלה! גבר: כל מה שאתה צריך בחיים שלך